Легіон

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Легіон, -ну, м. Легіонъ, отрядъ войска. В британських гальських легіонах не муштрувались. Шевч. 606.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЛЕГІО́Н, у, чол.

1. У стародавньому Римі — вища бойова одиниця. Римське військо складалося з легіонів. У кожному легіоні було 4500 воїнів. Головну масу його становила важкоозброєна піхота (Історія стародавнього світу, 1957, 150); В о время Ірода царя, Кругом Сіона й на Сіоні Романські п'яні легіони Паскудились (Тарас Шевченко, II, 1953, 301).

2. У деяких країнах — назва особливих військових частин. Немає брата, ні сестри, Щоб незаплакані ходили, Не катувалися в тюрмі, Або в далекій стороні, В британських, гальських легіонах Не муштрувались! (Тарас Шевченко, II, 1953, 270); Ще хлопчиком був він свідком приходу наполеонівських військ разом з польськими легіонами (Максим Рильський, III, 1956, 299).

3. Перен. Надзвичайно велика кількість; багато. Який легіон демонів упертості сидить в сій дівчині! (Леся Українка, V, 1956, 18); Про них [комсомольців] моє слово. В Донбасі таких — легіон: Ті зводять дахи на будови, Ті місять, ті возять бетон (Степан Олійник, Вибр., 1959, 224).

4. Їм [же] ім'я — легіон — когось надзвичайно, дуже багато. Ярослав Галан став героєм нашого народу, а його послідовників нині не один і не два, їм ім'я — легіон (Юрій Мельничук, Поріддя.., 1959, 76). Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 461.

Словник іншомовних слів Мельничука

ЛЕГІОН легіо́н [лат. legio (legionis), від lego – збираю, набираю] 1. Вища бойова одиниця в армії Стародавнього Риму.

2. В 17 – 20 ст. в багатьох державах назва різних військових формувань, які комплектувалися з добровольців. Іноземний Л. – у Франції, Іспанії та деяких іноземних країнах – з’єднання з найманців-іноземців, декласованих елементів; використовувалися переважно для служби в колоніях.

3. Назва деяких цивільних організацій фашистського типу (напр., Американський Л. у США).

4. Орден почесного Л. – вищий французький орден.

5. Переносно – величезна, кількість, безліч.

Ілюстрації

Легіон 1.jpg Легіон 2.jpg Легіон 3.jpg Легіон 4.jpg

Медіа

Див. також

Армія Стародавнього Риму

Список римських легіонів

Центурія

Римські штандарти

Для загального пізнання

До складу легіону входили такі підрозділи:

Кавалерія: Важка кавалерія (Еквіті) спочатку являла собою найпрестижніший рід військ, де забезпечена римська молодь могла продемонструвати свою доблесть і вміння, закладаючи тим самим основи своєї майбутньої політичної кар'єри. Кавалерист сам купував озброєння та спорядження - круглий щит, шолом, обладунки, меч і списи. Легіон налічував приблизно 300 кавалеристів, розбитих на підрозділи (турм) по 30 чоловік під командою декуріона. Крім важкої кавалерії, була також легка кавалерія, яка набиралася з менш заможних громадян і молодих багатих громадян, що не підходили за віком у гастати або вершники.

Легка піхота (велить). Велить, озброєні дротиками й мечами, не мали строго певного місця і призначення в бойовому порядку. Їх використовували там, де в цьому існувала необхідність.

Важка піхота. Основна бойова одиниця легіону. Вона складалася з громадян-легіонерів, які могли дозволити собі придбати спорядження, куди входили бронзовий шолом, щит, обладунки та коротке спис - дротик Пілум (pilum). Улюблена зброя - гладиус (короткий меч). Важка піхота поділялась відповідно до бойовим досвідом легіонерів (до реформ Гая Марія, який скасував поділ піхоти на класи і перетворив легіони в професійну армію) на три лінії бойового порядку:

Гастати (hastatus) - найбільш молоді - 1 ряд Принципи (princeps) - воїни в розквіті сил (25-35 років) - 2 ряд Тріарії (triarius) - ветерани - в останньому ряду; в бою їх задіяли лише в найвідчайдушніших і складних ситуаціях. Кожна з трьох ліній ділилася на тактичні підрозділи-маніпули по 60-120 воїнів, що становили 2 центурії під командою старшого з двох сотників (центуріона II рангу). Номінально центурія складалася з 100 воїнів, але насправді вона могла налічувати до 60 осіб, особливо в маніпула тріаріев.

У бою маніпули зазвичай розташовувалися в шаховому порядку, який іменувався quincunx. Маніпули принципів прикривали проміжок між гастатов, а тих прикривали маніпули тріаріев. Шаховий порядок - рання структура побудови легіону. Після II століття до нашої ери переважає суцільне побудова, без розривів.

Джерела та література

Книги про організацію війська в Стародавньому Римі

Словник української літератури в 11 томах

Словник іншомовних слів Мельничука

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

Зовнішні посилання