Квічення

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Квіче́ння, -ня, с. = Клечання. Коли побачиш, що гроші горять, то зроби квіченням хрест на тому місці, гроші так і вийдуть з під землі. Подольск. губ.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках 1) етн. Відрубані гілки з листям, якими на зелені свята прикрашають хату, двір. 2) поет. Зелена рослинність, зелень.

1. етн. Відрубані гілки з листям, якими на зелені свята прикрашають хату, двір. Діждалися, Уквітчали [батько і Ярина] хату І любистком, і клечанням (Шевч., І, 1951, 284); — Це ж сьогодні зелена неділя,— промовив Данько, замріявшись. — Скільки того клечання понатягають хлопці з лісу!.. (Гончар, Таврія, 1952, 236); * У порівн. Немов клечанням, листям тютюновим Заквітчані всі хати і двори (Воронько, Тепло.., 1959, 174).

2. поет. Зелена рослинність, зелень. Земля вдягла рясне убрання, В клечанні села й городи (Криж., Срібне весілля, 1957, 123). 3.зільні прикраси, прикрашування. Саме в суботу на Зелені свята перед Святою неділею ламають зранку зелене гілля та збирають зілля і прикрашають ними хату, обійстя, в давніші часи і вулиці. Вважається, що у цьому клечанні ховаються душі померлих, які приходять, щоб оберегти рідних від злих духів.

Традиція квічення

Традиції святкування Трійці древньоязичницькі і християнські, тісно пов’язані між собою і мирно співіснують до сьогоднішнього дня. З нагоди свята з часів раннього християнства храми та будинки прикрашаються свіжими зеленими гілками дерев на ознаку того, що Святий Дух дає життя усьому створеному Богом.

Ілюстрації

Прикрасаквічення.jpg Квічення трійця.jpeg Клечання.jpeg Квічення.jpg

Див. також

http://mamajeva-sloboda.ua/publ/triitsya-klechalna-nedilya-za-narodnym-kalendarem-vidznachayetsya-na-pyatdesyatyi-den-pislya-velykodnya-yak-svyatkuvaly-ta-scho-yily/


Джерела та література

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 181.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 233 Войтович Валерій Миколайович Міфи та легенди давньої України. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан. 2005. — 392 с.