Крашанка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Крашанка, -ки, ж. 1) Окрашенное пасхальное яйцо. На великдень, на соломі проти сонця, діти грались собі крашанками. Шевч. 461. Де той у Бога великдень, а він уже із крашанками! Ном. № 2619. 2) Лицо вообще. КС. 1891. V. 191. Низом у крашанки буде жовток, а верхом буде лушпайка. Ком. І. Ум. Крашаночка. Мнж. 47.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

КРА́ШАНКА, и, жін.

1. Пофарбоване куряче яйце, призначене для великодніх свят. На великдень, на соломі Прошив сонця, діти Грались собі крашанками (Тарас Шевченко, II, 1953, 197); Святки веселії настали. Дівчата хлопців цілували І віддавали крашанки (Степан Руданський, Тв., 1956, 81); Горпина.. роздавала жебракам — кому крашанку, кому шматок проскури (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 16).

2. діал. Яйце. — На орляче гніздо в одному місці натрапили, — весело розповідали дівчата. — 3 крашанками (Олесь Гончар, Таврія.., 1957, 150); * У порівняннях. На його видовжене, мов качина крашанка, обличчя лягає тінь самолюбства (Михайло Стельмах, I, 1962, 37)

♦ По крашанках пройде і ні одної (жодної) не роздавить; З вареної крашанки курча висидить — про хитру, спритну людину. Хитрий [Лантух], дідько б його вхопив!.. По крашанках пройде і жодної не роздавить (Микола Руденко, Остання шабля, 1959, 214); [Клим:] Це він на людях посміхається — хитрий. З вареної крашанки курча висидить (Микола Зарудний, Антеї, 1962, 71). Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 330.

Український літературний словник

кра́шанка = галу́нка — ритуальне пофарбоване куряче варене яйце, призначене для Великодніх свят; спочатку фарбували кров’ю або у колір крові, згодом — природними різноколірними, але переважно червоними барвниками: березовим листям, чебрецем, фуксином, яблуневою корою, корою з чорноклена, пролісками, лушпинням з цибулі; наділяли охоронними властивостями; про його символі­ку див. Вели́кдень 1; див. ще яйце́ 1. На Великдень, на соломі проти сон­ця діти Грались собі крашанками (Т. Шевченко); Де той у Бога Ве­ликдень, а він уже з крашанками! (М. Номис).

Словопедія

КРАШАНКА

з варе́ної кра́шанки курча́ ви́сидить, ірон. Надзвичайно хитрий, спритний. (Клим:) Це він на людях посміхається — хитрий. З вареної крашанки курча висидить (М. Зарудний); І хоча новітній граф, без сумніву, такий спритник, що з вареної крашанки курча висидить,— шани йому все-таки не діждаться за свої численні таланти й подвиги (З газети).

Іноземні словники

Англо-український словник

Крашанка

Переклад на англійську:

Easter egg (Noun )

A dyed or decorated egg

A dyed or decorated egg, traditionally associated with Easter.

Ілюстрації

Крашанка 1.jpg Крашанка 2.jpg Крашанка 3ї.jpg Крашанка 4.jpg Крашанка 5.jpg

Медіа

Цікаві факти

Натуральні барвники

Спочатку крашанки фарбували кров’ю в червоний колір крові. Зараз можна побачити крашанки різного забарвлення. Використовуючи відвари рослин, та залежно від мети, можна отримати наступні кольори:

Червоно-коричневий: лушпиння цибулі;

Рожевий: сік з буряку;

Світло-синій: ягоди чорниці;

Жовтий: куркума, листя берези, кора молодих яблунь і квітів календули;

Зелений: кропива, пагони молодого жита і листя барвінку;

Чорний або коричневий: кора дуба, вільхи чи оболонки волоських горіхів;

Фіолетовий: пелюстки темної мальви. ...

На гроші там не козиряли,

А в кітьки крашанками грали,  — 

Не візьмеш даром сухаря.

«Енеїда» Іван Котляревський

Також для фарбування використовували чебрець та кору з чорноклена. Змінюючи щільність відвару і час, на протязі якого яйця знаходяться у відварі, можна регулювати насиченість кольору.

Див. також

• Великдень[1]

• Писанка[2]

• Народні символи України[3]

• Паска[4]

• Великоднє яйце[5]