Вугіль

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Вугіль, -гля, м. Уголь. Ум. вуглик, вугличок.

Сучасні словники

ВУГІЛЬ, гля, чол.

1. збірн. Те саме, що вугілля 1. Я пам'ятаю, у забої рубали вугіль шахтарі (Володимир Сосюра, Солов. далі, 1957, 59); Тевтоніє! Мене ти пожирала, як вішала моїх дочок, синів і як залізо, хліб та вугіль крала... (Павло Тичина, II, 1957, 161); * У порівняннях. Стало поночі, як в пізній темний вечір. Гори стали чорні, як вугіль (Нечуй-Левицький, II, 1956, 389).

2. рідко. Те саме, що вуглина. Ходили ще дві баби-лікарки, — ті баби знов напували водою з трьома вуглями (Марко Вовчок, VI, 1956, 248); Її [липи] кора була така чорна, що навіть тепер, на тлі хмарної ночі, вирізнялася, мов намальована вуглем на сірому полотні (Любомир Дмитерко, Наречена, 1959, 206).

ВУГІЛЛЯ, я, сер., збірн.

1. Тверда горюча речовина рослинного походження, яка видобувається з надр землі. Викопне вугілля утворюється в результаті розкладу рослинності минулих геологічних епох (Хімія, 9, 1956, 123); В забої здобувають Вугілля-антрацит. Воно таке блискуче, Мов камінь-самоцвіт! (Григорій Бойко, З Дон. краю, 1952, 55). ▲ Біле вугілля — енергія падаючої води. Велику силу має в собі вода, що її здавна називають білим, вугіллям (Василь Кучер, Засвіт. вогні, 1947, 18); Буре вугілля — низький сорт кам'яного вугілля, за якостями схожий на торф. Електроенергія дає змогу вигідно використати місцеві види палива (торф, буре вугілля, горючі сланці, дрова тощо) (Фізика, II, 1957, 170); Кам'яне вугілля — чорне з блискучою, напівматовою або матовою поверхнею вугілля, яке містить багато вуглецю, мало вологи, не має гумінових кислот тощо; Коксівне вугілля — кам'яне вугілля, придатне для коксування. Трудівники шахти ім. інженера Є. Т. Абакумова додатково дали близько 5 тисяч тонн коксівного вугілля (Наука і життя, 3, 1956, 1).

2. Залишки неповного згоряння речовин органічного походження (дерева, кісток і т. ін.). Олеся попросила гостя за стіл. В поросяти вуха, ніжки й навіть шкура — все погоріло на вугілля (Нечуй-Левицький, III, 1956, 99); Купи вугілля, обгорілі стовпи, обсмалені бантини .. — це було все, що зосталося від кількох десятків будиночків (Юрій Смолич, II, 1958, 40); // Певна кількість вугликів, жарин. Мій дебют виявився невдалим, бо я наклав вугілля в порожній, неналитий водою самовар (Станіславський, Моє життя в мистецтві, 1955, 200). ▲ Активоване вугілля — переважно деревне вугілля, спеціально оброблене для збільшення його вбирних якостей. Особливо добре вбирає гази активоване вугілля (Загальна хімія, 1955, 386); Деревне вугілля — горюча речовина, утворена під час нагрівання дерева без доступу повітря. Деревне вугілля утворюється в результаті сухої перегонки дерева, тобто в результаті нагрівання його без доступу повітря (Хімія, 9, 1956, 106); Кісткове вугілля — речовина, яка є залишком згоряння кісток тварин. Кісткове вугілля.. придатне на корм після висушування й перемелювання (Колгоспна виробнича енциклопедія, II, 1956, 69).

  • Орфографічний словник української мови

ВУГІЛЬ

ву́гіль 1 іменник чоловічого роду вугілля збірн.

ву́гіль 2 іменник чоловічого роду вуглина рідко

  • Фразеологічний словник української мови

ВУГІЛЛЯ

як (мов, ні́би і т. ін.) на (гаря́чім) вугі́ллі, зі сл. бу́ти, сиді́ти і под. У стані дуже сильного хвилювання, збудження і т. ін. Звістка про те, що Микола пішов від батька, так схвилювала дівчину, що вона того дня не знала, куди себе приткнути і була як на гарячім вугіллі (З журналу); Він (Ремо) сидів мов на гарячім вугіллі; кожна мить, що її марнували за столом ці правителі, здавалась йому за вічність (Олесь Досвітній).

уголь — Как на горячих угольях (на углях) быть, сидеть, чувствовать (перен.). Як на жару; (лок.) як на грані; як на терню; як на голках (на шпичках, на шпильках).

вугіль 1 іменник чоловічого роду вугілля збірн.

вугіль 2 іменник чоловічого роду вуглина рідко

вугіль 1) род. ву́голю, збірн. Те саме, що вугілля 2) род. ву́голя, рідко. Те саме, що вуглина.

нагіль, цвіль, кальвіль, божевіль, водевіль, мимовіль, віль, всебіль, автомобіль, біль, музіль, березіль, мозіль, зіль, кужіль, важіль, жіль, неділь, породіль, проділь, кукіль, довкіль, відкіль, нівідкіль, звідкіль, нізвідкіль, докіль, покіль, кіль, купіль, поспіль, суспіль, потерпіль, підпіль, хрестипіль, константинопіль, тернопіль, тер-но-піль, піль, хміль, каміль, шаміль, джміль, міль, постіль, югендштіль, заметіль, відтіль, звідтіль, тіль, звідусіль, ізвідусіль, люсіль, весіль, відсіль, звідсіль, кисіль, сіль, таріль, азріль, суціль, всуціль, усуціль, ціль, рахіль, єпітрахіль, профіль, кошіль, ізерґіль, іль, ізраїль, рагуль, бабуль, буль, пауль, зозуль, козуль, циркуль, куркуль, пвкуль, півкуль, куль, ліверпуль, нуль, муль, туль, патруль, каструль, сруль, мисль, поросль, рояль, жюль, тюль, іюль, покрівль, вівль, корабль, дирижабль, дубль

Ілюстрації

Вугіль01.jpeg Вугіль02.jpeg Вугіль03.jpeg Вугіль04.jpeg Вугіль05.jpeg

Медіа


Див. також

вугіль — недопалене дерево; здавна вживався у магічних обрядах, зокрема з лікувальною метою (відомі обрядодії над хворим «вугля вгасити» та «вугля скинути»); вживали також з очищувальною метою та від зурочення; на вуглі ворожили — як для злих чарів, так а на врожай; символізує також тілесні пристрасті, коли кажуть: «Вугіль і в попелі тліє» (про пристрасті в старому тілі, пop. ще: «У старе вугілля чорт дує»); символіку згаслих пристрастей передає вислів: «У зимне вугля дарма дути».

Цікаво знати

  • Найбільші перспективні родовища

Ельгінское родовище ( Саха). Належить ВАТ " Мечел ". Наиболее перспективный объект для открытой разработки - находится на юго-востоке Республики Саха (Якутия) в 415 км к востоку от города Нерюнгри. Площадь месторождения 246 км. Месторождение представляет собой пологую брахисинклинальную асимметричную складку. Угленосны отложения верхней юры и нижнего мела. Основные угольные пласты приурочены к отложениям нерюнгринской (6 пластов мощностью 0,7-17 м) и ундыктанской (18 пластов мощностью также 0,7-17 м) свит. Большая часть ресурсов угля сосредоточена в четырёх пластах y4, y5, н15, н16 обычно сложного строения. Угли в основном полублестящие линзовидно-полосчатые с очень высоким содержанием наиболее ценного компонента - витринита (78-98 %). По степени метаморфизма угли относятся к III (жирной) стадии. Марка угля Ж, группа 2Ж. Угли средне- и высокозольные (15-24 %), малосернистые (0,2 %), малофосфористые (0,01 %), хорошо спекающиеся (Y = 28-37 мм), с высокой теплотой сгорания (28 МДж/кг). Эльгинский уголь можно обогатить до высших мировых стандартов и получить экспортный коксующийся уголь высокого качества. Месторождение представлено мощными (до 17 метров) пологими пластами с перекрывающими отложениями небольшой мощности (коэффициент вскрыши - около 3 куб м на тонну рядового угля), что очень выгодно для организации добычи открытым способом.

