Гайстер

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Гайстер, -ра, м. 1) = Чорногуз, Ciconia. nigra. Вх. Пч. ІІ. 9. Пирят. у. 2) = Гайстра. ЗЮЗО. І. 113. Котл. Ен. VI. 43.

Сучасні словники

Гайстер

  • Гайстер — те саме, що Лелека, а також: чорногуз, бусол, бузько, бусьок, боцюн — птах родини лелекових, ряду лелекоподібних.

Гайстер

  • Лелека (Ciconia) — рід птахів родини лелекові. Включає сім видів..

Живлення

У раціон птаха входять переважно мешканці боліт та невеликих озер: риби, жаби, ящірки, змії, равлики та інші тварини. Також лелеки споживають дрібних гризунів: польові миші, невеликі пацюки, кроти, тушканчики. Часом споживає великих комах та дрібних пташенят.

Розповсюдження

Поширені майже у всіх країнах Європи, крім Скандинавських країн, на території Росії та Казахстану і на Далекому Сході. Поширені також майже по всій території Африки. Зокрема вид Ciconia maguari поширений на території Південної Америки.

Особливості біології

Селяться зазвичай на високих деревах біля води або боліт. Часто можуть влаштувати гніздо на людських дахах.Більшість видів, що живуть у Європі здійснюють сезонні міграції на південь на територію Африки, де перебувають протягом жовтня, листопада та цілої зими. Повернення лелек у Європу люди сприймають як настання весни. В українському народі 28 серпня вважають датою відльоту білих лелек, а 19 березня — дата їхнього повернення.

Зовнішній вигляд

Лелеки мають велике тіло із добре розвиненими крилами та ногами. Ноги із перетинками, такими як у водоплавних птахів. Середня довжина лелек від дзьоба до хвоста становить 1 — 1,5 метра. Розмах крил до 2 метрів.

Розмноження

Більшість лелек цього роду обирають пару на все життя і роблять гніздо із тонких гілок. Самка відкладає 4-5 яєць у кінці травня, початку червня. Яйця довжиною приблизно 8 см. Пташенята народжуючись можуть видавати звуки. Малих пташенят лелеки легко приручити.

Ілюстрації

Лелека1.jpg Чорногуз2.jpg Чорногуз3.jpg Чорногуз4.jpg Чорногуз5.jpg

Медіа

Див. також