Гойданка
Зміст
Словник Грінченка
Гойданка, -ки, ж. 1) Качаніе. 2) = Гойдалка. МУЕ. ІІІ. 169. 3) Родъ лемішки изъ кукурузной муки. МУЕ. І. 104.
Сучасний словник
ГО́ЙДАНКА, и, жін. 1. рідко. Те саме, що гойдалка. Онде збоку ряд гойданок — радість дітвори та й дорослих (Іван Франко, III, 1950, 93). 2. Лемішка з кукурудзяного борошна. В асортимент української кухні включаються страви з кукурудзи.., готують найрізноманітніші страви — мамалигу, каші, гойданки (Українські страви, 1957, 6).
СЛОВОФОРМИ. ОРФОГРАФІЧНИЙ СЛОВНИК.
гойданка - іменник, жіночий рід, неістота, I відміна
ВІДМІНОК | ОДНИНА | МНОЖИНА |
---|---|---|
називний | гойданка | гойданки |
родовий | гойданки | гойданок |
давальний | гойданці | гойданкам |
знахідний | гойданку | гойданки |
орудний | гойданкою | гойданками |
місцевий | на/у гойданці | на/у гойданках |
кличний | гойданко | гойданки |
Історія створення
Гойдалка — це настільки унікальна і, водночас, універсальна річ, що просто неможливо залишити її поза увагою. Унікальна тому, що сам процес розгойдування дає абсолютно нові, ні на що не схожі, відчуття. А універсальність гойдалки в тому, що вона може слугувати кріслом, ліжком, диваном, гамаком, лавкою або, власне, гойдалкою — в залежності від конструкції та уподобань її власника.
Історія створення: все геніальне — просте.
Звісно, така необхідна річ була вигадана в дуже давні часи: згадки про перші гойдалки можна знайти вже у древній Греції. Імовірно, придумали їх ще раніше. Історія створення гойдалки проста, як і все геніальне: молода жінка втомилась колисати свого малюка і їй спало на думку підвішати люльку до горизонтальної гілки дерева в своєму саду. Це виявилось настільки ефективним методом заколисування, що ним користуються мами усього світу і дотепер. А сам принцип коливальних рухів втілився у гойдалках різноманітних видів, форм і конфігурацій. Далі гойдалки "пішли" по світу, займаючи почесне місце в садах і парках знатних людей. Вони стали ознакою заможності і гарного смаку, одною з найголовніших окрас прибудинкової території. Їх створенням займалися імениті садівники, намагаючись додати саду особливої привабливості. Цікаво, що в давнину гойдалці приписували магічні властивості, мотивуючи це її схожістю з сонцем (обертання навколо осі формує коло). Тому гойдання часто було окремим ритуалом на різноманітних святах.
== Види гайдалок ==
Усю різноманітність сучасних гойдалок неможливо класифікувати за одною ознакою. Це було б неправильно як з точки зору виробників та покупців, так і з боку звичайної логіки. Якщо уявити, що збираємось купувати гойдалку, про що слід подумати, щоб зробити вірний вибір?
1. Для кого? За цією ознакою гойдалки поділяються на:
- для дітей;
- для дорослих;
- комбіновані;
- універсальні.
Дитячі — це гойдалки, які призначені саме для гойдання, мають зазвичай невеликі розміри і посилену надійність усіх кріплень. Гойдалки для дорослих слугують насамперед місцем комфортного відпочинку, а легкі коливальні рухи роблять його ще приємнішим та заспокійливішим. Гойдання — хороший метод тренування вестибулярного апарату. Періодичне катання на гойдалці істотно зменшує, а з часом повністю усуває всі симптоми «морської» хвороби. Комбіновані гойдалки — прекрасний варіант для усієї сім'ї: до каркасу кріпиться широке дво- чи тримісне сидіння для дорослих, а поруч підвішена звичайна дитяча гойдалка. Універсальна гойдалка поєднує в собі обидві головні характеристики: можна просто відпочити, а можна погойдатися.
2. Якого розміру? За цією характеристикою виділяють кілька основних видів гойдалок:
- одномісні;
- двомісні;
- тримісні +.
Гойдалки часто використовують як міні-диван, на якому можна подрімати на свіжому повітрі, тому, обираючи розмір, варто передбачити таку можливість. Тримісна гойдалка уже буде для цього цілком комфортною. Часто вона доповнена м'яким сидінням і називається гойдалкою-диваном.
3. З якого матеріалу? Є декілька основних матеріалів, які найкраще підходять для виготовлення гойдалок:
- дерево;
- пластик;
- метал.
Кожен вид має свої переваги, але також і недоліки. Металеві гойдалки бувають звичайними, кованими або з елементами ковки. Технологія обробки металу дозволяє створити неповторні вироби, що будуть як зручними, так і вишуканими. Недоліком металевих гойдалок є їх велика вага, що створює потенційну небезпеку травмування при необережному поводженні. Тому, коли йдеться про гойдалки для дітей, краще надати перевагу іншим матеріалам.
Дерев'яні гойдалки справедливо вважаються найкращими та найелітнішими. Вони однаково гарно пасуватимуть як на звичайному подвір'ї, так і у вишуканому саду. Екологічний природний матеріал поєднує в собі всі необхідні якості: міцність, пружність, стійкість до механічних впливів, довговічність, а також абсолютну відсутність шкідливого впливу як на довкілля, так і на здоров'я людини.
Щодо гойдалок з елементами пластику, це в основному конструкції для найменших діток — розраховані на досить малу вагу. Легкість пластикового сидіння робить неможливим травмування ним дітей при випадковому зіткненні.
==Стиль==
Гойдалки, як і будь-які інші предмети чи конструкції, що доповнюють дизайн ландшафту, можуть бути виконані в різних стилях. Все, що потрібно — лише вибрати потрібний варіант.
Класичний. Такі гойдалки мають прямі лінії, правильну симетрію та геометричну чіткість. Нічого зайвого, просто і вишукано водночас; Романтичний. Двомісна гойдалка, захищена від сторонніх очей — основна умова такого стилю. Декоративні елементи, що прикрашають таку гойдалку, покликані створювати відповідну атмосферу та настрій; Кантрі. Цей стиль характеризується простим дизайном, функціональністю і відсутністю зайвого декору. Якщо гойдалка нагадує вам про дитинство у бабусиному саду — то це і є кантрі-стиль; Модерн. Характерними для гойдалок у цьому стилі є легкість, чіткість ліній та сміливі поєднання кольорів і матеріалів; Хай-тек. Чіткість, конкретність, відсутність візерунків та декору. Поверхні ідеально гладенькі з глянцевим полиском; Східний. Багатство та розкіш — ось що має спадати на думку, коли дивишся на таку гойдалку. Численні елементи декору, різьблене дерево, навіть інкрустація напівкоштовним камінням — все буде доречно доповнювати дизайн у східному стилі; Прованс. Один з найпопулярніших підвидів французького стилю. Для нього характерні легкість, вишуканість та пастельні кольори; Мінімалізм. Назва говорить сама за себе: функціональність, міцність та краса, природні кольори та монохром, максимальна простота конструктивних елементів та фурнітури.
Це лише декілька із багатьох можливих стилів, їх існує така кількість, що найвитонченіший естет зможе задовольнити свій смак. Та і еклектика, така популярна останнім часом, дає широкий діапазон для творчого пошуку.
Догляд і використання.
Як і будь-яка річ, якою планується користуваватись довго, гойдалка потребує догляду. Проте це не складно і вимагає мінімум часу. Найпростішим матеріалом у цьому питанні є пластик — все, що потрібно, це берегти його від сильних механічних впливів, адже пластик не достатньо міцний. Також не варто піддавати його заморожуванню, він від цього стає крихкішим. Проте, багато характеристик залежать від виду пластику. Найвибагливішими у плані догляду є дерев'яні гойдалки, але їх краса та комфорт цього варті в повному обсязі. Дерев'яні конструкції не люблять надмірної вологи і різкого перепаду температур. Також їх потрібно час від часу обробляти засобами, які захищають дерево від комах. Що стосується гойдалок з металу, а також металевих елементів на дерев'яних гойдалках — вони потребують антикорозійного захисту.
Для любителів адреналінових розваг існують екстремальні гойдалки — їх розташовують таким чином, щоб гойдання відбувалось над прірвою або глибокою водоймою. Одна з таких гойдалок знаходиться в горах Еквадору — на висоті 2660 м над рівнем моря.
Стереотип, що гойдалка — виключно для дітей, впевнено відходить у минуле. Тепер це річ, яка приносить задоволення в будь-якому віці. Супроводжуючи нас впродовж усього життя, гойдалки змінюються, "виростають" разом з нами. Створюють чудові спогади дитинства, дарують романтичні моменти сьогодні, приносять хвилини гармонії і затишку...