Бавина

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Бавина, -ни, ж. = бавовна. КС. 1883. XI. 50. Мнж. 175.

Сучасні словники

бавина -и, ж., діал. Те саме, що бавна. Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.

Баво́вна — текстильне волокно рослинного походження. Волокно являє собою волоски на насінинах бавовника — кущоподібної рослини роду Gossypium, яка займає одне з провідних місць серед технічних сільськогосподарських культур.

Це найважливіше натуральне волокно, що використовується в текстильному виробництві для одягу, товарів для дому і промислової продукції, і становить близько 40 % всіх текстильних волокон у світі станом на 2004 рік. Щорічно, у світі виробляється понад 25 млн тонн бавовни у близько 80 країнах. Бавовна — основа легкої промисловості. Українське бавовна через посередництво чеськ. bavlna та пол. bawełna запозичено з нім. Baumwolle. Німецьке слово утворене від Baum («дерево») + Wolle («вовна») — внаслідок поширеної тривалий час у Європі хибної думки, що бавовна росте на деревах. Українська форма зумовлена зближенням зі словом вовна. Бавовна є одним з найстаріших природних матеріалів — людина використовує його понад 12 тисячоліть. У 2002 р. бавовну вирощували на площі 330 000 км² в «теплому поясі» земної кулі і отримали 21 млн тонн сировини. Використання бавовни як сировини для виробництва тканин почалось пізніше, ніж виникло льонопрядіння. Це пояснюється тим, що відносно невелика довжина волокон бавовни вимагала для її обробки більш складнішої техніки. В долині Нілу бавовник з'явився в 500 році до н. е., а перші бавовняні тканини були виготовлені в Індії.

Першим знаряддям для очищення бавовни від насіння в Індії була так звана «чурка», яка складалась з двох валків, причому верхній був нерухомий, а нижній обертався рукояткою. Бавовна з насінням подається між валиками, валик захоплює волокно і протягує його на другу сторону, а насіння, яке не може пройти між валиками, відривається і падає попереду. При цій операції два-три змінних робітники могли очистити за день не більш 6—8 кг чистої бавовни. Тому про велике і дешеве виробництво бавовни не могло бути й мови.

Ілюстрації

Фото Фото

Медіа

Джерела та література

Бавовна

БАВИНА. Словник української мови Б.Грінченка.