Мальовка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Мальовка

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках


Мальовка

Мальовкою називають розпис намальований на невеличкому форматі паперу. За часів Тетяни Пати мальовки використовувалися для творчих пошуків потрібного елемента, квітки чи листочка, на папері, для подальшого відображення на стінах будинків, бо в той час, як ми знаємо, процвітав настінний розпис. Але досить бистро мальовка витіснила справжній настінний розпис і стала дуже популярною завдяки своїй практичності. Кожного року в хаті білилися стіни і розпис, що був на стіні також забілюлювавася. Тут поставало питання нового малюнка, і під руку попала паперова мальовка, яку можна було прото повісити на стіну, замість того щоб розмальовувати стіну заново. Ії можна було купити на базарі, а не вишукувати майстрів по селу, які і так були дуже зайняті. З годом маленкі клаптики паперу перетворювались на повноцінні полотна. Але основна роль мальовки ніколи не забувалася, вона була створена для пошуку.

Зазвичай мальовка складається з однго крупного квіткового елемента та листя або ж просто пітушіння. Проте в деяких випадках можливі різні комбінації.

Також тут шукалися найоптимальніші кольори, інструменти, комбінаціїї розміщення квітів. Мальовка була проривом в петриківському розписі. Завдяки їй росзпис стрімко почав розвиватися, вдосконалювалася техніка розпису, дуже бистро зявлялися нові квіти та елементи пітушіння. Подальші винаходи мальовки вже використовувались в значно ширшому кругу ніж стінопис та роботи на папері великого формату. Тут вже в хід пішов і текстиль, і порцеляна, і скло, і пластмаса, і тканина, і звісно ж дерево. Тобто пошуки нових видів матеріалів для оздоблення розпису. Ролль мальовки це знаходження відповідного стилю, інструментів та орнаментів, що б відображалися на тій чи іншій поверхні.Завдяки мальвкі були винайдені такі інструменти як рогозинка і квачик. До речі остання робота автора Вікторії Маркіяненко майже повністю виконана рогозинкою, все , окрім пітушіння та додаткових квітів. Це дуже своєрідний інструмент, напевно тілки в нас на Україні видумали використовувати рогіз, матеріал з якого робиться рогозика, в художніх цілях. А сама перша робота, мого авторства, повністю виконана кошачою щіточкою. До речі, наскільки мені відомо, то кошачу щіточку використовують тільки в петриківському розписі. Сьогодні мальовки також виготовляються, і для продажу також, але вони мають значно меншу популярність ніж вироби з дерева. Причина проста - люди шукають вигоду. Наприклад мальовку можна тільки повісити на стіну в рамочку, а шкатулку чи цукерницю з петриківським розписом можна експлутувати за їхнім прямим призначенням. Отже, мальвка це не тільки клаптик паперу з квітами, це прорив в петриківському розписі.

Ілюстрації

Мальовка.jpg Мальовка..jpg Мальовка .jpg

Медіа

Див. також

Споріднені з Б. Грінченко

Мальований

Малювати

Посилання на українські словники

Мальовка (значення)

Галерея мальовок