Гейкання

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Гейкання, -ня, с.(гикання) 1) Произнесете слова гей. 2) Пѣніе пѣсни съ припѣвомъ гей. МУЕ. ІІІ. 39. -

1)я, сер. Дія за значенням гейкати. Не чути Радісних криків дітей, гейкання плугатарів, Мокро ще в полі (Іван Франко, XIII, 1954, 306); На два вози вояки з гейканням викочували залізні бочки з бензином (Петро Козланюк, Ю. Крук, 1957, 221).

Викрикувати «гей», підганяючи волів, корів або коней. Отак ішов Антосьо,.. а за ним тихою ступою чорні воли в возі, набитім соломою в драбини, і гейкав чоловік (Анатолій Свидницький, Люборацькі, 1955, 131); Погоничі пританцьовували коло саней.., гейкали на коней (Василь Кучер, Вогник, 1952, 34).

Співати пісню, у якій повторюється «гей», або кричати «гей». На новий рік у вечір ідуть на Буковині гейкати хлопці ... ідуть до каждої хижі під вікна, співають (Словник Грінченка); Всі там гейкали, свистіли, гукали й лементували.., вільно пропускали пана обозного і його таємничого гостя (Олександр Ільченко, Козацькому роду.., 1958, 226).

2) я, сер., розм. Дія за значенням гикати. За викрадачем услід з диким гиканням, свистом помчала, стріляючи в небо, погоня (Олесь Гончар, Таврія.., 1957, 649). Мимовільно видавати горлом короткі уривчасті звуки, що викликаються судорожним скороченням діафрагми. Почався бій. Спочатку гарматний, від якого слабші на нерви гикати почали (Іван Ле, Мої листи, 1945, 89); Дехто по перепитій ночі спльовував вбік і гикав (Мирослав Ірчан, II, 1958, 32); [Ага:] В купе проти мене сидів якийсь неприємний тип, весь час дивився на мене й ікав (Олександр Корнійчук, II, 1955, 245).