Голод

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Голод, -ду, м. 1) Голодъ. Вчи лінивого не молотом, а голодом. Ном. № 11921. Був собі такий бідний вовк, що трохи не здох з голоду. Рудч. Ск. І. 1. Опухну з голоду. Рудч. Ск. I. 2. Нічого нам їсти голодом сидіти. Чуб. V. 886. Ми мусіли бідувати голодом терпіти. Гол. II. 465. 2) Раст. Rumex Acetosa L. Вх. Уг. 233.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник

ГОЛОД, у, чол.

1. Гостре відчуття потреби в їжі, сильне бажання їсти. Соломії докучав голод. Уже другу добу вона нічого не їла, під серцем її млоїло, в животі корчило (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 363); Коли ми виспались після чатування, я відчув нестерпний голод (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 26); // Тривале недоїдання через відсутність їжі. — А мене хто чим годував, як я з голоду пухла?.. — одказала, повертаючись, Марина (Панас Мирний, IV, 1955, 258).

2. Відсутність або гостра нестача хліба та інших продуктів харчування з певних причин у населеному пункті, районі, країні тощо. Я думав про тьму, що в тих селах царить [панує], Про бідність, про голод, про муку (Іван Франко, XIII, 1954, 174); Шевченко на кожному кроці бачив голод, злидні і жахливе пригноблення селян поміщиками (Олександр Корнійчук, Разом із життям, 1950, 10).

3. на що, перен. Гостра нестача чого-небудь вкрай необхідного. Буквально голод зараз у нас на книжку для дітей цікаву, свіжу, захоплюючу, здатну привабити дитину і цікавим змістом і яскравою художньою формою

Тлумачний словник Даля

- м . Пожадання , позив на їжу , неситість , потреба їжі , насичення; природне почуття спонукання до їди;

- Нестача в їжі , нужда , недорід , убогість в хлібі. У них був тоді голод , тяжке , голодний час . Терпимо голод і холод. Голод позначиться . Голод кращий кухар переказні. немецк . Їж з голоду , а люби змолоду. Голод не тітка, душа (совість ) НЕ сусід. Голод не тітка, черево НЕ козуб . Голод не тітка (Не теща , чи не кума ) , пиріжка НЕ підсуне . Пройме голод , з'явиться голос. Голод сварлива кума : гризе , поколь НЕ доймет . Голод не сусід : від нього не втечеш. Голод в світ жене . Голод і вовка з лісу ( на село) жене. Жене голод і вовка з кілочка. Ічется з голоду , тремтіння з холоду. Холоднеча да нужа , немає їх гірше ; холод да голод , не легше того . Холод не терпить голод. Сім років маку НЕ родило , а голоду не було. З голоду малашки і алашкі на честь . З голоду черево не лопне , тільки скривиться . З голову не мруть , тільки пухнуть , а з обжерливості лопаються. На Русі ніхто з голоду не помирав (Не уміривал ) . Володіє містом , а помирає голодом. Казна з голоду не заморити , да а досхочу не нагодує . При ситості пам'ятай голод , при багатстві убозтво . Голод пройме , станеш є, що Бог дає. Чи не голод на корову , коли під ногами солома . Голод живота не здуває. Голодуша , голодуха , голендуха ж. голодьба , голдоба , голодень , голод , більше в значенні убозтва в їжі . З голодьби і собака з двору втече. Ізнімет черево голодуша , прийде і біль і ворогуша .

- Убогість , злидні , нужа , голод і голота ; але остання правильніше голидьба .

- Голод , голодьба сиб . ожеледиця.

