Цинтір
Цинтір, -ру, м. = Цвинтарь. Вх. Уг. 274.
Зміст
Сучасні словники
Український літературний словник
Цвинтарь, ря, м. Мѣсто въ церковной оградѣ, погостъ, кладбище. Чуб. І. 48. О. 1861. XI. Св. 41. Мурована церква з високою дзвіницею давня вже; мур аж зазеленів; вимощений цвинтарь проріс травою. МВ. І. 149. А титаря на цвинтарі вчора поховали. Шевч. 175. Горбатий цвинтарь у молодого лікаря. Ном. № 13933.
ЦВИ́НТАР, я, ч.
1. Подвір’я і кладовище біля церкви. Пріська більше у церкві стоїть, молиться; а Христя з дівчатами крутиться по цвинтарю, щебече (Мирний, III, 1954, 32); Умираючи, пан звелів, щоб його поховали не на цвинтарі біля церкви, а на кладовищі (Стор., І, 1957, 200); За церковною огорожею на цвинтарі просто дверей лежав на снігу один.. Кинулись люди в ворота на цвинтар, обступили колом, аж воно Муха Іван (Головко, II, 1957, 346).
2. Місце, відведене для поховання померлих; кладовище. Доріжка вела коло самого цвинтаря, що стояв на горбку, обкопаний високим валом, оброслим зеленою травою (Кобр., Вибр., 1954, 154); На цвинтарі, за селом, біля двох свіжих могил голова сільради говорив промову (Собко, Нам спокій.., 1959, 84); На горі, що на ній здалеку виднілися хрести міського цвинтаря, з’явилися верхівці кінної поліції (Чорн., Визвол., земля, 1959, 84); Ліворуч, зразу від курної дороги, по високому узгір’ю розсипались кам’яні надгробки тюркського цвинтаря (Донч., II, 1956, 281); — Еге, поки гладкий схудне — худого на цвинтар понесуть (Стельмах, І, 1962, 22); *Образно. Став цвинтарем німцям цей схил висоти… (Нех., Хто сіє вітер, 1959, 265); Гранітні обеліски, як медузи, Повзли, повзли і вибилися з сил — На цвинтарі розстріляних ілюзій Уже немає місця для могил (Сим., Земне тяжіння, 1964, 15).
3. Подвір’я і кладовище біля церкви; також просто кладовище; мерці, за повір’ям, бояться півня, тому на цвинтарях ставлять бляшаних півнів, щоб мерці не виходили з могил. А титаря на цвинтарі Вчора поховали (Т. Шевченко); Горбатий цвинтар у молодого лікаря (М. Номис).
Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 629.
Іноземні словники
Словари и энциклопедии на Академике
Цвинтар ч.
1) churchyard; charnel
2) cemetery, graveyard
Ілюстрації
Цікаві факти
Цинтір у снах
Сон, у якому Ви бачите себе на доглянутому цвинтарі, обіцяє одержання гарних звісток від того, про чиє здоров'я Ви турбувалися. Крім того, велика ймовірність того, що Вам повернуть щось таке, що у Вас було віднято.
Побачити в сні зарослий занедбаний цвинтар означає, що Ви доживете до того часу, коли всі Ваші рідні й близькі залишать Вас, а турботу про Вас поберуть на себе чужі люди. Якщо парубкові приснилося, що він прогулюється по цвинтарю, то це є символом того, що йому вдасться здобути любов друзів. Однак не виключене, що він не зможе впоратися із сумом.
Сон, у якому наречена по шляху на шлюбну церемонію проходить через цвинтар, означає, що вона ризикує втратити чоловіка під час подорожі. Для матері сон, у якому несе на цвинтар букет живих квітів, означає, що члени її родини будуть у повному здоров'ї. Для молодої вдови сон, у якому йде на цвинтар, означає, що не виключена можливість швидкого нового заміжжя. Якщо при цьому вона в смутному настрої, то їй не уникнути турбот і жалів. Для старих людей бачити в сні цвинтар передвіщає смерть.
Бачити в сні, як маленькі діти граються на цвинтар, означає, що грядуть гарні зміни. Крім того, подібний сон обіцяє довге щасливе життя. Сон – Беременность