Сліпота

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Сліпота, -ти, ж. 1) Слѣпота. Г. Барв. 370. 2) — куряча. а) Болѣзнь: куриная слѣпота. Ах ти куряча сліпота! Ном. № 8540. б) Раст. a) Helianthemum vulgare. Вх. Пч. І. 10. б) Ranunculus polyganthemos L. ЗЮЗО. І. 133.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

СЛІПОТА́, и, жін.

1. Стан за значенням сліпий 1. [Михайло:] Як жаль татка! Скілько у нього енергії!.. і на тобі таке нещастя: сліпота!(Карпенко-Карий, III, 1961, 64); Його педантична акуратність і автоматична точність при всіх вадах — глухоті, сліпоті й німоті.. — все це було незвичайне, незрозуміле і дратувало (Юрій Смолич, I, 1958, 85); Той [дід] був сліпенький на одне око. Ту сліпоту онук вважав найсерйознішим дідовим недоліком (Юрій Збанацький, Сеспель, 1961, 427). ▲ Куряча сліпота див. курячий; Снігова сліпотя див. сніговий. 2. перен. Нездатність, невміння помічати те, що відбувається навколо, правильно оцінювати його. За сліпоту і самодурство Горлова доводилось платити людською кров'ю, людськими жертвами (Вітчизна, 8, 1958, 165); Ідейна сліпота, моральна невихованість, відсутність глибоких переконань і принципів породжують соціальну розбещеність, безпринципність, моральне падіння, духовну спустошеність (Вечірній Київ, 2.III 1966, 2). 3. збірн., розм. Сліпі люди; // перен. Неписьменні, неосвічені люди. — А у вас чудо — необр ази, панно Мар іє!.. — Ляшки й собі кинулись дивитись на образи і один одного торкають: — бач, кажуть, бач! ге! що то богослов! зараз і завважив! Не ми, сліпота! (Анатолій Свидницький, Люборацькі, 1955, 83).


Іноземні словники

українська-англійська Словник

blindness (noun ) A visual impairment that results in complete loss of vision in both eyes.

Словари и энциклопедии на Академике

сліпота -и́, ж. 1) Стан за знач. сліпий 1). •• Кольоро́ва сліпота́ — високий ступінь розладу відчуття кольорів з випадінням одного або двох компонентівсприйняття світла. Музи́чна сліпота́ — втрата здатності розуміння нотного письма. Нічна́ сліпота́ — те саме, що гемералопі́я. Практи́чна сліпота́ — зниження функціональної здатності зорового аналізатора до рівня, який не дозволяєздійснювати більшість видів професійної діяльності та обмежує можливість переміщуватися тасамообслуговування. Рефле́кторна сліпота́ — сліпота, яка виникає внаслідок рефлекторного спазму колових м'язів ока, щопризводить до закриття очної щілини. 2) перен. Нездатність, невміння помічати те, що відбуваєтьсяо, правильно оцінювати його. 3) збірн., розм. Сліпі люди. || перен. Неписьменні, неосвічені люди.

Ілюстрації

1376901098 2.jpg П.jpg

Медіа

[1]

Цікаві факти

Всесвітній день зору

13 жовтня Всесвітній день зору

• У всьому світі близько 285 мільйонів чоловік страждають від порушень зору, з яких 45000000 вражені сліпотою і 246 мільйонів мають знижений зір. • Близько 90% людей, що страждають від порушень зору, живуть в країнах, що розвиваються. • На глобальному рівні основною причиною порушень зору є нескорректированной аномалії рефракції, а в країнах з середнім і низьким рівнем доходу основною причиною сліпоти є катаракта. • За останні 20 років кількість людей, які страждають від порушень зору в результаті інфекційних хвороб, значно зменшилася. • 80% всіх випадків порушення зору можна запобігти або вилікувати. Більше читайте тут: [2]

Українські традиції

Матеріал з Вікіпедії

Сліпота́ (англ. blindness) — повна або майже повна втрата зору. Основною причиною на сучасному етапі розвитку медицини, що викликає сліпоту (до 40% випадків у світі) є катаракта. При цьому за даними ВОЗ, до 80% всіх випадків сліпоти у дорослих можна запобігти або лікувати. В Україні мешкає близько 65 тисяч сліпих осіб. Загалом у світі нараховується близько 314 мільйонів осіб, що мають порушення зору, викликані різними причинами. 45 мільйонів з них є сліпими. Серед них дітей у віці до 15 років за різними оцінками близько 1,4 мільйона. Більше 85% осіб, які страждають на різноманітні порушення зору, мешкають в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Материал из Википедии

Слепота́ — медицинский термин, подразумевающий полное отсутствие зрения или его серьёзное повреждение. Различают полную слепоту (амавро́з) и частичное выпадение поля зрения (ското́ма) или половин полей зрения (гемианопси́я). Кроме того, выделяют цветовую слепоту (дальтони́зм).