Мшиця
Мши́ця, -ці, ж. Насѣк.: тля, травяная вошь, Aphis. Вх. Пч. І. 5.
Зміст
Сучасні словники
Тлумачення слова у сучасних словниках:
укр. блиха́, др.-русск. блъха, болг. бълха́, сербохорв. бу̀ха, словен. bóɫha, чеш., слвц. blcha, польск. pchɫa, в.-луж. pcha, tka, н.-луж. pcha.
Родственно лит. blusà, лтш. blusa, афг. vraža "блоха" (из др.-ир. *brušā; см. Хюбшман 453, Lit. Centralbl., 1894, 792), арм. lu, род. п. lvoy "блоха" (из *bhlusā, там же), греч. ψύλλα, ψύλλος "блоха" (с метатезой, возм., под влиянием греч. ψῆν, ψαίειν; см. Мейе, MSL 22, 142 и сл.; И. Шмидт, Kritik 29). Несколько дальше алб. plesht "блоха" из *pleust- (Г. Майер, Alb. Wb. 345; Бернекер 1, 62 и сл.; Траутман, BSW 35; М. – Э. 1, 318; Педерсен, IF 5, 33).
Енциклопедичний словникФ.А. Брокгауза и И.А. Ефрона. — С.-Пб.: Брокгауз-Ефрон. 1890—1907.
жін. комаха Pulex irritans. Земляна блоха або пісочна, інший вид, водиться в східних степах наших, особливо поблизу гною, і нападає в безлічі на людину і на худобу; Даль. Словник Даля. 2012 блоха noun, feminine flea © Linguee Dictionary, 2018
Біологічна класифікація Царство: Тварини (Animalia) Тип: Членистоногі (Arthropoda) Клас: Комахи (Insecta) Підклас: Крилаті комахи (Pterygota) Інфраклас: Новокрилі (Neoptera) Надряд: Голометабола (Endopterygota) Ряд: Блохи (Siphonaptera) Pierre André Latreille, 1825 Підряди Ceratophyllomorpha Hystrichopsyllomorpha Pulicomorpha Pygiopsyllomorpha Синоніми Aphaniptera
Земляна блоха або пісочна, інший вид, водиться в східних степах наших, особливо поблизу гною, і нападає в безлічі на людину і на худобу; | звуть так і шустрика, блоху або воша капустяну. Блоха водяна, стрибун, маленька комаха з сімейства раків. Переможе життя і смерті і блошка НЕ проскочить. Потрапила собаці блоха на зуб. Шукай, як собака бліх шукає, т. Е. Перебирай по шерстинку. Блоха проскочила, стіл повалила. Я тобі посаджу блішки за вушко, зроблю що-небудь на зло. Посадили блоху за вухо, та й свербіти не велять. У всякого своя блішки, своя вошкі, своя турбота. У ньому багато бліх. Ох-ох, багато в тобі бліх, багато пустощів. Я з тебе повибіло бліх. Чи не укусивала тебе своя блоха, або своя воша, не бачив ти ще горя, нужі. Ізняла блішки, так вошкі, та третя мошка. Торопом тільки бліх ловлять. Скоро бліх ловлять, відповідь квапливому. На вітрі добре бліх ловити, смирни. Прудка (бойка) блоха, та й та іно в пальцях в'язне. Верткий, що блоха. За блохою та за зайцем НЕ встигнеш. З собаки бліх НЕ виколоти. Собака і в соболиній шубі бліх шукає. У чужій сорочці бліх шукати, піклуватися про чуже справі. Долгов, що бліх - не оберешся. З блохи халяву кроїть, не в міру скупий. З блохи слона зробили, перебільшили справу. Якби вошку в сошку (соху), а блішки в борону, так би багато напахал. Блішки куснет, і то свербить; а від мошки - пухирі. Мала блішки, так колодою орудує. Чи не погана і блоха. Чи не Величка блошка, а спати не дає. Блоха блоху не їсть. Купити, що вош вбити; продати - що блоху зловити. Блішки по саду гуляла, вошкі вклонилась, та блішки чваниться. Блішки зменшить. || рослина Portulaca, портулак. Блошині або блошкіни ніжки. Футболка блошного кольору. Блошного трава, Polygonum persicaria, почечуйнік, гірчак, рдест. Блошістая, блошністая, блошлівая сторона; собака. Блошного насіння, Plantago psyllium. Блошнік м. Рослина папороть, папороть, коточіжнік, кочедижник, купород? Polypodium Filex mas; || рослина Inula conyza, богатінка, богатніца, Комарник.
