Ковер

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Грінченків словник

Кове́р, -вра, м. 1) Коверъ. Вас. 171. Од свата до свати доріжка услата шитими коврами. МУЕ. III. 102. 2) Одѣяло. Мил. 162. Ум. Кове́рець. На віз посадила та коверцем заслала. МУЕ. III. 159. Ночувало, моя матінко, під коверцем. Мил. 162.

Сучасний словник

КОВЕР, вра, чол., заст., діал. Килим. Тут малиновий ковер на всю долівку, малинові дивани і крісла (Марко Вовчок, I, 1955, 374); Килимові вироби на Україні мали різні назви. Найдавнішою з них є «ковер» (Народна творчість та етнографія, 2, 1961, 92).

Гобелен

Гобелен - неодмінна деталь аристократичних інтер'єрів описаних в книгах письменників минулих століть. Французьке слово "гобелен" походить від прізвища паризьких фарбарів, що відкрили в 1662 році мануфактуру з виробництва тканих килимів-картин. Пізніше гобеленом стали називати будь-яку щільну декоративну тканину з витканим різнокольоровими візерунками.

Історія гобелену налічує багато тисячоліть: ще в усипальниці фараона Тутмоса була виявлені ткана накидка з візерунком з лотосів і жуків. Вчені дійшли висновку, що цій історичній знахідці ніяк не менше 35 століть. Звичайно, за час свого існування гобелен зазнав серйозних змін: від майстерних виробів визнаних майстрів до промислового виробництва. Механізація і подальше вдосконалення ткацького процесу зробили гобелен доступнішим. Сучасні гобелени це не тільки ткані килимки зі специфічним переплетенням ниток і характерним складним візерунком, як це було задумано з самого початку: рулонні гобелени широко використовуються для оббивки меблів, пошиття чохлів, покривал, подушок і портьєр і навіть для драпірування стін. Гобеленові скатертини і серветки служать гідною прикрасою їдалень, в різних інтер'єрах відмінно виглядають декоративні панно і ткані картини в рамках і без.

Вікові традиції виробництва гобеленів, доповнені сучасними технологіями, зробили цей матеріал унікальним по своїй міцності та експлуатаційних якостей. Оброблені протипилових та антистатичні складами вироби з гобелена мало схильні до забруднень і чистяться досить просто - щіткою або пилососом. Скатертини, подушки, покривала та інше можна піддавати пранню: завдяки додаванню синтетичних волокон вони довго зберігають свою первісну форму.

Що стосується тканих картин і художніх панно, то довгий час на пострадянському просторі вони були мало доступні «простим смертним» і, як правило, прикрашали апартаменти високопоставлених чиновників. Обивателям доводилося задовольнятися ширвжитковий килимами на східний манер. Сьогодні, коли сталася чергова переоцінка цінностей, і пріоритетним став європейський напрям в оформленні інтер'єрів з елементами старовини, гобелени стають все більш популярними.

Шедевральні полотна визнаних художників по кишені далеко не кожному. У той час як копія такої картини може «опошлили» простір і звести нанівець найкреативніші задуми дизайнерів, гобелен може стати гідною заміною бажаного шедевру, оскільки сам є шедевром.

Ціна гобелена ручної роботи хоч і нижче вартості оригінальних картин, але все-таки досить висока: в Європі естетам доводиться викладати по $ 3 000 за один квадратний метр художнього тканого полотна. Це обумовлено копітким і трудомістким процесом виготовлення унікального твору мистецтва.

«Унікального» - тому що не існує абсолютно ідентичних гобеленів навіть виконаних по одному ескізу.

Можливо, комусь штучний гобелен здасться недостатньо досконалим з-за великої кількості вузликів, нерівності ліній і «пухкості» фактури. Це омана: саме за цими ознаками можна визначити справжність ручної роботи. Гобелени машинного виробництва не в приклад рівніше і гладше, і коштують відповідно набагато дешевше. Оскільки машинних копій можна створити яку завгодно кількість, то такі гобелени не можуть вважатися витвором мистецтва.

Сьогодні у спеціалізованих салонах-магазинах можна знайти найрізноманітніші гобелени, що відрізняються розмірами, сюжетами і палітрою фарб. Невелике полотно з зображеннями військових збруї, сфінксів або скарабеїв, оточене бахромою гармонійно впишеться в стиль ампір. Тканина «Джоконда», «Загибель Помпеї» або імітація будь-якої іншої відомої картини чудово доповнять класичний інтер'єр. «Холодний» хай-тек оживлять і наповнять теплим світлом яскраві гобелени з абстрактним малюнком.

Медіа

В тег EmbedVideo введен неверный id "-NMiv0XlgeE?t=8" видео для сервиса "youtube".

Зображення

crp10_Leprosorium_Carpet_by_Cro.jpg RedCarpet2.jpg es2421904.jpg