Герой

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Підпис під зображенням

Герой (HERO)

Герої — це ідеальні носії сили й богатирського духу, посередники між людьми та богами, добродійники грецького народу, засновники грецьких міст і держав, фундатори законного порядку. Історія не вбачає в героях ні історичних осіб, ні символів (абстрактних понять, що втілились у відповідні образи). Герої — ідеальні особистості, не підвладні випадковостям середовища й перетворені в пластично цілісні індивідуальності. Деякі герої — витвори фантазії, без історичного ґрунту. Такі, усі уявні засновники міст, родоначальники філософії тощо. Інші, можливо, були історичними особами, проте в міфах вони до цілковитого невпізнання ідеалізовані народною фантазією, як, скажімо, більшість героїв Троянської війни. Одні з героїв, мабуть, первісно були богами, але завдяки міфам їх перенесено, так би мовити, з неба на землю. В епосі героями називається майже кожна людина, що виділяється фізичною силою, розумом, хоробрістю й ін. Героями звуться передусім царі — басилевси й члени аристократичних родин, що пов'язували свій родовід з якимось богом. Гесіод перший називає покоління борців під Троєю й Фівами напівбогами. У Піндара герой вперше є об'єктом релігійного культу. Місцем поклоніння герою спочатку були їхні могили, але поступово культ деяких героїв зростає, їм починають споруджувати вівтарі та храми.

Словник української мови Бориса Грінченка

Герой, -роя, м. Герой. Перед його очима басували гетьманські коні, а на конях сиділи гетьманигерої. Левиц. Пов. 166.Вони себе героями явили. К. ЦН. 191. Калімері зовсім не нагадував героїв Іліяди. Левиц. Пов. 13.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках Словник античної міфології

Підпис під зображенням

Герой(дав.-гр. ἥρως, hḗrōs — святий, священний, божественний, богатир, звитяжець, витязь) — людина, яка здійснює великі вчинки на благо людського суспільства. У стародавні часи, зокрема в давній Греції, у зв'язку з надзвичайними здібностями, героїв вважали за напівбогів. У наш час героями називають видатних своїми здібностями й діяльністю людей, що виявляють відвагу й самовідданість у бою та праці, людей, які втілюють основні риси певної епохи. У народній творчості слов'янських народів героям відповідають богатирі, витязі, лицарі. У зв'язку з впливом християнства про їхнє божественне походження вже не йдеться, їхня сила пояснюється як дар Божий. Цікаво, що у творах слов'янських народів часів Середньовіччя, як давньогрецькі так і біблійні герої часто називаються витязями чи богатирями.

Ілюстрації

Супергерой-21034293.jpg 2306 4870.jpg 0000 1349.jpg Movies man 0024.jpg

Див. також

Який герой найсильніший