Яворина
Яворина, -ни, ж. 1) = Яворин = Явір. На долині яворина хоче похилиться. Мет. 16. 2) Яворовое дерево. Тешуть явір, тешуть явір, тешуть яворину, молодому козакові та на дубовину. Грин. III. 280.
Зміст
Сучасні словники
Академічний тлумачний словник української мови
ЯВОРИ́НА, и, жін.
1. Окреме дерево явора; явір. Темно в лісі. Молода струнка яворина, вкривши коріння оксамитовим мохом, високо сягає рябеньким стовбуром (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 35); В партизанськім лісі яворина Похилилась сумно до води (Леонід Первомайський, I, 1958, 353); Він прилітає з далекого краю, Не спочиваючи, лине, лине, Здається, на світі миліш немає, Чим наше подвір'я, стара яворина (Андрій Малишко, Звенигора, 1959, 52); * У порівняннях. Батько здалік милується своєю донькою. Он ба, яка виросла, мов молода яворина (Іван Цюпа, На крилах.., 1961, 237).
2. збірн. Яворовий ліс; яворова памолодь. Ой вже мені не ходити по тій яворині (Коломийки, 1969, 215); Максим, мов здоровий дубчак між явориною, визначався між усім тухольським парубоцтвом (Іван Франко, VI, 1951, 34); Молоденька яворина так і облипла коло нього [дуба], мов діти коло діда, як казку розказує (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 459).
Ботанічна характеристика
Клен білий або ложноплатановий, в перекладі - Acer pseudoplatanus, Інша назва явір. Цей представник флори представляє собою й достаточно струнці дерево, ласка може буті дуже високим, у нього густа шаровидно-пірамідальна крона, іноді в обхваті вона доходіті практично до двох метрів. Кора рослини сірувато-бура, з ВІКОМ вона починає поступово розтріскуватіся і відшаровуватіся, при авторитет оголюється молода кора, яка світліша, тому Стовбур Здаються світло-сірімі.
Листя й достаточно Великі, їх довжина може доходіті до 20 сантіметрів, смород округло-серцеподібної форми, зверху темнувато-зеленуваті, трохи тьмяні, а знизу смород сізоватіе- пластинка пятілопастная, розсічена. Длінностебельчатая узковатая кисть утворює багатоквіткове Суцвіття, що доходіті в Довжину до 16 см.
Квітки досягають в діаметрі восьми міліметрів, й достаточно дрібні, жовтувато-зеленуваті, крілаткі довжина до шести сантіметрів, бурі, з округлими горішкамі. Цвітіння клена білого пріпадає на травень, червень, а дозрівання плодів відбувається у вересні.
Поширення рослини
Ложноплатановий клен явір - дерево, ласка зростанні на території Карпат, Кавказу, а такоже ВІН є в Західній Європі і в Східних країнах.
Збір і заготівля сировини
Збір кору віробляють Обережно, Щоб не травмуваті дерево. Після того як потрібну Кількість кору буде зібрано, її необхідно добро просушіті, для цього слід скористати автоматизоване камерами, призначення для вісушування рослин. У такому агрегаті можна створити відповідній температурний режим, достатньо і 50 градусів.
Після того як кора прідбає необхідну кондіцію, її можна діставаті і розкладаті по приготовання картонній коробці. А потім слід розміщуваті сировину білого клена й достаточно пухко, щоб між ним добрі ціркулював Повітря.
Зберігаті кору рослини слід в сухому пріміщенні протягом трірічного ПЕРІОДУ, після чого сировину Втрата свої якості, і застосовуваті його НЕ Варто, так як воно позбутіся всіх корисних лікувальніх якости.
Застосування
З клена ложноплатановий готують Різні зілля, Які застосовують з лікувальною метою у колі народних цілітелів. Наприклад, відвар, приготовання з кленової кору, рекомендується вжіваті як в'яжучих засіб. Крім цього можна використовуват сік, Який надасть позитивну дію при цінзі, а такоже таке зілля володіє діуретічною дією.