Яфини

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Я́фини, яфин, ж. мн. = Афини. Вх. Зн. 1.

Яфини – ягода, яка користується великим попитом у закарпатців завдяки своїм цілющим властивостям. Ягода і смачна, і корисна, і помічна при багатьох недугах.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЧОРНИ́ЦЯ, і, жін.

1. бот. (Vaccinium myrtillus, L.). Дрібний ягідний дикорослий чагарник родини брусничних з чорними їстівними ягодами. Чорниця — дрібний напівкуш (15—50 см) (Колгоспна виробнича енциклопедія, II, 1956, 328); Чорниця — найпопулярніша народна лікарська рослина, особливо її ягоди (Лікарські рослини.., 1958, 125).

2. Ягода цієї рослини. Ми рвемо над дорогою стиглі чорниці, а іноді й суниці (Анатолій Шиян, Партиз. край, 1946, 135); // збірн. Багаті поліські ліси на ягоди — чорницю, брусницю, суницю, малину, горобину (Радянська Україна, 16.III 1971, 4).

Словник українських говірок Карпатського регіону: «А», «Б». Дмитро Савчук

Афини, яфини – чорниця (румунське afina, afine; угорське fekete afonya; польське borowka czarna; чеське bozuvka cerna; болгарське черна боровинка; німецьке Heidelbeere).

"Словопедія"

Чорниця - невисокий кущик з довгим повзучим кореневищем; хвойні та мішані ліси пн. півкулі; світлолюбна; плід - куляста чорна ягода з сизуватим нальотом; їстівна.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

А́фини, фин, ж. мн. Раст.: черника. Vaccinium myrtillus (ягоды). Шух. І. 20.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

Чорниця -і, ж. бот. Дрібний ягідний дикорослий чагарник родини брусничних з чорними їстівними ягодами.

Ілюстрації

Яфини.jpg Яфини2.jpg Яфини3.jpg Яфини4.jpg Яфини5.jpg

Медіа

Цікаві факти

Свято яфини

Яфина (афина, чорниця) – вперше ця лікувальна ягода удостоїлася окремого свята, яке відбулося 8 серпня 2010 у с. Гукливе, Воловецького р-ну. Фестиваль «Верховинська яфина», який пройшов на Закарпатті, присвячувався саме яфинам (чорницям) їх смаковим, лікарським та кулінарним властивостям.

Памятник яфині

А щоб про ягоду пам’ятали не тільки в сезон її дозрівання,в селі Гукливе відкрили бронзовий пам’ятник яфиновій гілці. Відлиту з бронзи ягоду на стеблині, з листками величиною з гігантське яблуко, встановили на спеціальному п’єдесталі з природного каменю.

Більше читайте тут: На Закарпатті відкрили памятник чорниці


Матеріал з Вікіпедії

Чорниця звичайна (Vaccinium myrtillus L.), або черниця, борівка, чорні ягоди, чорничник, у Карпатах — афина, яфина, яфин— чагарничкова рослина з родини брусничних, кущик до 0,5 м висоти з синьочорними їстівними ягодами; росте по лісах, утворюючи живе надґрунтове вкриття. Цвіте у травні — червні. Плід — куляста чорна ягода, достигає у червні — липні.

М'якоть стиглої ягоди — червонувато-фіолетова, кисло-солодка, дещо в'язка на смак та сильно забарвлює губи та зуби при її споживанні.

Латинська видова назва myrtillus походить від слова myrtus — «мирта», через схожість рослини з маленькою миртою.

Див. також

Посилання на споріднені слова зі словника Бориса Грінченка

Афини

Чорниця