Гоже
Гоже, нар. 1) Красиво, хорошо. Матінко, повная роже, дивитись на тебе гоже. Мет. 201. Як Бог поможе, то все буде гоже. Ном. ст. 281, № 11. Кланяйся, Ганнусю, гоже. Нп. 2) Прилично, слѣдуетъ. Не гоже так робити. Прибралась так, як гоже для празника. О. 1862. IV. 77.
Зміст
Сучасні словники
Академічний тлумачний словник
ГО́ЖЕ, присл. Гарно, добре. В усім були несхожі Сусіди-хлопчаки. Один поводивсь гоже, А другий — навпаки (Валентин Бичко, Вогнище, 1959, 210); // у знач. присудк. сл. — Пливи і не журись, небоже! Уже тобі скрізь буде гоже (Іван Котляревський, I, 1952, 108); // у знач. присудк. сл. Слід, годиться. — Любої пари не знайшов, а побратись абияк не гоже! (Марко Вовчок, I, 1955, 39); Давно спарувались [бусли], як птиці гоже, Пір'я назносять, кладуть між віток (Андрій Малишко, I, 1956, 279).
Синоніми, антоніми
Синоніми - гаразд, гарно, добре, як слід, годиться, (погідно), годяще.
Антоніми - погано, непідходяще.
Цитати з літератури
"Уже тобі скрізь буде гоже." (Котляревський Іван Петрович "Енеїда")
"А гарно, а гоже, а зелено… На жито!" (Самчук Улас Олексійович "Волинь")
"— Чи гоже, дочко моя, так чинити? — поспитав." (Загребельний Павло Архипович "Євпраксія")
"...щоб жило, правдиве й гоже..." (Білоус Дмитро Григорович "Слово")
"— Що правда, то правда, сусіде,— дай, боже, щоб усе було гоже! — твої сини такі, що в кожного батька серце росло б, на їх дивлячись,— так проказував довгий і сухий Струк, беручи в Пилипа чарку." (Грінченко Борис Дмитрович "Серед темної ночі")
"Продамо, кажемо, небоже, що самим не гоже… Не думай, що я так йому й бовкнув, ми, брат, теж дипломати!." (Гончар Олесь Терентійович "Микита Братусь")
"Що вам, служба, гоже!.." (Руданський Степан Васильович "Вареники-вареники!")
"- Не гоже сiє, панове, не гоже! - заплямкав масними губами брат Бонiфацiй.- Карає Господь нерозумних-десницею своєю" (Нестайко Всеволод "Загадка старого клоуна")
"А по весні приходить гоже літо..." (Зеров Микола Костянтинович "Творча тиша")
"Чисте, як озеро, світле і гоже." (Грінчак Василь Якович "Земле моя")