Ігла

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Бориса Грінченка

Ігла, -ли, ж. 1) = Голка. Шух. І. 153. 2) Пт. = Іговна. Вх. Пч. І. 16.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ГОЛКА, и, жін.

1. Тонкий металевий стрижень з гострим кінцем і вушком, у яке всилюється нитка для шиття. Ухопила [Оксана] рукав від сорочки, узяла голку, протягла нитку, та й забула узлика зав'язати (Квітка-Основ'яненко. II, 1956, 438); Зараз знайшла (Марія) голку й до чоловіка підійшла, щоб гудзик пришити (Андрій Головко, II, 1957, 154); * У порівняннях. Я гостра з ворогом, мов голка! (Павло Тичина, Зростай.., 1960, 32).

  • Бути (сидіти і т. ін.) як на голках — нервувати, нетерпеливитися; Голки заганяти (загнати) — в'їдливо, дошкульно говорити. Не одну, не дві голки загнав він і без того в уражене серце... Христя мовчала (Панас Мирний, III, 1954, 16); Голці ніде впасти — дуже тісно. — Е-е! Та тут і голці піде упасти. Всі сидячі місця зайняті (Павло Автомонов, Щастя.., 1959, 95); Шукати голку в сіні — шукати те, що неможливо знайти. Потрібний напрям важко знайти в тайзі, загубивши його.. Це однаково, що шукати голку в сіні (Олесь Донченко, II, 1956, 56); Як з голки: а) про повий, тільки що пошитий одяг. Щоб костюмчик був як з голки (Степан Олійник, Вибр., 1959, 272); б) (перен.) про щось нове, тільки що виготовлене, збудоване і т. ін. З валізки Оксана дістала нові, як з голки, п'ять карбованців (Степан Чорнобривець, Потік.., 1956, 81).

2. Загострений на кінці металевий стрижень різного вигляду і різного спеціального призначення. Голки для шприців являють собою порожнисту вузьку металеву трубочку, один кінець якої косо зрізаний і загострений (Загальний догляд за хворими, 1957, 168); Через хвилину голка задряпала пластинку, вихопила з неї кілька брязкітливих акордів (Юрій Шовкопляс, Інженери, 1956, 203).

3. Лист хвойних дерев, колючка або гострий росток інших рослин. Соснові голки містять багато смолистих речовин, які мають протиглисне значення (Колгоспник України. 11, 1961, 29); Весна йшла з степу, кричали граки, чорніла мокра земля.. Край стежки, над канавою, забриніли зелені голки першого рясту (Олесь Донченко, I, 1956, 478); Жадібно всмоктувала земля життєдайне тепло, тяглася до сонця незчисленними голками прорості (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 15)

4. перев. мн. Тверді колючки на тілі деяких тварин. Їжак скрутився в клубок і виставив гострі голки (Олександр Копиленко, Як вони.., 1948, 9).

5. Тонкий загострений кристал чого-небудь. Надвечір подув холодний північий вітер, пригнав хмари сизі,.. зашив голками крижаними калюжі, озера (Анатолій Шиян, Гроза... 1956, 752); // Взагалі гострий кінець чогось. Сам того не помічаючи, Шевченко опинився » степу і раптом побачив на обрії мури караван-сарая, а поруч напівсферичну башту мечеті та високу кам'яну голку мінарета (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 51); Він заглибився в розрахунки, може, з півгодини працював, час од часу недоброзичливо поглядаючи на далеку срібну гонку ракети (Вадим Собко, Срібний корабель, 1961, 84).

Ілюстрації

89814.jpg Igolka nitka.gif Mamalana.gif

Медіа

Див. також

Цікаві факти з історії голки

Перші залізні голки були знайдені в Манчінге, у Баварії, і датуються 3 повікою до н.е. Не виключено, правда, що це були "імпортні" зразки. Вушка (дірочки) у той час ще не знали і просто загинали тупий кінчик маленьким колечком.

У античних державах теж знали залізну голку, а в Стародавньому Єгипті вже в V столітті до н.е. активно застосовувалася вишивка. Голки, знайдені на території Стародавнього Єгипту, на вигляд практично не відрізняються від сучасних. Першу ж сталеву голку знайшли в Китаї, датується вони приблизно Х віком н.е. Вважається, що в Європу голки були завезені приблизно в VIII столітті н.е. мавританськими племенами, які жили на територіях сучасного Марокко і Алжіру. За іншими відомостями, це зробили арабські купці в XIV столітті. У будь-якому випадку, там сталеві голки знали набагато раніше, ніж в Європі. З винаходом дамаської сталі голки почали робити з неї. Сталося це в 1370 році. У той рік і з'явилося в Європі перше цехове співтовариство, що спеціалізується на голках і інших предметах швацького виробництва. Вушка в тих голках як і раніше не було. І робилися вони виключно вручну методом кування.

Починаючи з ХII століття в Європі стає відомий метод волочіння дроту за допомогою спеціальної волочильної плити, і голки стали робити в набагато більших масштабах. (Точніше, метод існував давно, ще з античних часів, але потім був благополучно забутий). Зовнішній вигляд голок значно покращав. Центром голкового ремесла став Нюрнберг (Німеччина). Революція в голковій справі відбулася в XVI столітті, коли метод волочіння дроту був механізований за допомогою винайденого в Німеччині гідродвигуна. Основне виробництво зосередилося в Німеччині, в Нюрнберзі і в Іспанії. "Іспанські списи" - так називалися у той час голки - навіть йшли на експорт. Пізніше - в 1556 році - естафету перехопила Англія з її промисловою революцією, і основне виробництво зосередилося вже там. До цього голки були дуже дорогими, рідко у якого майстра були більше двох голок. Тепер же ціни на них стали прийнятнішими.

Цікавий факт, в 1850 році англійці придумали спеціальні голкові верстати, що дозволяє зробити в голці звичне нам вушко. Англія виходить на перше місце у світі по виробництву голок, стає монополістом і дуже довгий час є постачальником цього потрібного товару в усі країни. До цього голки з тією або іншою мірою механізації рубали з дроту, англійський же верстат не лише штампував голки, але ще і вушка сам проробляв. Англійці швидко зметикували, що хороші якісні голки, які не деформуються, не ламаються, не іржавіють, добре відполіровані, цінуються дуже високо, і цей товар - безпрограшний. Весь світ зрозумів, що таке зручна сталева голка, яка не зачіпає за тканину своїм кустарним вушком у вигляді петельки.

До речі, в Росії перші сталеві голки з'явилися лише в XVII столітті, хоча вік кістяних голок, знайдених на території Росії (село Костенки, Воронежська область) визначається фахівцями приблизно в: 40 тисяч років. Старше за наперсток кроманьйонця!

Сталеві голки були завезені з Німеччини ганзейскими купцями. До цього на Русі користувалися бронзовими, пізніше залізними голками, для багатих замовників їх ковалі з срібла (золото, до речі, для виготовлення голок не прижилося ніде - занадто м'який метал, гнеться і ламається). У Твері вже в XVI столітті було виробництво так званих "тверських игол", товстих і тонких, які з успіхом конкурували на російському ринку з голками з Литви. Вони тисячами продавалися і в Твері, і інших містах. "Проте навіть в такому найбільшому центрі металообробки, як Новгород, в 80-х роках XVI століття голечників було всього сім і один шпилькар :" - пише історик Е.І. Заозерская.

Власне промислове виготовлення голок в Росії почалося з легкої руки Петра I. У 1717 році він видав указ про будівництво двох голкових фабрик в селах Стовпці і Коленцы на річці Проне (сучасна Рязанська область). Їх побудували брати-купці Рюмины і їх "колега" Сидір Томилин. Росія на той час не мала свого ринку праці, оскільки була країною аграрною, тому робітників катастрофічно бракувало. Петро дав дозвіл наймати їх "де підшукають і за якою ціною похочат". До 1720 року набрали 124 учні, в основному, дітей посадників з ремісничо-торгових сімей передмість Москви. Навчання і праця були настільки важкими, що рідко хто витримував.

