Вакса

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Вакса, -си, ж. Вакса. Уман. І. 62.

Сучасні словники

ВАКСА

 • вакса; ж.

(лат.) 1. Розріджений стан газу. 2. Простір без речовини.

ВАКСА

 • ВАКСА, и, жін. Чорна мазь для чищення шкіряного взуття. Загнибіда нарядився у новий сукняний убір і ..чоботи до вакси, на рипу (Панас Мирний, III, 1954, 82); Шагайда побачив лише одного безногого грека в тюбетейці, що дрімав біля своїх щіток і пуделок з ваксою (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 155); * У порівняннях. Море здавалося там зовсім чорним, як вакса (Юрій Смолич, Світанок.., 1953, 277).

ВАКСА

 • ді́ло труба́ (таба́к, ва́кса) чиє, ірон. Комусь зовсім погано; у когось дуже погані, зовсім безнадійні справи. Кукса хоч і п’яний був, але подумав трохи і бачить, що діло його труба (В. Кучер); (Хома:) Ваші бороняться. Тількитабак діло їхнє: стрілять нічим! (Я. Мамонтов); — Який перший потяг, з тим і їду. — Хм. Діло вакса,— кінчив Черв’як (І. Микитенко). ді́ло тютюно́м па́хне. Він раніше за нас… пронюхав, що його діло тютюном пахне (Д. Прилюк).

ВАКСА

 • Гуталин, или вакса — мазь для чистки обуви, изобретённая во Франции при Карле II. Приготовлялась из яйца, сбитого с печной сажей и разведённого в уксусе или пиве. Ныне распространена «английская» вакса. Главные составные части: костяная сажа,воск, льняное масло, терпентинное масло, патока, шеллак и др. Рецептов для приготовления ваксы множество; в одни входит сажа, в другие анилиновые краски и пр.

Ілюстрації

Вакса 1.jpg Вакса 2.jpg Вакса 3.jpg Вакса 4.jpg

Саморобна вакса

 ВАКСА 
  Патоки 500 г
  Чорної паленої кістки 500 г
  Сірчаної кислоти 200 г
  Каустичної соди 200 г
  Риб'ячого жиру 1000 г
  Змішати патоку з паленої кісткою і повільно додавати кислоту. Залишити стояти , поки не припиниться виділення піни , за часами перемішуючи. Окремо розчинити каустичну соду в невеликій кількості води і , поступово перемішуючи , додати риб'ячий жир , поки склад не перетвориться на мило. Після цього додати поступово , при перемішуванні , суміш кістяний золи і сірчаної кислоти до подученний милу.
  Розмішувати , поки не вийде однорідний крем , після чого розлити в баночки.

Див. також

 • [1]. Что такое вакса?