Блоха

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Блоха, -хи, ж. 1) Блоха, Polex irritors. Блоха кусає, а за що — не знає. Блохи безкрилі стрибучі комахи. Їх налічується 1000 видів. Тіло блохи тверде, гладке, стисле з боків і покрите щетинками. Його розмір менше 0,3 см. Головогрудь покрита гребенями з широких зубчиків.


Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

БЛОХА, и, жін.

1. Безкрила маленька комаха — паразит тварин і людей. Бігають маленькі собачки та вичісують бліх (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 412); Спали в СІНЯХ на долівці, встеленій луговою травою і полином (щоб не кусалися блохи) (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 267).

2. Маленький жучок з коротким яйцевидним тілом — шкідник сільськогосподарських рослин. Конопляна блоха зимує в дорослій стадії у верхньому шарі ґрунту або в залишених на коноплищах рештках конопель (Шкідники поля, городу та саду, 1949, 79).

Фразеологічний словник української мови

  • ганя́ти бліх (соба́к), зневажл. Не працювати, нічого не робити; байдикувати. Проситься силонька наверх, смереки хочеться з коренем вивертати, скали на скали двигати, а тут лежи, бліх ганяй (Г. Хоткевич); — Як? — приглушено перепитала ледь побілілими губами.— Геть чисто нагнав з роботи? — Та кажу ж тобі, що від п’ятнадцятого можу вже собак ганяти (Ірина Вільде).
  • годува́ти во́ші (во́шей, бліх, ну́жу, блощи́ці і т. ін.). Перебувати в поганих побутових умовах; жити дуже бідно, злидарювати. — А потім ще йди, значить, і воюй за пана, іди, значить, воші в окопах годуй (Ю. Яновський); Годуючи бліх по татарських хуторах, самотуж тягаючи плуга на будуванні залізниці.., він мав змогу спостерігати за всіма готуваннями, що велися на перешийку (О. Гончар); Ще й кирпу гне… мов їй гірше тепер, ніж тоді, як нужу годувала!.. (Панас Мирний); — Будуть чи не буде коней — промовчу про вас, а, боронь Боже, попадуся з ними — підете у тюрягу казенні блощиці годувати (М. Стельмах).

Ілюстрації

Блоха.jpg Блоха2 .jpg Блоха4.jpg Блоха5.jpg

Медіа

Див. також

Цікаві факти про блох

Блохи харчуються раз на добу, якщо, звичайно, її не потривожити. Поки блоха не нап’ється крові, вона не відстане.

Блохи зустрічаються не тільки на домашніх тварин, вони не проти поласувати і людською кров’ю. Блоха будинку – це пекло! Їх буває настільки багато, що в будинку знаходитися просто неможливо. Причому, на укус блохи можлива алергічна реакція. Укушене місце опухає і запалюється, оскільки блоха проколює шкіру і впорскує туди свою слину, яка призводить до свербіння лише в кращому випадку. Алергія на бліх буває дуже важкою, навіть був створений спеціальний «блошиний антиген».

Позбутися від бліх у квартирі можна, обробивши приміщення спеціальної робочої емульсією. Це засіб не має запаху і не здатне викликати алергію. Після висихання емульсії на оброблених поверхнях не залишається слідів. Обробці робочої емульсією піддаються підлогу і стіни до рівня 1,2 метра, а також доріжки, килими і м’які меблі. І зовсім не має значення, де блохи атакують тварина або людини, адже вони переміщаються з великою швидкістю в разі загрози для їхнього життя.

Блохи дійсно докучливі комахи, причому, не тільки для собак і кішок, але і для їх господарів. Однак, це комаха цікавіше, ніж здається на перший погляд.

Виявляється, блоха може тягнути вагу, що перевищує її власний в 160 000 разів. Якщо подібний вагу довелося тягти б нам, то він приблизно дорівнював би 2689-ти двоповерховим автобусам. До того ж, це страшно невтомне комаха, вона може стрибати 30 000 разів без зупинки! Блоха спокійно стрибає на висоту 30 см., що перевищує її власний зріст в 150 разів.

Блоха глуха (у неї немає органів слуху взагалі) і практично сліпа.

Середньостатистична вага блохи становить 0,03 грама, а довжина її 2-3 міліметра. У 11 міліметрів блоха – це вже світовий рекордсмен.

Коли ця комаха стрибає, воно постійно змінює напрямок, причому стрибок дає блосі прискорення, яке в 50 разів перевищує прискорення космічного корабля.

За все життя блоха відкладає приблизно 1500 яєць. Її личинки ненависники світла, і тому зариваються і забиваються в килими, щілини та інші недоступні для світла місця.

Блоха живе від 14-ти днів до 12-ти місяців. 95% личинок, яєць та лялечок бліх знаходяться в м’яких меблів, в ліжку, в шерстинки килима, в одязі, а не на наших собак і кішок. Блоха породжує 1000 собі подібних за три тижні! Самка блохи перевищує самця по всіх параметрах.

І останнє, блохи дуже живучі комахи. Якщо її заморозити і тримати в такому стані рік, то пробудившись, вона займеться своїми справами, ніби нічого й не було.

Джерела та література

http://verano.rv.ua/navkolishnij-svit/xto-taka-bloxa-fakti-pro-komaxu/

Словник Б. Грінченка Орфографічний словник української мови Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980) Фразеологічний словник української мови