- Голендухой народ кличе день 5 лютого Агафії голендухі , тому що про цю пору вже виходять запаси минулого року. Голодний , шматує , бажаючий їжі , відчуває спонукання до їжі . У голодної куми ( по новг . Кумі ) хліб на умі. Сладка бесіда , та голодна. Ні ситий , ні голодний : ні тепел , на холодний. Хоч і холодно, та неголодних . Холодний, голодний, цареві не слуга , солдатські . Сам п'яний, а діти голодні. Проймає і похмільну , і голодне . Де холодно , тут і голодно . Голодному завжди полудні . За голодного Бог заплатить. Голодний відкусив б і від каменю. Голодний француз і вороні радий . Голодний , і владика (і патріарх ) хліба вкраде . На голодного коня трави в полі багато . На робочого справу знайдеться , на голодного кус знайдеться . Дали голодної Маланов оладки , а вона каже: спечені негаразд. Гаряче їдять піддячі , голодні їдять холодне. Голодному Федоту і щі в охоту . Голодний вовк сильніше ситого собаки. Чи не давай голодному хліба різати , обділить . У голодної пташки і зоб на стороні ( на боці) . З голодної ( кримінальної) палата не перетягаешься . У голодного вовка із зубів кістки не вирвеш . Голодний вовк , да зубами клац . Голодному зітхають , а ситому відригується . Ситий голодного не розуміє . Ситий по голодному не плаче . Люд голодний , а кус повадно . Голодному шматок за цілий ломоток . По хлібу ходити, та голодному бути (або : так хліба не є) !

- Мізерний , недостатній для насичення. Голодний рік. Голодний край . Голодний стіл. Простягнув , що голодне літо .

- Худий , натщесерце , до їжі. Помажеш лишай голодної слиною.

- Отощающими , взагалі погано годований , худий , худий , кволий . Птах худа , знати , вона голодна у вас .

- Жодний , ненаситний . Черево сито , да очі голодні. Голодновато , голодненькій , голодненек ; кілька голодний . Голоднехонек , голоднешенек , вельми голодний. Голоднік м. стар . бунтівник бездомний , пустопорожнє шатун , бурлака Голодовка ж. голодне або убоге час . Спасівка ласовка , а петровка голодовка . У голодушкі грати , голодувати . Голод кого , морити голодом , позбавляти їжі , продовольства , харчування; більш употреб . з прийменниками ви , о. Голодувати , алкать , відчувати голод , хотіти їсти : страждати від нестачі в їжі , терпіти голод. Краще будь голодним , а добрим насінням будеш сіяти . Хоч голодувати , а добрим насінням засівати . Де біда ні голодувала , а до нас на гулянку . Виголодалі , проголодували , переголодалі добу. Доголодалі до зірки. Ось ми і заголодают , зголоднілі зовсім , наголодувався вдосталь . Отголодалі , хліб достигає . Поголодувати досить . Голодувати , голодувати тривало, терпіти голод , нужду. І холодовал , і голодував , і нужду знав . Голодували арх. голодялжнічать пск . терпіти нужду , недолік в чому-небудь. Голодуемся порохом , взяти ніде : скудаемся , потребуємо. Голодеть , скудеть , меншало , беднеть , убожіти поволі . Голодування , голодованье , голоденье СР сост. по знач. відповідних дієслів . Голодень , Голодар , будь голодним , голодяга , голодний , зголоднілий , прожора .

- Голодень і голодяга ж. голод , голодна пора. Голодущій людина півд. завжди голодний , ненаситний , ненажера , ненасить .

Ілюстрації

263c9c3c7cd4ffcf959cadc154e99587.jpg 82311734 large ngn.jpg Starving-Child.jpg Resize.jpg 62024588 115306.jpg 116217.jpg

Скільки людина може прожити без їжі

Безумовно , людський організм за тисячі років виявився непогано пристосований виносити відчуття голоду тривалий час , і практично повністю обходитися без їжі багато днів . Така стійкість на практиці виявляється значно більше очікуваної . Так , 2-4 тижні з мінімальним прохарчуванням (всього 2000 кДж при добової потреби в 12 000 - 15 000 кДж) людина здатна зберігати досить високу розумову і фізичну активність , бути в ясній свідомості , реагувати на загрози і не припиняти спроб врятуватися.

Навіть в умовах повної відсутності їжі , смерть може наступити тільки через 30-40 днів , при цьому навіть голодування строком в 20-30 днів може пройти для людини без серйозних подальших ускладнень. Адже в екстремальній ситуації в першу чергу « спалюються » жири , потім - м'язи , і лише в останню чергу страждають тканини внутрішніх органів , мозок і серце.

