Ярина

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 15:19, 1 грудня 2015; O.komotska (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Ярина, -ни, ж. Яровой хлѣбъ, яровые посѣвы, яровое поле. Ішла дівка яриною, ярина леліє. Нп. Ой орав милий у ярині. Чуб. III. 167.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

1. Сходи або посіви ярих культур. За річкою, попід кучерявим зеленим лісом, вся гора вкрита розкішними килимами ярини (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 17); В полі густо кущилась ярина, буйно зеленіли озимі (Петро Панч, I, 1956, 591); Зелені сходи ярини купалися в росах (Іван Цюпа, Краяни, 1971, 183). 2. діал. Городина, овочі. [Осел:] Цілий день возив [хазяїн] мною гарбузи, дині, моркву, огірки і всяку ярину з огороду (Іван Франко, IV, 1950, 79).

Словник синонімів

яровина, Г. городина

Літературне слововживання

  ЯРИЙ – ЯРОВИЙ

Ярий1. Який дає урожай в рік посіву, однорічний; який народжується, виводиться навесні; молодий: яра пшениця, ярі зернові культури, ярий ріпак, ярі бджоли.

Ярий2. Яскравий; яскраво-зелений; світлий, білий: ярий віск, ярий мед. Море., переливалось то темною крицею, то ярим смарагдом (Леся Українка); З-за обрію сонце поволі, Мов огненне коло, підводиться чисте і яре (Л.Первомайський); Ой зсучу я яру свічку та пушу на річку (П.Чубинський). Пох. яро.

Ярий3. Який виражає сильний гнів, лютий; сповнений гніву, обурення; палкий, пристрасний; дуже сильний, надмірний. Сам Турн стоїть ні в сих ні в тих; Скрізь ярим оком окидає (І.Котляревський); Андрія Івановича., розбирав ярий сміх (Ю.Смолич); Ще ярими дощами весна не сипле, а жайворонок виманює господаря з плугом (М.Стельмах). Пох.: ярість, яро.

Яровий. 1. Який проводиться навесні; який буває весною; весняний: ярові польові роботи, яровий дощ. 2. Те саме, що ярий1: ярові хліба, ярові рослини.

Ілюстрації

Ярина 1.jpg Ярина 2.jpg Ярина 3.jpg Ярина 4.jpg

Медіа

Цікаві факти

Цікаві факти про хліб

Майже всі їдять хліб кожен день — в якості сандвіча, з медом або варенням на тості або навіть у складі смачного десерту. Але скільки ми насправді знаємо про продукт, який їдять тисячі років практично у всіх країнах світу?

Ми з'їдаємо більше 9 000 000 буханок хліба щодня. Цього достатньо, щоб зробити 90 мільйонів бутербродів. Найбільший у світі хліб був випечений в пекарні в Акапулько, Мексико Буханець довжиною 9200 метрів був спечений у січні 1996 року. Близько 50% усього хліба йде на бутерброди — в Англії найпопулярніший бутерброд з сиром, а в Америці — з шинкою. «Сендвічі» названі на честь Графа Сендвіча — відомого картяра. Саме він придумав класти м'ясо між двома шматками хліба, щоб не забруднити руки за грою. Хліб винайшли помилково більше 7500 років тому. Перший буханець зробив древній єгиптянин, який випадково залишив суміш борошна та води в теплій печі на ніч. Коли він повернувся, він виявив м'яке тісто, набагато більш апетитне, ніж тверді коржики, які він намагався готувати. Древнє марновірство говорить, що перевернутий кіркою вниз хліб призведе до невдачі. Також не можна залишати один шматок не з’їденим. Крім того кажуть, що хліб, спечений на Різдво, ніколи не запліснявіє. У хлібі є всі необхідні для харчування людини речовини: білки, крохмалі, жири. Лаври приготування найшвидшої булочки належать пекарям з Wheat Montana Farms and Bakery, рекорд яких був занесений в книгу рекордів Гіннеса в 1995 році. Вони потиснули пшеницю в полі, змололи її в борошно, а потім замісили, сформували буханець і спекли її за 8 хвилин 13 секунд. За законом Мерфі хліб завжди буде падати маслом вниз. Скандинавська легенда свідчить, що якщо молода людина та дівчина відкусять від одного буханця, вони приречені закохатися один в одного.