Элегестское месторождение (Тыва) обладает запасами около 1 млрд т коксующегося угля дефицитной марки "Ж" (общий объём запасов оценивается в 20 млрд т). 80 % запасов находится в одном пласте толщиной 6,4 м (лучшие шахты Кузбасса работают в пластах толщиной 2-3 м, в Воркуте уголь добывают из пластов тоньше 1 м). После выхода на проектную мощность к 2012 году на Элегесте ожидается -добыча 12 млн т угля ежегодно. Лицензия на разработку элегестских углей принадлежит Енисейской промышленной компании, которая входит в структуру "Объединенной промышленной корпорации" (ОПК). Правительственная комиссия по инвестиционным проектам РФ 22 марта 2007 года одобрила реализацию проектов по строительству железнодорожной линии " Кызыл-Курагино " в увязке с освоением минерально-сырьевой базы Республики Тува.

  • Види вугілля

Вугілля, подібно нафти і газу, є органічна речовина, що піддалося повільного розкладання під дією біологічних і геологічних процесів. Основа утворення вугілля - рослинні залишки. Залежно від ступеня перетворення і питомої кількості вуглецю у вугіллі розрізняють чотири його типи: буре вугілля (лігніти), кам'яне вугілля, антрациту і графіти. У західних країнах має місце дещо інша класифікація - лігніти, суббітумінозного вугілля, бітумінозні вугілля, антрацити і графіти, відповідно.

Антрацит - найбільш глибоко прогрівають при своєму виникненні з викопного вугілля, вугілля найбільш високого ступеня вуглефікації. Характеризується великою щільністю і блиском. Містить 95% вуглецю. Застосовується як тверде висококалорійне паливо (теплотворність 6800-8350 ккал / кг). Мають найбільшу теплоту згоряння, але погано спалахують. Утворюються з кам'яного вугілля при підвищенні тиску і температури на глибинах близько 6 кілометрів. Кам'яне вугілля

Кам'яне вугілля - осадова порода, що представляє собою продукт глибокого розкладу залишків рослин (деревовидних папороті, хвощів і плаунів, а також перших голонасінних рослин). Більшість покладів кам'яного вугілля було утворено в палеозої, переважно в кам'яновугільному періоді, приблизно 300-350 мільйонів років тому. За хімічним складом кам'яне вугілля представляє суміш високомолекулярних поліциклічних ароматичних сполук з високою масовою часткою вуглецю, а також води і летючих речовин з невеликими кількостями мінеральних домішок, при спалюванні вугілля утворюють золу. Викопні вугілля відрізняються друг від друга співвідношенням складають їх компонентів, що визначає їх теплоту згоряння. Ряд органічних сполук, що входять до складу кам'яного вугілля, має канцерогенними властивостями.

Зміст вуглецю в кам'яному вугіллі, залежно від його сорту, становить від 75% до 95%. Містять до 12% вологи (3-4% внутрішньої), тому мають більш високу теплоту згоряння порівняно з бурими вугіллям. Містять до 32% летких речовин, за рахунок чого непогано спалахують. Утворюються з бурого вугілля на глибинах близько 3 кілометрів.

Буре вугілля - твердий викопне вугілля, що утворився з торфу, містить 65-70% вуглецю, має бурий колір, наймолодший з викопного вугілля. Використовується як місцеве паливо, а також як хімічна сировина. Містять багато води (43%), і тому мають низьку теплоту згоряння. Крім того, містять велику кількість летучих речовин (до 50%). Утворюються з відмерлих органічних залишків під тиском навантаження і під дією підвищеної температури на глибинах близько 1 кілометра.