Байстрюк
Зміст
Сучасні словники
Байстрюк або Позашлюбна дитина — термін, що використовується для опису людини, батьки якої не були в законному шлюбі. В Україні також використовуються терміни незаконнонароджена дитина, незаконна дитина, байстря; (про сина) безбатченко, (знехтливо) байстрюк; (про дочку) байстрючка.
Іменник, чоловічий рід, істота, II відміна
Словник синонімів
БЕЗБА́ТЧЕНКО розм. (позашлюбний син), БАЙСТРЮ́К зневажл., лайл., БАЙСТРЯ́ зневажл., лайл., БА́ХУР зневажл. рідше.
- Але я ж знатиму, я, я, що воно моє.. Я не хочу, щоб воно росло, мов бур’ян, як трава, недоглянута, без батька..
- Щоб змалку казали, що воно безбатченко (Є. Гуцало);
- Люде [люди] дивувались, що Опанас не бив жінку за байстрюка (Грицько Григоренко);
- То покритка, попідтинню З байстрям шкандибає, Батько й мати одцурались Й чужі не приймають! (Т. Шевченко).
Словник відмінків
Ущемлене положення
Раніше повсюдно такі діти не користувалися правами і повагою нарівні з народженими в шлюбі. Їм відводилося найгірше місце, з дитинства доводилося чути образливі назви і прізвиська: байстрюк, кропив'яник, випраток та ін. У зрілому віці при найменшому з їх стороні приводі до неприємності їм нагадували ясно про їх походження. Рідними вони вважалися тільки для матері, інші з ними родичатися не хотіли. У деяких місцях права можна було відновити шляхом усиновлення або вступу їх батька і матері в законний шлюб.Деякі локальні поняття
- Вихованець — так у Росії називали тих позашлюбних дітей дворян, про виховання яких батьки переймалися (іноді вихованці жили в сім'ї батька-дворянина, будучи записаними на інше прізвище).
- Бастард — в Західній Європі в Середні віки позашлюбні діти можновладної особи ( короля, герцога і т. д.). Незаконнонароджені діти дворян отримували, як правило, пересічений перев'язом вліво батьківський герб. Ця геральдична деталь обігрується в назві роману Набокова «Bend Sinister», буквально «перев'язь вліво» .
- «Сколотні» — в Помор'ї XIX— початку XX століття— діти, народжені до шлюбу.
- Мамзери— згідно з єврейською традицією, мамзерет — це дитина, що народилася у заміжньої жінки в результаті перелюбу. Це слово часто помилково перекладають як незаконнонароджений / незаконнонароджена. Насправді, «незаконнонароджений» означає «народжений поза шлюбом». Практичне значення цього статусу полягає в тому, що мамзери, згідно з Галахою можуть вступати в шлюб або з такими ж мамзерами, або з тими, що пройшли гіюр. Подібний статус отримують також і діти мамзеров, і, таким чином, він передається наступним поколінням. .
- Парфенов;— стан нащадків дітей, народжених спартанкою від ілотів, під час Мессенської війни, мали урізані громадянські права, і були бідні навіть за спартанськими мірками (стан припинив існування після спроби державного перевороту, коли їх, у зв'язку з їхньою численністю, замість страти просто відселили за межі Спарти)
- Мофакі— не повноправні громадяни, що пройшли виховання в Агеї, до числа яких крім дітей не-громадян (а іноді й ілотів) входили також і незаконнонароджені.
- Чун'ін;— стан нащадків дітей наложниць дворян в середньовічній Кореї (незважаючи на свою законність, були більш упосліджене і менш повноправним, ніж незаконнонароджені діти європейських дворян, хоч і мали більш високе положення, ніж прості люди)
Відомі особистості
- Геракл — незаконнонароджений син Зевса.
- Володимир Святославич — великий київський князь.
- Вільгельм Завойовник — організатор і керівник нормандське завоювання Англіїнормандського завоювання Англії.
- Еразм Ротердамський — мислитель епохи Відродження.
- Леонардо да Вінчі — незаконнонароджений син тосканського нотаріуса П'єро да Вінчі.
- Жуковський Василь Андрійович — російський поет, основоположник романтизму в російської поезії, незаконнонароджений син поміщика Афанасія Івановича Буніна і полоненої туркені Єлизавети Дементьєвни Турчанінової).
- Алоїс Гітлер: батько майбутнього Адольфа Гітлера, будучи незаконнонародженим, до 1876 носив прізвище своєї матері Шикльгрубер.
- Василь Сергійович Ощепков: незаконнонароджений син каторжанки.
- Стів Джобс — підприємець, винахідник, засновник Apple і Macintosh.
- Франко Дзефіреллі — режисер театру і кіно, перекладач.
Цікаво знати
Байстрюк (англ. The Bastard) — американський фільм 1978 року.
Незаконнонароджений син англійського герцога прибуває з Франції до Англії, щоб заявити права на спадщину. Цим він накликає на себе гнів впливового сімейства свого батька, в результаті чого він змушений тікати до Америки, де опиняється залученим до подій, що передували Американській революції.