Єпархія

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Єпархія, -хії, ж. Епархія. Викарій їздив по єпархії. Левиц. І. 148. пістю і плодовитістю (Олександр Довженко. 1, 1958, 175).

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Вікіпедія

Єпа́рхія, або Влади́цтво — церковно-адміністративна одиниця на чолі з архієреєм в православних, греко-католицьких церквах. Якщо єпархію очолює єпископ, її ще називають єпископством, якщо архієпископ — архієпископством, митрополит — митрополією, патріарх — патріархією.

У старій Україні, де єпархії з'явилися при Володимирі Великому, вони відповідали більше-менше розмірам князівств, налічували тисячі парафій і відігравали значну роль в адміністративному житті країни.

До 1917 р. в Наддніпрянській Україні було 10 православних єпархій: київська, чернігівська, полтавська, харківська, катеринославська, таврійська (осідок єпископа в Симферополі), херсонська (в Одесі), подільська (в Кам'янці), волинська (в Житомирі) і холмська.

У Галичині були три греко-католицькі єпархії — Львівська, Перемишльська і Станиславівська. Крім цього - Мукачівська греко-католицька єпархія (на теренах теперішнього Закарпаття), від якої утворилось декілька, одна з яких Пряшівська, інші в Північній Америці.

Православні єпархії ділилися на благочиння, а греко-католицькі — на деканати. Єпархії видавали єпархіальні вісники, в яких друкувалися єпархіальна хроніка та розпорядження єпарха.

У Північний Америці є дві архієпархії-митрополії УГКЦ, кожна зі своїм єпархом та єпархіями:

у США — Філадельфійська архієпархія: Чиказька єпархія святого Миколая; Стемфордська єпархія і Пармська єпархія, і у Канаді — Вінніпезька архієпархія: Едмонтонська єпархія; Торонтська єпархія; Саскатунська єпархія і Нью-Вестмінстерська єпархія. У римо-католицькій церкві, еквівалентом єпархії є дієцезія — територіальна одиниця, керована єпископом-ординарієм. Дієцезія входить до складу архідієцезії чи підпорядковується безпосередньо Ватиканові.


Академічний тлумачний словник

ЄПА́РХІЯ, ї, жін. Церковно-адміністративний округ, яким управляє єпископ. Першим священнослужителем, що помітив незвичний рух в церкві, був дяк Кирило Якимович, відомий на всю єпархію своєю надзвичайною скупістю і плодовитістю

Ілюстрації

Святів.jpg Священникик.jpg Священнн.jpg Церковнііві.jpg

Медіа


Джерела та література

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%84%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%85%D1%96%D1%8F

http://sum.in.ua/s/jeparkhija

https://www.youtube.com/watch?v=bvN9Yv9gmzs