Жолобок

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Жолобок, -бка, жолобочок, -чка, м. Ум. отъ жолоб.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЖОЛОБ, а, чол. 1. Дерев'яна посудина у вигляді довгастого чотирикутника, признач. для годівлі та напування тварин. Прив'язали корову до жолоба в стайні (Лесь Мартович, Тв., 1954, 249); Тим часом Катерина від стіжка принесла натоптаний фартух сіна і поклала в жолоб, зроблений господарем (Степан Чорнобривець, Потік.., 1956, 14); Прості вони [обов'язки Данька]: вранці мусиш наварити каші, в пору поїння отари — натягати води з степового колодязя, поналивати в жолоби (Олесь Гончар, Таврія.., 1957, 128). 2. спец. Дерев'яний, металевий і т. ін. пристрій для пересипання, пересування, переливання, зсипання, зливання чого-небудь. З жолоба сипалось борошно (Іван Кириленко, Вибр., 1960, 290); Звідси [з цеху сушіння] жолобами і транспортерами качани надходять в сушильні камери (Колгоспник України, 4, 1957, 12). 3. перен., рідко. Про западину, заглиблення між скалами, горами. Побіч скали тісним кам'яним жолобом брати протоптали маленьку стежку (Іван Франко, III, 1950, 11); Жолобом поміж узгір'ями здалеку вітром донесло рівну мову трембіти (Олексій Кундзіч, Пов. і опов., 1951, 12). 4. діал. Дерев'яний зруб колодязя, цямриння.

Архітектура і монументальне мистецтво

ЖОЛОБ Лотік, заглиблення для відводу вологи (синоніми — слізник, капельник).

Додаткові словники

Словарь Ушакова

Желобок, желобка, м. 1. Маленький жолоб; небольшое продолговатое полукруглое углубление. 2. Часть сложного желудка жвачных животных (зоол.).

Толковый словарь русского языка Ожегова С. И.

Желоб, -а, мн, -а, -ов, мужской род

1. Длинное полукруглое или прямоугольное углубление для стока, ссыпки чего-нибудь Выдолбить ж. Деревянный, железный, каменный ж.

2. Углубление, впадина (специальное). Глубоководные океанические желоба. уменьшительное желобок, -бка, мужской род прилагательное желобовой, -ая, -ое и жёлобвый, -ая, -ое.

Ілюстрації

Ж1.jpg Ж2.jpg Ж3.jpg Ж4.jpg Ж5.jpg

Відео

Цікаві факти

Маріанський жолоб

Людина ніколи не могла встояти перед прагненням досліджувати непізнане, а вражаючі успіхи технічного прогресу відкрили можливість доторкнутися до таємниць, прихованих у самих негостинних у світі середовищах - глибоководних рівнинах і жолобах. 365 мільйонів кв.км. земної поверхні покриті океаном, середня глибина якого складає 3,7 км; площа суші, для порівняння, - 63 мільйони кв.км. Абісальна рівнина ложа океану, що лежить на глибині від 2 до 6 км, стала доступною лише недавно і то тільки за наявності складного спеціального устаткування. У місцях значної геологічної активності, де зустрічаються підводні вулкани, спостерігаються ще більш глибокі області, відомі як жолоби, чия глибина перевищує 6 км. Жолоби існують у всіх світових океанах, але найяскравіше вони представлені в Тихому океані. Маріанський жолоб найглибший.

Складнощі, пов'язані з дослідженням і осягненням істот, що мешкають на цих неймовірних глибинах, колосальні. Просто щоб отримати зразки, використовуючи вертикальне захоплення, треба було б більше 11 км надзвичайно міцного дроту. Тиск на цих глибинах перевищує 1100 атмосфер. На теперішній час винахідливість людини дозволила послати пілотований підводний апарат, зроблений з титану, лише на глибину 6 км, що допомагає добратися тільки до краю жолоба.

Проте жага знань жадала хоча б опосередкованого, за допомогою щупів і датчиків, а останнім часом і відеокамер, дослідження цих глибинних областей; в результаті було відкрито багате співтовариство тварин, що складається з представників як відомих, так і менш звичних морських груп. Різноманітність видів у жолобі не так велика, як на абісальних рівнинах, тут слабо представлені морські зірки і офіури але зустрічається багато видів крабів та інших ракоподібних, багатощетинкових черв'яків, двостулкових молюсків та голотурій. Світло не сягає таких глибин, але освітлені ці істоти виявляються не менш барвистими, ніж їх родичі там, нагорі.

Здається, що багато хто з тварин доростають тут до набагато більших розмірів, ніж їх аналоги навіть на абісальних рівнинах. Навколо деяких гідротермальних джерел актинії, що в інших місцях не перевищують десятки сантиметрів у довжину, можуть виростати до 1,2-1,5 м, зі щупальцями метрової довжини, а погонофори, звичайно вимірювані в сантиметрах, досягають 1,2 м у довжину.

Див. також

Жолобиця

Жолоб

Жоліб