Базар

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Бориса Грінченка

Базар, -ру, м. = Базарь.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

БАЗАР, у, чол.

1. Торгівля(переважно приватна) продуктами харчування або предметами широкого вжитку (часто в певні дні тижня) на площі або в спеціально збудованому приміщенні. В неділю, в місто на базар Жінки возили свій товар (Іван Нехода, Під.. зорею, 1950, 32); // Місце, де відбувається така торгівля. Вже їй можна, коли захотіла, і по базару самій походити (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 455); Утоптала стежечку Через яр, Через гору, серденько, На базар (Тарас Шевченко, II, 1953, 144); У менших селах.. можна передбачити невеликі базари площею 0,3—0,5 га (Колгоспна виробнича енциклопедія, II, 1956, 292); // Час такої торгівлі. — У базар то й чоловіка попадеш, бо в базар людей найбільше (Марко Вовчок, I, 1955, 77); // у знач. присл., кого, перен., розм. Дуже багато. Базар люду насходилось (Тарас Шевченко, I, 1951, 305).

2. Організована торгівля спеціальними товарами в певні сезони або періоди найбільшого попиту на них. Книжковий базар; Шкільний базар.

3. перен., розм. Шум, гам, голосні безладні розмови. Хата з дітьми — базар (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 127); А я не люблю, коли на будівельному майданчику базар і смітник (Василь Кучер, Дорога.., 1958, 44).

♦ Пташиний базар — місце на морському березі, де оселюються величезною масою птахи. Хоча цей скелястий, похмурий, майже без дерев острів і звався пташиним базаром, проте там ніхто нічого не продавав і не купував.. Просто там завжди збиралася величезна кількість різних птахів (Оксана Іваненко, Ліс. казки, 1954, 147).

УСЕ (Універсальний словник-енциклопедія)

БАЗАР - с. в Житомирській обл. України; 17 XI 1921 поразка Волинської групи Армії УНР, що брала участь у 2-му Зимовому поході; 359 полонених учасників походу розстріляні більшовиками.

Орфографічний словник української мови

База́р - іменник чоловічого роду, селище в Україні; місце битви.

Словник іншомовник слів

БАЗАР; ч. (перс.)

  1. Ринок, торговиця, торговище; місце, де відбувається торгівля.
  2. Торг, сільський ярмарок.
  3. Базарний день.

Eкономічна енциклопедія

БАЗАР рос. базар

1. Спеціально відведене місце у населених пунктах з легкими спорудами для демонстрації (показу) товарів с.-г. продукції та продуктів повсякденного попиту.

2. Періодичні торги, які організовуються у закритих приміщеннях і на майданах у приурочені до певних подій дні. Напр., книжковий Б., ялинковий Б., святковий Б., шкільний Б.

Словник синонімів

БАЗАР - ринок, торг, (щорічний) ярмарок; (старих речей) ТАНДИТА, товчок.

Архітектура і монументальне мистецтво

БАЗАР (тюрк.) - Велика площа, просторий майдан для торгівлі у південних містах.

Українсько-російський словник

БАЗАР

1) базар; рынок (место торговли)

2) (беспорядочный говор, крик) перен. разг. базар

Фразеологічний словник української мови

БАЗАР - як Сірко́ в (на) база́рі, зі сл. пропа́сти, ще́знути і под. Безслідно. Пропали! Як Сірко в базарі! (І. Котляревський).

Словар українського сленгу

БАЗАР (-у) ч.

1. мол., жрм, крим. Бесіда, розмова. Я знав, що це не пустий базар (А. Мухарський, Попса для еліти). БСРЖ, 44; ЯБМ, 1, 53.

  • Базару (базарів) немає, мол., крим. Уживається на знак згоди з кимсь. І, звісно, смуток золотим пушком / Діткнеться серця - тут нема "базару" (П. Вольвач, Кров зухвала).

Відповідати за базар, мол. Говорити серйозно, з усвідомленням стану справ. ПСУМС, 4.

  • Гнилий базар, крим.; мол.; жрм. Порожні балачки. ПСУМС, 31; СЖЗ, 31; ФССГД, 25. Неприємно лише вкотре перечитувати "гнилий базар" про невистояність молодого вина (Книжник, 2001, № 6).
  • З'їхати з базару, мол. Сказати щось недоречне. ПСУМС, 4.
  • Попасти в базар, мол. Бути зв'язаним словом. ПСУМС, 4.
  • Розвести на базари. Див. «розвести».
  • Фільтрувати базар, крим., мол. Бути обережним у виборі висловів (у розмові, під час суперечки). Народний депутат Олександр Волков в інтерв'ю газеті "Сьогодні", відповідаючи на запитання, чи вважає він, Волков, що депутати змінюють фракції не за фінансовими переконаннями, а за якими-небудь іншими, щиро так відповів: "Чисто за ідеологічними". Загалом, як не фільтруй "базар", а рідна мова ллється чисто-чисто, конкретно-конкретно (ВЗ, 2001, № 199-200). БСРЖ, 44; ЯБМ, 2, 467.

2. крим. Суперечка, з'ясування стосунків. БСРЖ, 44. // мол. Галас, безлад. Альо, дітвора! Кінчай базар! Од вас дуже багато галасу (А. Кокотюха, Шлюбні ігрища жаб). Югановы, 27.

  • Плюшкінський базар, мол.; жарт.-ірон. Місце, де продають старі речі, товари тощо. ПСУМС, 54.

Ілюстрації

Index1.jpg Indexв.jpg Index2.jpg Index3.jpg

Медіа

Див. також

Зовнішні посилання

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання