Форост

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Форост, -ту, м1. Невеликі тонкі гілки, відділені від дерева. Гнучке пруття з лози, верби, ліщини і т. ін., що йде на спорудження чого-небудь.

Сучасні словники

Форостсущ. муж. рода хмиз

Хмиз, у, чол.

1. Невеликі тонкі гілки, відділені від дерева. Поїдем до лісу, нарубаєм хмизу, Запалимо сосну зверху донизу (Павло Чубинський, V, 1874, 324); Здалеки здавалось, ніби то стояли рідкі тини з тоненького хмизу (Нечуй-Левицький, II, 1956, 221); [Одарка:] Що ж це дівка й досі не несе хмизу? У печі зовсім погасло (Марко Кропивницький, I, 1958, 113); Назустріч їхала валка саней із хмизом(Гнат Хоткевич, I, 1966, 121); * У порівняннях. Розмова загорілася, як сухий хмиз на огні. Щира, гаряча, довга... (Степан Васильченко, Талант, 1955, 12).

Докидати (докинути) хмизу в жар, рідко — те саме, що Підливати (підлити) масла у вогонь (див. підливати). І вона [Марія Африканівна], вислухавши розповідь Лукії Овдіївни, теж докинула хмизу в жар (Юрій Збанацький, Курил. о-ви, 1963, 244).

2. рідко. Те саме, що хмизняк 1. Заросла дороженька [доріженька] хмизом (Словник Грінченка); Його рубали, а він ріс! На місці зрубаного дуба росли нові!.. І навіть хмиз угору дерся!.. (Володимир Сосюра, I, 1957, 231).

Хмиз (дрібне пруття) хворост, ломаччя, трусок.


Ілюстрації

Форост1.jpg Форост2.jpg Форост3.jpg Форост4.jpg

Див. також

Хмиз За матеріалами сайту Афоризми

  • Горобці ховаються у хмиз - на мороз або перед завірюхою.
  • Без сокири по дрова ходять — один хмиз приносять.

Джерела та література