«Запийте водою, ви ж самі дали код»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

«Запийте водою, ви ж самі дали код»

Керівник практики від Університету

Богдана Миколаївна Бадрак

Керівник від бази практики

Ясиновський Валерій Кирилович


Місце публікації: http://grinchenko-inform.kubg.edu.ua/zapyjte-vodoyu-vy-zh-sami-daly-kod/


Листопад 27, 2020 Богдан СМОЛЯР, студент V курсу Інституту журналістики Київського університету імені Бориса Грінченка

На дворі 2020-й рік. Світ технологій, а отже – світ нових видів обману, крадіжок та шахрайства. Інтернетом сьогодні рояться кібершахраї – сучасні крадії, здатні обвести нас круг пальців. Тих пальців, котрими вписуємо паролі в інтернет-банкінгу або розблокуємо телефон. І не гадалося, що в таку халепу втрапить моя колега Анастасія Войтенко.

Прикро, прикро. Українська кіберполіція нині переживає «ясельний вік», і очікувати від неї чогось дієвого – це як очікувати від цуценяти знань японської мови. Схоже, найпрактичнішу пораду у цій ситуації висловив В’ячеслав – один із героїв розповіді Анастасії: «Запийте водою, ви ж самі дали код».

Такі жорсткі правила. Якщо самовільно ділишся з кимось захисним кодом, вважай, наступив на граблі, які сам і поставив.

Але ж у справі фігурує відома та, здається, більш-менш безпечна «Нова пошта» – «розкручена» компанія з надпотужною мережею відділень по всій країні і величезними обсягами доставок товарів і мільйонними оборотами. Отже, повинна бути всебічно і надійно захищена, зокрема і від кібершахрайства. Населення активно користується мобільним додатком компанії, пересилає товари з необхідністю оплати чи щось купує в інтернет-магазинах.

В тому-то й справа, що ми часто, ніби сліпі кошенята, довіряємо розкрученому брендові. Мовляв, масштабний – отже надійний. А насправді ніхто не захищений від шахраїв – і в реальному житті, і в його електронному аналогові. Людство самотужки заганяє себе у віртуальну пастку, допомагаючи тим, хто чатує, щоб вихопити в нас те, що погано тримаємо.

Деякі з нас радикально підходять до вирішення такого питання і просто не користуються інтернет-банкінгами і оплачують покупки тільки готівкою. Але наприклад 2020-й рік не найкращий для шопінгу у ТРЦ, а тому інтернет-магазини зараз радіють. Ба більше, не тільки вони мають більше прибутку, а і служби доставки: Glovo, Raketa, ті ж кур’єри “Нової Пошти”. І після ситуації з Анастасією вже і не знаєш, чи довіряти їм.

Будьте пильними. Я раджу вам бути обережними та навіть дещо параноїками. Якщо це простий і недорогий товар – можна спробувати замовити інтернетом. Та якщо це, наприклад, електроніка, то тільки наживо, у магазині. Бо хто зна, може вам пляшку води замість телефона надішлють: запити, бо ви вже все оплатили…