Яфирник

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 13:17, 26 листопада 2017; Aokaluzhyna.iff16 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Яфирни́к, -ка, м. = Яфинник.

Сучасні словники


Яфирни́к - кущ чорниці.
Чорниця - дрібний ягідний дикорослий чагарник родини брусничних з чорними їстівними ягодами.
Чорниця - відомий лісовий напівчагарник із родини брусничних. Росте суцільними заростями, переважно в соснових і ялинових лісах, зелених омшаниках, у тундрі, на рівних напівзатемнених місцях. Кущ досягає 15- 40 см заввишки. Стебло пряме, зі сріблистими голими гілками. Листя ясно-зелене, еліптично-яйцеподібне, завдовжки 1-3 см, на зиму обпадає. Ягоди соковиті, чорні, з сизуватим нальотом і червонясто-фіолетовою м'якоттю. Цвіте в травні, плодоносить у липні — вересні.

Цікаві факти про чорницю


1. Наукова латинська назва чорниці Vaccínium myrtíllus походить від слова Вакка, що означає «корова». Таку назву рослина отримала завдяки тому, що володіє придатними для корму худобі листям.
2. Кущі чорниці відносно невеликі і можуть виростати до 50 см. У північних районах чорниця може виростати у висоту всього на кілька сантиметрів.
3. У ягодах чорниці багато вітамінів групи А і В, С, вітаміну Магнію, Кальцію, марганцю і інших корисних речовин, але мало фруктових кислот.
4. Вчені довели, що чорниця благотворно впливає на гостроту особливо нічного зору і покращує кровообіг в сітківці. Таким чином чорниця сприяє зниженню стомлюваності очей, тому ягоди особливо корисно вживати тим, чия робота пов’язана з великим навантаженням на очі.
5. Американські вчені встановили, що чорниця повинна обов’язково бути присутньою у раціоні тих, хто прагне зберегти молодість. Виявляється, насичений чорницею раціон ефективний проти таких симптомів старіння людини, як порушення координації рухів, порушення зору, втрата м’язової сили і навіть втрата пам’яті.
6.З рослини чорниці видобувається мед.
7. Барвник чорниці є індикатором кислотності (при зниженні кислотності, він змінює свій колір на синій).
8.США — найбільший виробник чорниці в світі.

Ілюстрації

564fb1298aba463cea91f99fab060630.jpg
Ch.jpg

Медіа

Див. також

[1]
[2]

Джерела та література

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, 1980. — Стор. 355. Колгоспна виробнича енциклопедія, II, 1956, 328 Словарь української мови / Упор. з дод. влас. матеріалу Б. Грінченко : в 4-х т. — К. : Вид-во Академії наук Української РСР, 1958. Том 4, ст. 546.

Зовнішні посилання

[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/{{{підрозділ}}}]]