Вальс

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Вальс, -са, м. = Валець. Краков’яка оддирають, вальса та мазура. Шевч. 138.

Сучасні словники

Вальс — вид парного бального та народного танців, ритмом 3/4опис файлу, що виконується переважно у закритій позиції.

Слово «вальс» походить із німецького walzen - кружляти. Прародичами вальсу називають і австрійський народний танець лендлер, і провансальський танець вольта. Обидва ці танці - парні і танцювались під музику в розмірі ¾, і якщо в лендлері кавалер, вивівши вподобану йому партнерку на круг, обертав її навколо себе, то в вольті спочатку переважали стрибки, а потім з'явилися і швидкі повороти і обертання. У Франції вольт заборонялося виконувати при дворі, а кардинал Рішельє убачав в нім підрив засад релігії і суспільства. (Це неважко собі уявити - на початку XVII ст., Коли в моду входив чинний і галантний менует, те, що кавалер бере руку пані, вважалося небаченим порушенням пристойності). Але вольт, змішавшись з лендлером, завоював популярність у Німеччині, Чехії, Австрії , отримав новий характер — широкі, ковзаючі і плавні рухи, позбавився від стрибків і отримав нову назву — вальс (від німецького слова walzen' — крутитись).

Вальс виник на рубежі двох століть - 18-го і 19-го. Він склався на основі австрійського народного танцю лендлер, поширеного в Австрії та Південній Німеччині. Серед старих пісень цих країн знайдеться багато таких, які співалися в ритмі вальсу. Проте французькі хореографи довододять зв'язок вальсу з живим і веселим провансальським танцем вольта (в перекладі означає швидкий поворот). Спочатку в вольті переважали стрибки і вельми енергійні підйоми ніг. Пізніше в танці з'явилися елементи обертання. За наполяганням генерала Рішельє, угледів в вольті підрив підвалин релігії і суспільства, танець був категорично заборонений. Продовжуючи жити в народі, танець перейшов кордон і почав швидко поширюватися в країнах Європи: Німеччини, Австрії, Чехії. Там танець отримав нову назву - вальс. Він звільнився від стрибків, став ширшим, динамічнішим, і повернувся до Франції, завоювавши в ній велику популярність. Кавалер, вибравши вподобану партнерку, виводив її на круг, обертав навколо себе, і обоє поступово просувалися по колу за іншими парами. Як музичний жанр вальс прожив багате подіями життя.

Величезний вплив на розвиток вальсу мала творчість уславленого австрійського композитора, автора 447 вальсів — Йогана Штрауса. Серед його численних вальсів традиційні: «Нічний метелик», «Радуйся життя», «Політ Фенікса», «Мрії і любов», «Олександра-вальс», «Вальс Аделі».

До програми сучасних бальних танців входять два різновиди вальсу: швидкий віденський вальс, та Вальс (міжнародний стандарт), також відомий під назвою повільний вальс. Танцюється лише у закритій позиції. Американський вальс, одним із різновидів якого є вальс-бостон. Російський вальс на два па.

Ілюстрації

64870735 1286214804 Vladimir Pervuninskiy Bol shoy val s.jpg 97241977 1462549.jpg Прол.jpeg Img 1217.jpg

Див. також

Додаткові відомості

Великий тлумачний словник: Вальс - Музичний твір із розміром у 3/4 такту для супроводу танцю або самостійного виконання. http://www.youtube.com/watch?v=OPLxs2jdqTY - посилання на відео.