Генорал

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Генорал, -ла, м. = Генерал. Рудч. Ск. І. 150. МВ. І. 115.

Генорал-те саме,що й генерал,тобто, загальна назва військового звання або чину вищого командного складу збройних сил, а також керівних осіб деяких цивільних відомств.

Походження слова

Від лат. generalis «родовий, що належить роду; загальний», далі з genus-«походження, рід», далі з виду «народжувати, породжувати». Слово «генерал» - уживано з часів Петра I,коли до нього додавалися й інші звання,щоб уточнити діяльність людини.Тоді виходили такі назви: генерал-адмірал, генерал-ад'ютант, генерал-майор, генерал-квартирмейстер. Деякі з них на сьогоднішній час ще широко використовуються у вжитку,а деякі пройшли оновлення на сучасний лад.

Діяльність

На одному з прикладів можна переглянути,чим ж займається особа,яка обіймає посаду генерала.

Генера́л-квартирме́йстер (від нім. Quartiermeister — буквально — начальник квартир) — одна з вищих штабних посад в арміях деяких держав.

У Західній Європі з'явилася в XVI–XVII столітті.

В Росії посаду генерала-квартирмейстера як помічника головнокомандувача вперше була введена Петром I в 1701. Першим російським генералом-квартирмейстером був князь А. П. Шаховськой. В Росії спочатку генерал-квартирмейстери призначалися лише на час війни, але з кінця XVIII століття посада стала постійною.

Спочатку в обов'язки генерала-квартирмейстера входило вивчення місцевості, організація розташування і пересування військ і госпіталів, підготовка карт, зведенняфортифікаційних споруд, забезпеченням тилової інфраструктури. Пізніше до них додалися обов'язки по керівництву розвідкою, будівництву мостів, веденню детальних записів про битви. У 1711 при генералові-квартирмейстерах була створена частина квартирмейстера, що послужила базою для створення в 1763 Генерального штабу.

У другій половині XIX століття посади генерала-квартирмейстерів були введені в штабах військових округів. Генерал-квартирмейстери стали найближчими помічниками начальників штабів. Вони займалися питаннями розміщення і пересування військ, їх бойовою підготовкою, мобілізаційною готовністю. Після Першої світової війни посада генерала-квартирмейстера була скасована в більшості армій, їх функції були передані у відділи генерального штабу і штабів військових округів.

У Великобританії — генерал-квартирмейстер Збройних сил (англ. Quartermaster-General to the Forces(QMG) — один з головних генералів в Британській армії.

В армії Німеччини, в той час як квартирмейстер (нім. Quartiermeister) був відповідальної особою за постачання, генерал-квартирмейстер (нім. Generalquartiermeister) не мав ні якого відношення до постачання військ, він відповідав лише за оперативну роботу штабу. Він був самим старшим офіцером штабу після начальника штабу об'єднання.

Ілюстрації