В окремих випадках , як свідчать приклади з історії , без їжі людина могла прожити і 70-80 днів . Документально підтверджені і факти , коли голод тривав і 200 днів. І деякі люди після цього поверталися до нормального життя. Особливо відзначилися в цій групі рекордів тибетські ченці , духовно просвітлені особистості , відлюдники , які фантастичним чином обходилися без їжі місяцями. Однак такі випадки - це скоріше виключення , ніж правила . І небезпека голоду не можна недооцінювати.

Яка небезпека голоду ? стадії голодування

Перше , що відчуває людина в умовах нестачі їжі - це гостре відчуття голоду. Трапляється , навіть просто пропущений обід викликає такі страждання , що здається немислимим протягнути без харчування навіть кілька днів. У цей період будь-яка жертва голоду не може ні на чому зосередиться , і думає тільки про прожиток .

Проте з часом гостре відчуття голоду притупляється , перестає турбувати так сильно. Але на цьому етапі починають проявлятися інші неприємні і небезпечні наслідки недоїдання :

Фізична слабкість ; Прискорений пульс ; запаморочення ; У деякий випадках - напади задухи ; Нав'язливі стан , хворобливі ідеї ; Плутаних свідомості; Слабке відчуття часу ; Апатія і байдужість ; В особливо запущених і критичних випадках - марення , непритомність , провали в пам'яті , галюцинації. У разі , коли брак поживних речовин триває досить довго , гостре відчуття голоду в якийсь момент повертається знову. Але цього разу воно вже носить маніакальний , несвідомий характер. Багато читали або чули про випадки канібалізму , зафіксованих в голод 1932 1933 років, голод 1921 року. Відомі ситуації , коли матері їли своїх дітей , перебуваючи в абсолютно неосудному стані. Очевидно , що в такій ситуації в групі людей нівелюються закони моралі , моральності , соціальні та родинні зв'язки , і вчинками можуть керувати тваринні інстинкти виживання.

Кілька змінюється у людей , які пережили голод , і сприйняття дійсності. Багато написано в роботах психологів про гостру радості від їжі , яку відчувають жертви недоїдання в минулому. Подібним чином описували свої відчуття колишні в'язні концтаборів , тюрем. Деякі з них навіть через багато років , в сите і благополучне час , не можуть позбутися незвичайних особливостей поведінки . Ще одне несвідоме нав'язливе стан, який часто переслідує таких людей , - це смутна несвідома тривога при вигляді вживається іншими їжі. Також пережили голод до кінця життя прагнуть постійно запасати продовольство про запас , навіть якщо в цьому немає ніякої об'єктивної необхідності.

Як зменшити наслідки голоду?

Відповідаючи на запитання «Як зменшити наслідки голоду ? » , Його можна розділити умовно на дві складових: як побороти в собі почуття голоду ? і як зменшити небезпеку голоду для організму?

Локалізувати і зменшити відчуття голоду можна кількома способами. Найпростіше, звичайно , - це відволіктися , сконцентруватися на подоланні причин труднощів. Сфокусувати розсіяна увага в таких випадках буває непросто , але саме це може врятувати життя. Втім , іноді почуття голоду може бути гострим або навіть нестерпним , і тоді просто неможливо думати ні про що , крім їжі . Тут може допомогти вода. Половина літра води , випита в один прийом , на деякий час пом'якшує страждання , і дає можливість відволіктися. Але дуже важливо , щоб ця вода була максимально чистою. Ослаблений організм може легко потрапити під удар хвороботворних бактерій , і втратити останні сили .

Існують і нетрадиційні методи , якими знімають почуття голоду деякі народи , які історично часто стикаються з цією проблемою. Деяким південноамериканським племенам було властивість щільно пережимати живіт ременями для зниження чутливості. В інших соціумах використовували натуральні чи штучні препарати , які на рівні нервової системи знижували чутливість до недоїдання .

