Борошно

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Борошно, -на, с. 1) Мука. Де борошно, там і порошно. Ном. № 9875. 2) Окисленный свинець въ видѣ порошка. Вас. 183. Ум. Борошенце. Чуб. II. 98. Драг. 192. Назмітай у засіці борошенця та спечи мені колобок. Рудч. Ск. II. 2.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

БОРОШНО, а, сер.

1. Продукт розмелювання хлібного зерна; мука. Де борошно, там і порошно (Номис, 1864, № 9875); А було так, що ні дрібка солі, ні пилини борошна... (Панас Мирний, II, 1954, 46); Виносить мати коржиків із молодого борошна (Андрій Малишко, I, 1956, 273).

2. Порошок з якої-небудь подрібненої мінеральної або органічної речовини. Риб'яче борошно виготовляють на рибних промислах, висушуючи і розмелюючи цілі риби або їх відходи (Колгоспна виробнича енциклопедія, I, 1956, 614); Фосфоритне борошно; Кісткове борошно.

Універсальний словник-енциклопедія

БОРОШНО продукт, який отримують шляхом поступового подрібнення (перемелювання) насіння зернових культур та відсіювання висівок; розрізняють пшеничне, житнє, кукурудзяне та ін. б., а залежно від способу розмелювання - питльоване та крупного помелу; найкращі властивості б. має через 1-2 місяці після розмелювання.

Ілюстрації

Бор1.jpg

Медіа

Цікаві факти

Борошно, замінить ліки проти вікової деменції

Вчені створили нове соєве борошно, яке, за їх задумом, повинне поліпшити пам'ять літніх людей і знизити ризик деменції, пише The Indian Express. Борошно роблять з темпе — ферментованого продукту харчування, що готується з соєвих бобів.
У темпе містяться фітоестрогени (рослинні гормони) і вітаміни групи В. А, як показали дослідження, дані з'єднання позитивно позначаються на роботі пам'яті літніх людей. Основне завдання, яке стоїть перед вченими, — зберегти в борошні фолієву кислоту і кобаламін з темпе.
Розробкою борошна займаються співробітники школи при Університеті Лафборо, Університету Індонезії та Сільськогосподарського університету Богора. Вони наводять дані наступних випробувань на щурах: коли тварини їли темпе, у них поліпшувалася пам'ять і скорочувалася кількість маркерів деменції — відкладень в мозку.
Зробити з темпе борошно вчених змусив той факт, що темпі потрібно жувати. А літнім людям це робити важко. Борошно ж простіше вживати в їжу, хоча б, розводячи з водою. До речі, незалежні випробування кажуть: тофу, також містить фітоестрогени, навпаки, погіршує пам'ять. Позитивний ефект темпе зв'язується з фолієвою кислотою і кобаламіном, які захищають мозок.

Джерела та література

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

Універсальний словник-енциклопедія

Незвичайне борошно