Яруга

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 23:58, 25 листопада 2017; Dstsvirkun.im17 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Яруга, -ги, ж. Большой оврагъ, логъ (см. яр). По степових балках та яругах. Дещо.

Сучасні словники

Глибокий, великий яр. Довбущуки не боялися зблудити в крутих яругах і темних лісах (Іван Франко, VIII, 1952, 249); [Назар:] Батьку, яка ж то земля? Глина, горби та яруги. Колосок колоска не сягне. А сад ростиме (Микола Зарудний, Антеї, 1961, 11); Оксен зрозумів, що степом продертися не вдасться, і завів своїх людей у порослу хащами глибоку яругу (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 530); Хвощі — старовинне козацьке село. Річка, грізні, порослі лісами яруги, жахні болота окреслили навколо нього непрохідне коло, перетинали шлях ворогам (Юрій Мушкетик, Серце.., 1962, 209).

https://uk.worldwidedictionary.org/%D1%8F%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%B0

Словник синонімів

I. ЯР (глибока довга западина, перев. з крутими або прямовисними схилами), ЯРУ́ГАпідсил., КРУТОЯ́Р, ЩІЛИ́НА, ДЕ́БРА[ДЕБР]зах., ЗВІР[ІЗВІ́Р]діал.; УЛО́ГО́ВИНА (з похилими схилами); БАЙРА́К (порослий лісом, чагарником); ВИ́ЯРОК (невеликий), ПЕРЕЯ́РОК, ПРИ́ЯРОК. Понад берегами [р. Сули] стриміли покручені ламані гори з глибокими крутими ярами та западинами (І. Нечуй-Левицький); В одній з таких яруг, глибоких та покручених по всіх напрямках весняними водами, на самому дні ворушились люди (М. Коцюбинський); Крутояром, ліском.. до самісінького жежериного обійстя вони підійшли незримі й нечутні (В. Речмедін); В щілині поміж горами летів у долину потік (М. Коцюбинський); Попри дороги простяглася глибока, стрімка вниз дебра (Лесь Мартович); У зворах вітер виє-скавулить, Смереки гнуться, як тонка лоза (Д. Павличко); Повились в туман ізвори (Г. Хоткевич); Вони брели довгою і широкою улоговиною, що сивіла під місячним сяйвом і курилася парою (Григорій Тютюнник); Розточилися ви [голоснії слова], як весняна вода по ярах, по байраках, по балках (Леся Українка); Опівночі у виярок.. сунули танки (О. Гончар). - Пор. I. ба́лка, I. запа́дина.

I. ЯРУГА (глибока довга западина, перев. з крутими або прямовисними схилами), ЯР підсил., КРУТОЯР, ЩІЛИНА, ДЕБРА (ДЕБР) зах., ЗВІР (ІЗВІР) діал.; УЛОГОВИНА (з похилими схилами); БАЙРАК (порослий лісом, чагарником); ВИЯРОК (невеликий), ПЕРЕЯРОК, ПРИЯРОК. Понад берегами (р. Сули) стриміли покручені ламані гори з глибокими крутими ярами та западинами (І. Нечуй-Левицький); В одній з таких яруг, глибоких та покручених по всіх напрямках весняними водами, на самому дні ворушились люди (М. Коцюбинський); Крутояром, ліском.. до самісінького жежериного обійстя вони підійшли незримі й нечутні (В. Речмедін); В щілині поміж горами летів у долину потік (М. Коцюбинський); Попри дороги простяглася глибока, стрімка вниз дебра (Лесь Мартович); У зворах вітер виє-скавулить, Смереки гнуться, як тонка лоза (Д. Павличко); Повились в туман ізвори (Г. Хоткевич); Вони брели довгою і широкою улоговиною, що сивіла під місячним сяйвом і курилася парою (Григорій Тютюнник); Розточилися ви (голоснії слова), як весняна вода по ярах, по байраках, по балках (Леся Українка); Опівночі у виярок.. сунули танки (О. Гончар). - Пор. I. балка, I. западина.

Яруга(яр) використовується як говір певної місцевості


Фразеологізм

На карту ставити

Ну, ще б пак — сьогодні на карту ставилося все. Або ми (в'язні) вийдемо цієї ночі, або нас схоплять, пере­тнуть путь, і тоді вихід один — протитанковий рів або глибока яруга (Збанацький, Єдина, 1959, стор. 220).

Ілюстрації

800px-A gully (Budanova Gora) 2.jpg 652765265826лыралрыплыплпы.jpg Щпдцрпцрпцрлымр.JPG

Джерела та література

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%B0 http://sum.in.ua/s/jarugha

Зовнішні посилання

http://sum.in.ua/s/jarugha https://dic.academic.ru/dic.nsf/efremova/271458/%D0%AF%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%B0 https://dic.academic.ru/dic.nsf/efremova/271458/%D0%AF%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%B0

Див. також

http://ukrainaincognita.com/vinnytska-oblast/yaruga https://zn.ua/SOCIETY/yaruga_selo-pravednik.html