У Японії є одна дивовижна буддійська церемонія, називається "Фестиваль зламаних голок". Проходить фестиваль по усій Японії вже більше тисячі років 8 грудня. Раніше в нім брали участь тільки кравці, сьогодні - будь-хто, хто уміє шити. Для голок споруджується спеціальна гробниця, в яку кладуть ножиці і наперстки. У центр ставлять миску з тофу, ритуальним соєвим сиром, а в неї - усі голки, що зламалися або погнулися за минулий рік. Після цього одна зі шваль вимовляє спеціальну молитву-вдячність голкам за хорошу службу. Потім тофу з голками завертають в папір і опускають в море.

Проте неправильним думатиме, що голки - вони тільки для шитва. Про одних - офортних - ми розповіли на початку. Адже є ще патефонні (точніше, були), дозволяючі "знімати" звук з борозенок пластинки : Є голчасті підшипники як різновид роликових. У XIX столітті існувала навіть так звана "голчаста рушниця". При спуску курку спеціальна голка проколювала паперове дно патрона і запалювала ударний склад капсуля. "Голчаста рушниця", правда, проіснувала не дуже довго і було витіснено рушницею.

Але найпоширеніші "не швацькі" голки - це голки медичні. Хоча чому не швацькі? Ними хірург якраз шиє. Тільки не тканину, а людей. Не дай нам Бог познайомитися з цими голками на практиці, а в теорії. У теорії це цікаво.

Для початку голки в медицині застосовувалися тільки для ін'єкцій, приблизно з 1670 року. Проте шприц в сучасному розумінні цього слова з'явився лише в 1853 році. Запізніло, якщо врахувати, що прообраз шприца французький математик, фізик і філософ Блез Паскаль придумав вже в 1648 році. Але тоді його винахід світ не прийняв. Навіщо? Які мікроби? Які ін'єкції? Чортівщина і нічого більшого.

Голка для ін'єкцій є порожнистою трубочкою з нержавіючої сталі із зрізаним під гострим кутом кінцем. Уколи нам робили усім, так що усі пам'ятають не дуже приємні відчуття від "знайомства" з такою голкою. Тепер уже можна уколів не боятися, оскільки вже існують безболісні мікроголки, які не зачіпають нервових закінчень. Таку голку, як стверджують медики, не то що в стозі сіна, а і на гладкому-то столі не відразу знайдеш.

Голку у вигляді порожнистої трубочки використовують, до речі, не лише для уколів, але і для відсмоктування газів і рідин, наприклад, з грудної порожнини при запаленнях.

"Швацькі" ж медичні голки хірурги використовують для зшивання ("штопання" на їх професійному сленгу) тканин і органів. Ці голки не прямі, як ми звикли, а зігнуті. Залежно від призначення бувають напівкруглими, тригранними, напівовальними. На кінці зазвичай робиться розрізне вушко для нитки, поверхня голки хромується або нікелюється, щоб голка не іржавіла. Цікавий факт, є і платинові хірургічні голки. Офтальмологічні (очні) голки, за допомогою яких роблять операції, наприклад, на рогівці ока, мають товщину в долі міліметра. Ясна річ, що користуватися такою голкою можна тільки за допомогою мікроскопа.

Не можна не згадати ще про одні медичні голки - для акупунктури. У Китаї цей метод лікування був відомий ще до нашої ери. Сенс акупунктури у визначенні точки на тілі людини, яка по проекції "відповідає" за той або інший орган. У яку-небудь точку (а їх відомі близько 660 штук) фахівець вводить спеціальну голку завдовжки до дванадцяти см і завтовшки від 0,3 до 0,45 мм. При такій товщині голка для акупунктури не пряма, а має гвинтоподібну структуру, відчутну лише на дотик. Кінчик, який залишається "стирчати", закінчується своєрідним набалдашником, так що така голка нагадує зграї шпильку, а не голку.

Зовнішні посилання

  1. Академічний тлумачний словник (1970—1980)
  2. Світ фактів