Загальна характеристика: Тіло бліх сплюснуто з боків, вузьке, гладке, забезпечено щетинками і шипами, що допомагають пересуватися і утримуватися в густій шерсті та між пір'ям хазяїв, в складках одягу, а також у субстраті їх гнізд і в норах. На голові та грудях часто є зубчасті гребені (ктенідії). Довжина тіла у різних видів варіює від 1 до 5 мм, але у самиць деяких видів може досягати 10 мм за рахунок гіпертрофічного розростання черевця після початку харчування. Антени завжди розташовуються позаду простих очей і в стані спокою поміщаються в спеціальних заглибинах — вусикових ямках. Антени можуть використовувати самці для утримання самиці під час копуляції. Ротовий апарат бліх колючо-смоктального типу. Характеризується перетворенням в стилети епіфарингса (непарний стилет) і лацинія (парні стилети), що поєднуються з максилярними лопатями. Нижня губа з парою лабіальний щупиків перетворена в стулки футляра для компонентів хоботка. Мандибули у дорослих бліх повністю втрачені. Груди забезпечені сильними кінцівками, що забезпечують комасі швидке переміщення в покривах хазяїна, здатність утримуватися на шорстких поверхнях під будь-яким кутом. Часто пересуваються стрибками, використовуючи при цьому для поштовху другу і особливо третю пари ніг. У задній частині черевця, позаду VIII тергіта, розташовується наявний тільки в бліх своєрідний сенсорний орган — абдомінальний сенсиліум, або пігідій, споряджений трихоботріями (дотикальними волосками) і здатний уловлювати коливання повітря.
Встановлено, що близько 60 видів бліх можуть передавати в природі більше 25 різних інфекційних хвороб, а в експериментальних умовах їх число значно збільшується[6]. Також блохи можуть бути проміжними хазяями деяких паразитичних черв'яків, зокрема деяких нематод.
Бліх можна виявити у всі сезони року на хазяях і в гніздах, влаштованих над землею (білки, птахи), на землі, в землі (нори тушканчиків, ховрахів, хом'яків, піщанок та інших звірів). Таким чином, основними господарями бліх є ссавці, для яких притулок є обов'язковим у всі періоди життя. У меншій мірі блохи пов'язані (більше 100 видів) з тваринами, які користуються притулками лише в певний період року. У гніздах птахів блохи особливо численні в момент насиджування яєць і в період появи пташенят. Бліх знаходять у залишених птахами гніздах навіть через довгий час. З тваринами, які не мають притулку взагалі, пов'язано мало видів бліх (менше 30). Це «стаціонарні» паразити парнокопитних і сумчастих. Оскільки існують труднощі повторного знаходження хазяїна, то їх перебування на тілі постійне. Смокчуть кров як самці, так і самиці. Кровосмоктання триває від 1 хвилини до кількох годин. Представники родів Xenopsylla, Echidnophaga, Ctenocephalides тощо п'ють кров з надлишком, так що навіть не завжди встигають перетравити її. Інші види (Ctenocephalides canis, Ctenocephalides felis, Leptopsylla segnis тощо) потребують частого живлення. Але насмоктавшись крові, вони не покидають тіла хазяїна й вільно пересуваються у шерсті. Деякі (Ctenophthalmus, Neopsylla тощо) потребують нечастого живлення та більшу частину життя проводять у субстраті гнізда хазяїна. Сувору специфічність по відношенню до хазяїна спостерігають тільки в бліх рукокрилих. Більшість же бліх не настільки специфічні, можуть мешкати крім основного господаря і на інших видах тварин.
Палеонтологія
У відкладеннях крейдяного періоду виявлені паразити птерозаврів:
†Pseudopulicidae †Pseudopulex Gao, Shih, & Ren, 2012 — Китай †Saurophthiridae †Saurophthirus longipes Ponomarenko, 1976 — Росія: Східна Сибір †Tarwiniidae †Tarwinia australis Jell and Duncan 1986 — Австралія
Фахівці з області вивчення бліх
Ротшильд, Міріам
Ротшильд, Чарльз
Трауб, Роберт
Ващенок, Валентин Самсонович - доктор біологічних наук [15]
Іоффе, Іван Григорович
Медведєв, Сергій Глібович - доктор біологічних наук [15] [16]
Скалон, Ольга Іванівна
Ілюстрації
Медіа
Див. також
Джерела та література
Зовнішні посилання
<a href="http://hrinchenko.com//slovar/znachenie-slova/29438-mshycja.html" title="МШИЦЯ. Словник української мови Б.Грінченка.">МШИЦЯ. Словник української мови Б.Грінченка.</a>