Іващенко Анна Володимирівна

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

База практики

Школа: Київська початкова школа "Азбука щастя"
Лого школи.jpg

Адреса: вул. Сергія Данченка, 32

Про школу: Це "молода" школа, якщо можна так виразитись. Школа функціонує другий рік на даній локації, і має всього 4 класи, а також групу Preschool. Оскільки це приватний заклад, то внутрішній устрій школи відрізняється від загальноприйнятого в державній школі. Для прикладу, школа не має завуча, а лише директора, а також має клас комплект.


Завдання 1

Mcaticon.png
Моніторинг впровадження цифрових технологій у закладі освіти/освітній установі

Інтерв'ю з директором

Інтерв'ю з пані Оленою проходило в офлайн форматі, посилання на аудіозапис тут.

Саме інтерв'ю в друкованому форматі:

Чи використовуєте ви ІКТ у Вашій школі?

Так, ми користуємося, звичайно. Ми користуємося: інтернетом; різними програмами, які є у вільному доступі, як то скачати книжки, скачати якійсь інформаційні посібники; все що є на сайтах мін освіти України, все що є в загальному, вільному доступі; є багато інтерактивних ігор, затверджених МОН, в яких діти проходять тести з математики, української мови, швидко читання, розвитку пам’яті та уваги, розвитку мовлення – це все ми використовуємо. Звичайно ми користуємося і Інтернетом, і всіма програмами.

Як організована ІТ-сфера у Вашій школі?

ТХотілось би краще. В нас є ноутбуки. На великі стаціонарні комп’ютери ми ще не змогли заробити чи заощадити кошти. В нас є ноутбуки, є програмне забезпечення на цих ноутбуках. В нас є викладач інформатики, який проводить Інформатику. Інформатика в нас проводиться з 1 класу, не так як в НУШ. І ми йдемо звичайно за програмою НУШ, але ми даємо глибші і цікавіші знання. Чому так, зараз поясню. Тому що діти вже десь з 5 років, вони вже вільно користуються телефонами та планшетами, є такі родини. І вони потрапляють в пастку кібер-небезпеки. Перш за все, ми даємо кібербезпеку, це курс кібербезпеки для дітей, щоб вони розуміли, як необхідно листуватись, як зберігати свої нікнейми, щоб вони розуміли як цим треба користуватись. Тому що вони вже навіть мають свої блоги в інстаграмі. По друге, хотілося б підтримки від держави, щоб була можливість купувати інтерактивні дошки, які замінюють телевізори.

Мені дуже сподобався досвід Великої Британії, коли в класах були IPadи, і ці IPadи лежали на спеціальному стелажі, була людина, яка дбала про те щоб, ці гаджети лежали на своїх місцях. Там було 3 полички: на одній лежали повністю заряджені IPadи, на інші ті, які мали 50% і на третій – повністю розряджені. І діти вже в primary школі, тобто з 4 до 12 років, вони розуміли на яку поличку треба покласти IPad. Вони заряджали їх. От наприклад, в нас всі розетки заглушені, щоб забезпечити безпеку для дітей, а там діти сідають коло розеток і заряджають IPadи самостійно.

В нас немає, як то кажуть, хмарного сховища, куди б ми могли завантажувати всі фото, документи у вільному доступі, до якого був би доступ і у дітей. Наприклад в Британії у дітей була така цікава робота: взяти фотографії, завантажити, передати на електронну пошту вчителя, вчитель друкував (все було налаштовано через вайфай, в нас такого немає). Приносив, і діти робили memory book. Тобто вони робили книжку спогадів за всі роки проведені в цій школі. І я була вражена, що вони вміли вирізати, робити колажі. Тобто дитина в 12 років могла зробити власну книжку з підписами, вона могла користуватись інтернетом, гугл-диском, принтером, вона могла користуватись спеціальними засобами інноваційними, щоб це все зробити. В нас в 10 класі таких доступів немає.

Тобто, коли ви створювали Вашу школу, Ви брали свій досвід з Великої Британії?

Так, я брала Британську систему.

Чи є якийсь вже план, по якому б можна було створити ту ІТ-сферу, яку б ви хотіли бачити в своїй школі?

План є, але я вважаю, що особисто мені не вистачає знання того, що ще з’явилось на ринку інноваційних технологій, щоб імплементувати в життя. Тобто я щось знаю, але мені здається, як людині, яка прагне більше і більше освідченості в цьому процесі, я знаю, що щось мені ще потрібно. І навіть, коли я запитую людей, які ведуть в нас STEM-освіту, робототехніку, програмування, вони теж не розуміють загальної картини. В мене є план, базований на тому, що я знаю.

А от Ви, як директор приватної школи, що є найважче і найважливіше в створенні ІТ-сфери школи?

Навчання вчителі. Чому? Тому що є молодь, яка дуже вільно користується ІТ-технологіями. І ця молодь дуже рідко занурюються в школи, тому що вони обирають професії, які оплачуються на ринку [праці] більше і якісніше: SMM-маркетологи, таргетологи і т.д. І вони можуть отримувати 1-2 тис. дол. В залежності від того, як вони опанували маркетингові процеси. Вчителі такого не вміють, і звичайно їм потрібно таке навчання. І звичайно окрім навчання їм необхідно бажання.

А от з приводу бажання. Як можна мотивувати вчителів навчатися і використовувати такі технології?

Мені здається, що на даному етапі знають можливості. Вони знають, що все є, але шторку відкрити і зайти в ту кімнату, де все зберігається, вони не вміють, їй треба робити. Їм треба робити навчання, якійсь вебінари, коротенькі годинні вебінари, щоб навчити вчителів користуватись тими ресурсами, які вже є. Бо вони інколи навіть не знають як туди заходити. І вони такі: ой ось це зробила, оце так важко, але ж воно легко, а вони просто цього не знають.

На вашу думку, якщо дати всі умови, чи готові викладачі використовувати це все? Чи треба на це все впливати?

Ні мені здається, що вони готові використовувати це все. Якщо ми говоримо про покоління до 45 років, на жаль. Але є такі люди, які користуються цим всім. Наприклад в нас є художня студія, і вона [педагог-художник], вона користується планшетом з графічним дизайном. Вона любить це все, але це більше виключення ніж правило.

А з приводу учнів, як впливає використання ІТ в освітньому процесі на учнів?

Діти, дуже полюбляють використовувати ІТ. І мені здається, що ось це покоління, яке ми називаємо з кліповим мисленням – це все не просто так. Вони опанували великий потік інформації через відео, аудіо, через якійсь інтерактивні ігри. Вони можуть опанувати набагато якісніше матеріал, ніж просто прочитати книгу, як це було 20 років тому. І більше матеріалу може бути опановано, глибше. Я вважаю, що це не погано, це класно. От наприклад, я працюю зі своїми дітьми, і я кажу «От чому ви не можете читати, як я читала?», а вони відповідають «Ну мам, я знаю і те, і те, і те!». В загальному, вони знають більше ніж я, завдяки цифровим технологіям, це ерудовані діти. Мені здається, що цифрові технології позитивно впливають на дітей.

І останнє питання, якби у Вас був необмежений бюджет, щоб Ви найперший зробили з ІТ-сфери?

Так, звичайно. Тому що, коли просто на пальцях – це одне. Тому що на пальцях це одне. Діти потребують зміни активності, коли ми використовуємо інтерактивні завдання, ноутбуки, панелі, телевізори, то ми можемо матеріал опрацювати з різних сторін. І це глибше і якісніше. І я б сказала, що коли ми використовуємо ЦТ на уроці, то ці 45 хвилин уроку йдуть як дві години звичайної начитки матеріалу.

Як Ви можете оцінити використання і вплив цифрових технологій на дітей Вашої школи? Чи змінилось щось, коли ви почали використовувати ЦТ?

Це цікаве питання, тому що є те чого я не знаю. Я б найняла класного фахівця, який би налаштував нам обмін інформацією з задіянням якогось серверу, або того ж гугл диску, зробила б оптимізацію хранилища інформації, а також оптимізацію навчання вчителів. Мені треба навчити вчителів користуватись цим. Інтерактивні дошки, які коштують 100 тис. гривень – це не є панацея, але, можливо, саме такі 1-2 дошки на школу, додали б до вчительських навичок ще щось. Я б закупила планшети на дитину, вони дуже мобільні і легкі у використанні, я б закупила на кожну дитину по планшету. Це не означає, що я б замінила підручники планшетами, ні. Я вважаю, що підручник має бути. Але от наприклад ми використовуємо 5-6 підручників, щоб провести урок. Тобто планшети я б закупила однозначно. Далі, я б закупила ще 3Д-принтер, мені це дуже цікаво, щоб діти опанували STEM освіту легше і швидше. Я б закупила мікроскоп, щоб він передавав дані на комп’ютер/планшети, щось накшталт такого.

Дякую за інтерв'ю та Ваш час!

Визначення рівня ЦК вчителів

Для визначення рівня ЦК вчителів було проведено анкетування за допомогою Гугл-форми, також я спостерігала за їх роботою, а також спілкувалась з ними.

Результати анкетування можна переглянути тут.

Результати опитування:

Анкета 1.png Анкета 2.png Анкета 3.png Анкета 4.png Анкета 5.png Анкета 6.png Анкета 7.png Анкета 8.png

Аналіз результатів опитування

Поглянувши на результати анкетування, можемо зробити висновок, що вчителі мають середній, а подекуди і низький рівень ЦК. Проте вони більш-менш знайомі з тим, що можна використовувати на уроках. Найбільш активно використовується Ютуб (згідно спостережень). Поспілкувавшись з викладачами, можу сказати, що вчителів цілком і повністю усвідомлюють свої проблеми і готові їх вирішувати. Вони давали запити на деякі проблеми, і впродовж практики, поки на це був час я пояснювала той, чи інший запит.

Причиною низького рівня ЦК, а також малої кількості використання ІКТ на уроках можна назвати те, що у вчителів багато часу займає підключати телевізор для уроку, і тому вони надають перевагу взагалі цього не робити. Проте вони намагнаються владнати цю ситуацію, тому радо реагували на мої пропозиції щось пояснити/показати.

Аналіз ІТ інфраструктури закладу

Апаратне забезпечення

Ноутбук: 6 шт

Принтер: 1 шт.

Телевізор: 6 шт.

Роутер: 1 шт.

Проектор: 1 шт.

Камери: 6 шт.

Програмне забезпечення

Операційна система: OC Windows 10

Програми для роботи з документацією: Microsoift Office 16

Браузер: Google Chrome

Спеціалізовані: Єдина школа, Scratch

Найбільш використовувані: YouTube, YouTube Music, PowerPoint

Відео-зв'язок: Skype, Zoom

Інформаційне забезпечення

Сайт школи: http://happyabc.com.ua/sch

Instagram: https://instagram.com/azbuka_shchastya?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

YouTube-канал: https://www.youtube.com/channel/UCP3UAreOpDtRmuGBJpQfM3w/featured

Facebook: https://www.facebook.com/azbuka.shchastya/

TikTok: https://vm.tiktok.com/ZMLN1ERso/


Завдання 2

Mcaticon.png
Серія навчальних відео-роликів

Після бесіди з керівником школи, будо вирішено зробити серію міні відео з різними ресурсами. Про ресурси я запитувала у вчителів, щоб вони хотіли побачити.

Отже, результат роботи:

Паверпойнт.png

Урок по налаштуванню анімації в PowerPoint

Classroomscreen-Logo.png

Урок по налаштуванню дошки Classroomscreen

Леарнінгапс.png

Урок по роботі з LearningApps

Завдання 3

Mcaticon.png
Семінар
Обговорення проблемних питань

Тема: Основні принципи роботи з Excel

Мета: ознайомити вчителів з основними принципами роботи з Excel; познайомити з вікном програми, показати, як робити таблички; ознайомити з основним переліком найвикористовуваніших функцій Excel (додавання, віднімання, множення, ділення).

Хід семінару

І. Вступна частина

Привітання

Повідомлення теми та мети семінару

ІІ Основна частина

Робота над темою семінару

Теоретична частина

Представлення основних функцій програми

Опрацювання основної інформації відповідно до плану:

1. Загальний вигляд вікна Excel: огляд що і де знаходиться;

2. Основи роботи з табличкою: як побудувати, як зробити межі таблички, як швидко і легко змінювати висоту і ширину таблиці;

3. Робота з текстом в таблиці Excel: налаштування розміру, шрифту, перенесення тексту і т.д.;

4. Розгляд основних функцій в Excel: як додати, відняти, поділити та помножити;

5. Додаткові функції: як оформити гіперпосилання, як працювати з двома документами паралельно;

6. Опрацювання запитів вчителів.

Практична частина

Відпрацювання навичок відповідно до запитів вчителів.

ІІІ. Заключна частина

Рефлексія

Прощання

Розширений план-конспект семінарського можна переглянути тут.

Також для семінарського була розроблена невеличка презентація для візуалізації початку семінару, подальша інформація розглядалась та практично показувалась безпосередньо в програмі Exel.

Завдання 4

Mcaticon.png
Методичні рекомендації

Після спілкування з: директором, вчителями (як основними, так і запрошеними); а також аналізу ІТ-інфраструктури школи мною були розроблені методичні рекомендації щодо покращення ІТ сфери школи (з урахуванням того, що це приватний заклад, а також розмірів школи):

Метод рекомендації.jpg

Кометар до методичних рекомендацій

Проектування інформаційного освітнього середовища закладу/установи
  • Організація документообігу за допомогою Гугл-диску, опанування нових хмарних технологій таких як: DropBox фбо Mega
  • Надання існуючих ноутбуків в школі в більш вільний доступ для проведення освітнього простору
  • Створення баз розвиваючих ігор для учнів та надання до них доступу.
Модернізація ІТ структури школи

Було б непогано, якби вийшло закупити наступні об’єкти:

  • Принтер – 1-2 штуки
  • Інтерактивні дошки – в кожен клас (6 штук)
  • Затемнюючі штори – для кімнати де розташовується проектор
  • Кабель HDMI – 6 штук (для існуючих телевізорі + це швидше і легше за покупку інтерактивних дошок)
  • Реінсталятор - 2-3 штуки
Формування цифрової компетентності співробітників, вчителів, вихователів закладу/установи
  1. Цифровий учитель - https://study.ed-era.com/uk/courses/course/4033
  2. ChatGPT для освітян: як перетворити ШІ на ефективного асистента – https://study.ed-era.com/uk/courses/course/4061
  3. Учитель в курсі - https://study.ed-era.com/uk/courses/course/2915
  4. Microsoft Excel — базовий і середній рівень - https://www.thecampster.com/ua/course/view?slug=microsoft-excel-%D0%B1%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B9-%D1%96-%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D1%96%D0%B9-%D1%80%D1%96%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%8C