Але якщо почуття голоду саме по собі не небезпечно , то правила поведінки в екстремальній ситуації можуть визначити шанси людини на виживання. Нижче ми наведемо кілька базових правил , які допоможуть максимально довго зберігати активність в період серйозного недоїдання , і мінімізувати його шкоду для організму:

Життєво важливо після тривалого голодування не вживати великі обсяги їжі. Багато хто знає про випадки , коли голод 1932 1933 років або будь-які інші складні історичні періоди дефіциту продуктів харчування , трагічно закінчувалися для їх жертв немає від занепаду сил , а від внутрішніх пошкоджень , пов'язаних з переїданням. Звичайно, багато людей в такій ситуації практично не контролюють себе , але борг оточуючих - утримати їх від смертельно небезпечних дій . Реабілітація людей , які пережили голод , - питання не менш важливий , ніж їх порятунок . У перші дні людині краще харчуватися невеликими кількостями супу , легких страв , і поступово збільшувати обсяг порцій. Рекомендується уникати нерегулярної випадкової їжі в мізерній кількості . Кілька ягід , корінець , пташине яйце - це те , що тільки посилить страждання , які приносить голод. Набагато краще підтримувати хоча б ілюзію режиму харчування , і споживати їжу рівними порціями. Як уже згадувалося , 2000 кДж на день - мінімально необхідний обсяг енергії , який дозволить триматися на плаву тижнями , якщо не місяцями . Звичайно , в реальних умовах , коли лютує голод , ніхто не буде рахувати калорії . Але приблизно орієнтуватися все ж варто. Це дозволить орієнтуватися не тільки на свої відчуття , які можуть бути оманливі , а й реально оцінювати обстановку. 2000 кДж , для порівняння, - це стандартна плитка шоколаду або 2 батончика з горіхами звичайного розміру , 6-7 яблук , 4 банана , 15 великих сухарів , 100-150 г м'яса або риби.

Чим можна харчуватися під час голоду?

Страшні реалії , такі , як голод 1932 1933 років, голод 1921 року, післявоєнний голод , показали , що критичної ситуації людина може вживати в їжу здавалося б неможливе . Поїдалися практично будь-які тварини і рептилії , адже м'ясо завжди залишається м'ясом - цінним білковим продуктом , - навіть , якщо воно огидно на смак. У хід йшла кора дерев, дикі злаки , ягоди , коріння , насіння .

Якщо лютує голод , життя можуть врятувати рослини , які звично вважаються бур'янами. Дуже високою вітамінною і поживною цінністю володіє , наприклад , щавель. Корисний і приємний на смак колір акації та липи. Будь-які насіння диких трав - унікальне джерело критично важливих елементів. Вживати їх у натуральному вигляді неприємно і важко для ослабленого шлунку . Але якщо перетирати їх в борошно і пекти коржики , то навіть невелика їх кількість можуть врятувати в голод.

Володіючи простими навичками і знаннями можна також збирати яйця будь-яких птахів ( повноцінний джерело білків) , ловити рибу , шукати і знаходити дикі ягоди і гриби. Проте слід бути обережним , і не братися за це , не розбираючись в питанні. Не секрет , що багато ягоди і гриби отруйні і , як наслідок , смертельно небезпечні.

У статті «Економічна криза : правила виживання » ми вже писали про важливість натурального господарства в екстремальних умовах виживання . Очевидно , що проблема голоду піднімає важливість землеробства в рази. Можливо , про це варто задуматися заздалегідь навіть у найбільш благополучних умовах.

Що викликає у нас відчуття голоду

Коли ми потребуємо їжі, наш організм починає вимагати її. Але як ми дізнаємося, що відчуваємо голод? Як наш мозок отримує це повідомлення і примушує нас відчути себе голодними? Голод не має нічого спільного з порожнім шлунком, як думає багато хто. Адже новонароджений декілька днів не відчуває голоду. Хворі часто, не дивлячись на відсутність їжі в шлунках, не хочуть їсти.

Голод починається при браку в крові певних живильних речовин. Коли кровоносні судини потребують їх, в ту частину мозку, яка називається «Центром голоду», поступає повідомлення. Цей центр голоду є як би регулятором роботи шлунку і кишечника. Якщо в крові достатньо їжі, центр голоду уповільнює роботу шлунку і кишечника. Коли їжі в крові не вистачає, центр голоду активізує їх роботу. От чому голодна людина часто чує «бурчання» свого шлунку.

Як довго ми можемо обійтися без їжі? Це залежить від індивідуума.

На світовий рекорд тривалості голодування претендувала якась жінка в Південній Африці, яка, за її власним твердженням, прожила на одній воді цілих 102 дні!

Медіа

Див. також

[15 фактів про голод в США] [Причини голоду в Україні]

Джерела та література

Зовнішні посилання