Ковзатися

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ко́взатися, -заюся, -єшся, гл. Скользить, кататься по льду. Не ковзайся, бо підошви в чоботях попротираєш.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

КОВЗАТИСЯ, аюся, аєшся, недок.

1. Те саме, що ковзати. Візок підскакував по каміннях, ковзався по верху від вогкої груди (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 112); Мчить [Явтух], ковзається, спотикається (Юрій Яновський, II, 1954, 210); Бліде сонячне проміння.. ковзалось на сліпучих білих просторах (Олесь Донченко, Дочка, 1950, 25); Мовчки оглядав [Черниш] пишні окраси стін, ковзаючись по них неуважним, сумним поглядом (Олесь Гончар, III, 1959, 292).

2. Їздити на ковзанах, підошвах і т. ін. для розваги тощо. Пошкрябуючи здоровими чобітьми та інколи ковзаючись, побіг [Дмитрик] через лід на місто (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 130); Зійшов [Грицько] на став, набрів на ковзалку й почав ковзатися (Степан Васильченко, I, 1959, 162); Юрко безтурботно почав ковзатися на льоду, розпихаючи і підбиваючи хлопців та дівчат (Михайло Стельмах, Хліб.., 1959, 68).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 204.

Іноземні словники

Толковый словарь Ожегова

СКОЛЬЗИ́ТЬ, -льжу, -льзишь; несовер. 1. Плавно двигаться по гладкой, скользкой поверхности. С. по льду. С. на коньках, на лыжах. 2. перен. Быстро и плавно, не задерживаясь, распространяться, двигаться. Луч скользит по воде. Взгляд скользит по строчкам. 3. Не имея твёрдой опоры на скользкой поверхности, терять устойчивость. Ноги скользят по мокрой глине. Пешеход на льду скользит и падает. 4. (1-ое лицо и 2-е лицо не употр.). О чём-н. скользком: не удерживаться, выскальзывать (в 1 знач.). Рыба скользит в руках. | однокр. скользнуть, -ну, -нёшь. | сущ. скольжение, -я, ср. (к 1, 2 и 3 знач.).

Толковый словарь Ожегова. С.И. Ожегов, Н.Ю. Шведова. 1949-1992.

Cambridge Dictionary

slide verb (MOVE) ​ B2 [ I or T ] to (cause to) move easily and without interruption over a surface:

When I was little I used to like sliding on the polished floor in my socks. We have one of those doors in the kitchen that slides open. He slid the letter into his pocket while no one was looking. sliding doors More examples

I slid down the hill. She slid her hand into his pocket. She slid her legs from under the duvet and got up stealthily. Hardly aware of what she was doing, Susie slid her hand up to his shoulder. She slid into the seat next to him.

Цікаві факти

Цікаві факти про фігурне катання

Фігурне катання є самим «старим» видом спорту, включеним в програму зимових Олімпійських ігор. Сталося це ще в 1908 році. Ковзани отримали свою назву через те, що раніше їх передню частину прикрашали фігуркою голови коня. В Росію вперше ковзани привіз Петро 1. Він же і придумав нове кріплення – лезо ковзанів кріпилося відразу до підошви. Існує одиночне, парне, синхронне катання, і танці на льоду є ще й маловідоме катання «четвірок». У змаганнях виступають дві пари. Найбільш поширені змагання у цьому виді фігурного катання в Канаді та Америці. Знаменитий фігурист Олексій Ягудін став чотириразовим чемпіоном світу, триразовим чемпіоном Європи та Олімпійських ігор в 2002 році, жодного разу не виграв домашній чемпіонат. В 1882 році пройшло перше в Європі Міжнародне змагання з фігурного катання у Відні. Найдавніші ковзани були виготовлені з кістки коня і знайдені недалеко від Одеси, на березі Бугу. Однак у тому вигляді, який вони мали, вони ще були непридатні для фігурного катання. Швидше їх використовували для прискорення пересування у полюванні або подорожі.

Ілюстрації

Kovzanka17112018.jpg Nu pohodi17112018.jpg Kovzatisja17112018.jpg Multyk17112018.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Словник української мови Толковый словарь Ожегова Cambridge Dictionary Відпочинок та цікаві факти

Зовнішні посилання