Коштовність

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Кошто́вність, -ности, ж. 1) Цѣнность. Желех. 2) Драгоцѣнность.

Сучасні словники

Коштовність

  • 1. Який має високу вартість; дуже цінний, дорогий (про предмети). Покої були пустісінькі, всі коштовні оздоби були позабирані (Іван Франко, III, 1950, 168); Обробив, обточив дивний той камінець, І уставив його у коштовний вінець (Володимир Самійленко, I, 1958, 60); Бережімо честь народу — найкоштовнішу перлину (Павло Тичина, II, 1957, 240).
  • 2. перен., рідко. Який має важливе, істотне значення. Бажаю Вам якнайскоріше одужати та збагатити нашу не дуже то родючу ниву своїми коштовними творами (Панас Мирний, V, 1955, 412); Ти брешеш, Бруте, ти брешеш, Кассію, ..коли запевняєте, ніби мій жарт вимірений проти тих ідей, що складають коштовний здобуток людськості (Леся Українка, IV, 1954, 134).

Коштовність Коштовність, ності, ж. 1. Річ, що має високу вартість, цінність. Він дістав годинника з золотим ланцюжком, стріпнув ним, показуючи, яку мав у себе коштовність (Чорн., Визвол. земля, 1959, 82); Підкова стала в горах коштовністю (Гончар, III, 1959, 89). 2. чого, перен., рідко. Те саме, що вартість 1; цінність. Висока коштовність речі.

Коштовність коштовність -ності, ж. 1) Річ, що має високу вартість, цінність. 2) чого, перен., рідко. Те саме, що вартість 1); цінність. Висока коштовність речі.

Коштовність коштовність ж ювелірний виріб) jewel; мн. jewellery sg; амер. jewelry sg; (про камінь тж.) gem, precious stone; (коштовна річ) precious thing фальшиві коштовності — false (paste) jewel(le)ry

Коштовність Коштовність, -ности, ж. 1) Цѣнность. Желех. 2) Драгоцѣнность.

Коштовність |дорого|цінність; мн.

Коштовність кошто

Коштовнысть 1) (предмет) ценность; драгоценность 2) (качество) ценность

Ілюстрації

Коштовність 01.jpg Коштовність 02.jpg Коштовність 03.jpg Коштовність 04.jpg

Див. також

  • Коштовні пам’ятки Київської Русі.
  • Про неабияку роль Києва як столиці однієї з найбільших східноєвропейських держав середньовіччя свідчать не лише літописи та залишки архітектурних споруд, а й знайдені у ньому численні скарби. Це — неоціненне джерело для вивчення історії, політики, економіки, торгівлі, соціального устрою і культури. Особливе значення мають ці скарби у дослідженні давньоруських ремесел. Знайдені коштовності також указують на певні події, пов’язані з князівськими міжусобицями і навалами кочовиків. Поняття «київські скарби» для світової науки і культури — синонім неперевершених досягнень першої східнослов’янської держави. Знайдені в Києві коштовності містять майже третину всіх скарбів, виявлених на території Київської Русі. Це не просто предмети побуту або ювелірні прикраси з дорогоцінних металів, це пам’ятки історико-культурної спадщини однієї з найвеличніших держав середньовічної Європи.
  • Це сотні безцінних виробів, у яких не лише відображено досягнення далекої епохи в ювелірному ковальстві, литві, техніках емалі, чорніння, карбування, гравірування, а й передано яскраві образи епохи переходу від язичництва до прийняття християнства. Особливо часто трапляються зображення Ісуса Христа, Богородиці, архангелів, апостолів, а також образи первісної доби давніх слов’ян. Майже всі скарби в Києві знайдено на забудованій у давні часи території міста. Більшість київських скарбів складається з ювелірних жіночих прикрас із золота й срібла. При цьому значно переважають срібні ювелірні вироби. Це закономірно для скарбів середньовічної Європи, адже тоді золота було дуже мало, а срібло добували в багатьох країнах. Золото в європейських країнах з’явилося тільки після відкриття Америки.
  • Деякі скарби містять монети Візантії, арабських і європейських країн, Київської Русі. Велику цінність становлять знахідки майже унікальної монетної гривні особливого київського типу, що являла собою зливок срібла чи золота певної форми й ваги. Монетні скарби дають змогу вивчати торговельні зв’язки Київської Русі з іншими країнами. ЖІночі прикраси в заможних сім’ях передавалися у спадок від одного покоління до іншого. У мирні часи ці родинні коштовності зберігалися вдома, а на випадок небезпеки їх перекладали в горщик або мідний чи бронзовий казанок, заливали воском і ховали поряд з будинком у землі. Більшість скарбів Київської Русі нині зберігається в Музеї історичних коштовностей України в Києві.