Ідеал

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Бориса Грінченка

Ідеал, -лу, м. Идеалъ. Все, що чужі краї прозвали ідеалом, сияло перед ним в небесній красоті. К. Дз. 162.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник синонімів

ІДЕАЛ

  • (високий) мета, прагнення;
  • ПОБ. досконалість, довершеність;
  • (хто) взірець <досконалости>, приклад, кращий з кращих;
  • мн. ІДЕАЛИ, стандарти досконалисти.

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ІДЕАЛ, у, чол.

1. Найвища мета, до якої прагнуть люди і яка керує їхньою діяльністю тощо. Вірю я в правду свого ідеалу, і коли б я тую віру зламала, віра б зламалась у власне життя (Леся Українка, I, 1951, 271); Рівність, братерство і воля усім — Наші були ідеали (Олександр Олесь, Вибр., 1958, 117); Наш суспільний ідеал — комунізм (Комуніст України, 9, 1965, 78).

2. кого, чого. Взірець досконалості. Потроху воно перейняла чорне убрання і гладке чесання волосся від чоловікової сестри.., про яку, бувало, чоловік каже, що вона ідеал жінки (Леся Українка, III, 1952, 592); Для Петра старший лейтенант Корольов був ідеалом офіцера (Багмуі, Щасл. день.., 1951, 66); // чий. Про того, хто є для когось втіленням найкращих якостей тощо. Серце в неї тьохнуло: вона пізнала Септара —.. завзятого провідника, образ якого бідна дівчина довго носить у серці, хоч не сміє й очей звести на свій ідеал (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 286).

Ілюстрації

Create-a-goal2.jpg Аепргеапнгрджєнгжєх.jpg Півгвшпмфшдівмдфпвдпвф.jpg

Медіа

Цікаві факти

Слово «ідеал» грецького походження. Воно означає «взірець», «норма». Ідеалом ми називаємо уявлення про найдосконаліші предмети, явища, якості тощо. А ще ідеал - це найвища мета, якої прагнуть люди. Вам, очевидно, доводилося чути й самим уживати словосполучення «ідеальна дружба», «ідеальний урок», «ідеально виконане завдання», «ідеальний костюм» тощо. У наведених прикладах слово «ідеальний» означає «найкращий», «найдосконаліший». У цьому сенсі поняття «ідеал» близьке до поняття «моральні цінності». Справді, будь-яка з моральних цінностей - і добро, і правда, і любов, і щастя, і справедливість - є тим ідеалом, якого ми прагнемо в стосунках з іншими людьми. А що в кожного з нас неоднаковий досвід, то й наші уявлення про ідеальне є різними. Щоб переконатися в цьому, виконайте завдання.

Ідеал - досконале втілення чого-небудь, довершений взірець.

Ідеальний - досконалий, взірцевий, бездоганний.

Див. також

Зовнішні посилання