Ідеальний

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ідеальний, -а, -е. Идеальный. Ваш образ ідеальний. К. ХП. 74.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови в 11 томах

ІДЕА́ЛЬНИЙ, а, е. 1. Який існує в свідомості, уяві; абстрактний, уявний; протилежне дійсний. Ідеальний світ; // у знач. ім. ідеальне, ного, сер. Ой гори, гори! Яка в вас краса! ..Дивишся на вас і сам незчуєшся, як душею піднімаєшся в сферу ідеального (Нечуй-Левицький, II, 1956, 398).

2. Який відповідає поняттю про ідеал (у 2 знач.): вимріяний, неземний. Зовсім мужик не такий ідеальний, яким його малюють теперішні паничі (Михайло Коцюбинський, І, 1955, 462); В її мріях перекинувся він у якогось ідеального мужчину, наймудрішого й найліпшого (Лесь Мартович, Тв., 1954, 356); Ідеальне кохання.

3. Досконалий, відмінний, чудовий. Цілий день гуляю і через те маю ідеальний шлунок, так наче ніколи не слабував (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 335); Панночка була.. гарна, ідеальної вроди (Леся Українка, III, 1952, 744); Молодь виявила ідеальну дисциплінованість (Олекса Гуреїв, Друзі.., 1959, 149).


Словник іншомовних слів Мельничука

ІДЕАЛЬНИЙ - (франц. ideal): 1. Той, що стосується ідеї, діяльності мислення.

2. Уявний, не існуючий реально.

3. Досконалий, взірцевий, той, що відповідає ідеалу.

4. Одержаний в результаті процесу ідеалізації.


Великий тлумачний словник сучасної української мови

ідеальний -а, -е.

1) Який існує в свідомості, уяві; абстрактний, уявний; прот. дійсний. Ідеальний світ. || у знач. ім. ідеа́льне, -ного, с. 2) Який відповідає поняттю про ідеал (у 2 знач.): вимріяний, неземний. Ідеальне кохання.

3) Досконалий, відмінний, чудовий.

••

Ідеа́льна рідина́ — уявна рідина, позбавлена в'язкості і теплопровідності.

Ідеа́льний ри́нок ек. — висококонкурентний ринок, якому властиві: відсутність обмежень на кількість учасників ринку, вільні ціни, однорідність продуктів.

Ідеа́льний това́р — товар, який здатний задовольнити конкретну потребу людини і втілює у собі всі основні ознаки ринкового товару.

4) Такий, що стосується ідеї, діяльності мислення.

Ілюстрації

рівняння стану ідеального газу (фізика)

Див. також

У словнику Грінченка

У Вікіпедії

Джерела та література

Зовнішні посилання