Майже всі їдять хліб кожен день - в якості сандвіча, з медом або варенням на тості або навіть у складі смачного десерту. Але скільки ми насправді знаємо про продукт, який їдять тисячі років практично у всіх країнах світу?

1. Ми з'їдаємо більше 9 000 000 буханок хліба щодня. Цього достатньо, щоб зробити 90 мільйонів бутербродів.

2. Найбільший у світі хліб був випечений в пекарні в Акапулько, Мексико Буханець довжиною 9200 метрів був спечений у січні 1996 року.


3. Близько 50% усього хліба йде на бутерброди - в Англії найпопулярніший бутерброд з сиром, а в Америці - з шинкою.


4. "Сендвічі" названі на честь Графа Сендвіча - відомого картяра. Саме він придумав класти м'ясо між двома шматками хліба, щоб не забруднити руки за грою.


5. Хліб винайшли помилково більше 7500 років тому. Перший буханець зробив древній єгиптянин, який випадково залишив суміш борошна та води в теплій печі на ніч. Коли він повернувся, він виявив м'яке тісто, набагато більш апетитне, ніж тверді коржики, які він намагався готувати.


6. Древнє марновірство говорить, що перевернутий кіркою вниз хліб призведе до невдачі. Також не можна залишати один шматок не з’їденим. Крім того кажуть, що хліб, спечений на Різдво, ніколи не запліснявіє.


7. У хлібі є всі необхідні для харчування людини речовини: білки, крохмалі, жири.


8. Лаври приготування найшвидшої булочки належать пекарям з Wheat Montana Farms and Bakery, рекорд яких був занесений в книгу рекордів Гіннеса в 1995 році. Вони потиснули пшеницю в полі, змололи її в борошно, а потім замісили, сформували буханець і спекли її за 8 хвилин 13 секунд.


9. За законом Мерфі хліб завжди буде падати маслом вниз.


10. Скандинавська легенда свідчить, що якщо молода людина та дівчина відкусять від одного буханця, вони приречені закохатися один в одного.


11. Археологи різних країн після численних розкопок підтвердили, що першим "хлібною рослиною" треба вважати не сучасні злаки - жито і пшеницю, а ... звичайний дуб. Саме врожаї жолудів люди давнину використовували для приготування хліба. Вітчизняними археологами при розкопках на території сучасної Кіровоградської області були знайдені висушені і розтерті в муку жолуді, з яких тут пекли хліб більше 5000 років тому.


12. Спочатку заможні верстви середньовічного суспільства їли білий хліб, а чорний хліб вважався долею бідняків. Цікаво, що зараз ситуація докорінно змінилася. Більш забезпечені люди в турботі про здоров'я купують чорний хліб і хліб з висівками, а менш забезпечені люди - білий, як найбільш калорійний.


13. До речі, існує думка, що від хліба і аналогічних продуктів харчування люди неминуче товстіють. У той же самий час існує чимало «хлібних дієт», спрямованих на зниження ваги. Воістину вся справа - в розумному підході до харчування!


14. Французи споживають до 67 кг хліба на рік на душу населення. Це найбільший показник по Європі. Тим часом французів ніяк не назвеш «нацією товстунів».


15. Хліб досить швидко черствіє. Можливо, тому багато господинь вважають за краще зберігати його в холодильнику, здійснюючи велику помилку! Саме при температурі 0 +2 за Цельсієм, як це не дивно, хліб черствіє швидше за все! Найкраще зберігати хліб у морозильнику, або при кімнатній температурі, в перфорованому пластиковому пакеті. Підійде також паперовий пакет або полотняний мішок.


16. До речі, саме через швидкого черствіння хліба довгий час не приживався готовий хліб в нарізці, машина для виробництва якого з'явилася ще в 1912 році! Тільки коли доопрацьований агрегат навчився автоматично упаковувати нарізаний хліб у спеціальну оболонку, цей продукт почали з задоволенням набувати ресторани і кафе.

Джерела та література

Від зернини - до хлібини

Загадки про хліб

Зовнішні посилання