Щоденний

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Щоденний, -а, -е. Ежедневный; насущный. К. Псал. 69. Щоденна лайка та докори. Мир. ХРВ. 268. Щоденна пропасниця. Міус. окр. Щоденні потреби. Левиц. Хліб наш щоденний дай нам сьогодні. Єв. Л. XI. 3.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках ЩОДЕ́ННИЙ, а, е. 1. Який буває, відбувається, повторюється щодня. — Як щоденна лайка та докори: злодюга та п'янюга, то всякого з пантелику зіб'є (Панас Мирний, I, 1949, 307); Василь залицявся до Олександри, а Олександра забувала і свою лиху долю, і тяжку щоденну роботу, дивлячись у веселі сиві очі Василеві (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 66); Зоня поводила себе так, наче була щоденним гостем у цьому домі (Ірина Вільде, На порозі, 1955, 55); // Який виходить щодня. У квітні 1912 року виникла щоденна марксистська газета «Правда» (Ленін, 25, 1972, 79).

Увійти в щоденний ужиток див. ужиток.

2. Звичайний, повсякденний, буденний. Тобі було якось ніяково у пишному наряді, зоставлю тебе у щоденній твоїй одежі (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 287); Життя Олени, як і кожної сільської жінки, проходило в щоденних клопотах по господарству, боротьбі за шматок хліба, турботі про дітей (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 26); Цього ранку щоденний порядок у камері був порушений (Юрій Збанацький, Єдина, 1959, 153); Ми часом звикаємо до всього, що нас оточує, і не помічаємо тих величезних змін, які відбуваються в нашому щоденному житті (Іван Цюпа, Україна.., 1960, 125). ♦ Щоденний хліб — найважливіше, найнеобхідніше для існування кого-, чого-небудь. В шипінні сирової лозини вчувалась йому скарга хазяїв, що тратили в вогні не тільки хліб щоденний, а щось більше (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 219); Ніщо так не зближує людей, як роки спільного труда, спільної радості і горя в боротьбі за щоденний хліб (Леонід Первомайський, Материн.. хліб, 1960, 38).

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання