Цихвіра

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ци́хвіра, -ри, ж. Цифры, цифирь. Арабську цихвіру, мовляв, закон турецьким, всі тямлять. Греб. 388.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник

ЦИ́ФРА, и, жін.

1. Знак, що позначає число. Цифри та латинські літери прудко чергувалися і або роздималися в іще ширші формули, або.. значно скорочувалися (Агатангел Кримський, II, 1972, 204); П'ять цифр І кілька букв: то номер телефону І прізвище таке болюче рідне... (Максим Рильський, II, 1960, 324); Куля влучила в крайнє коло мішені, позначене цифрою — 1 (Іван Багмут, Служу Рад. Союзу, 1950, 35); // Кілька знаків, що позначають одне (складне) число. Не знаю, через що, але остатня цифра (200) здалась декому несподіваною (Леся Українка, V, 1956, 250).

2. розм. Число, кількість чого-небудь. О зміні годин і о їх порядку не мав [Тимофій] найменшого поняття, тому ляпнув мені першу-ліпшу цифру, котра прийшла йому на розум, не піклуючися о наслідках (Гнат Хоткевич, II, 1966, 387); — Коли взяти основу, на якій будуються взаємини держав, — матеріальну заінтересованість, а конкретніш — суму капіталовкладень у нашій вугільній, сталеварній промисловості, — цифри аніяк не промовляють на користь Німеччини (Андрій Головко, II, 1957, 485); // Показник чого-небудь, виражений у числах. Факти і цифри нашого зростання, ..трудове і політичне піднесення, викликане підготовкою до 100-річчя з дня народження В. І. Леніна, є переконливим виявом високої ідейності радянських людей (Комуніст України, 12, 1968, 4); — Давайте полічимо.. Скільки дасть вам десятина зерна? — Це коли як. В один рік дасть більше, а в інший і зерна може не повернути, — зітхнув Данило Білоус. — Я середню цифру беру (Михайло Стельмах, I, 1962, 370); // Сума, певна кількість грошей. Можуть заплатити Вам [за віньєтку] 15—20 руб. (звичайно, 20). Хоч це дуже мізерна цифра й мені соромно писати Вам про всю історію, а все ж я звернувся до Вас (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 447); Поволі обводить поглядом [Салоган] переселенців і мало не на кожному обличчі бачить не тільки риси, але й цифру останнього боргу (Михайло Стельмах, I, 1962, 23).

♦ Астрономічні цифри - про величини, дуже великі в числовому відношенні;

Контрольні цифри — кількісні показники, що встановлюються на певний строк завдання при плануванні народного господарства. Контрольні цифри розвитку народного господарства на наступне семиріччя наочно показують, що семирічний план являє собою нове яскраве втілення ленінської генеральної лінії партії на переважний розвиток важкої індустрії (Комуніст України, 1, 1959, 2);

Кругла (кругленька) цифра: а) цифра, вирахувана приблизно, з відкиданням дрібних одиниць лічби; б) велика, значна кількість, сума. — Проблема складна, — мовив він задумливо. Лишається [укласти бетону] понад дев'яносто тисяч кубометрів. Цифра кругленька, це п'ятнадцять-двадцять тисяч на місяць (Гордій Коцюба, Нові береги, 1959, 421);

Цифра справна - про окозамилювання в яких-небудь документах. Незавидні керівники на місцях тільки й дбали про те, щоб у них завжди цифра була справна перед вищим начальством (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 123).

Вікіджерела

Знак, що позначає число.

Кілька знаків, що позначають одне (складне) число. ◆ Римські цифри.

Розм. число, кількість чого-небудь.

Показник чого-небудь, виражений у числах.

Сума, певна кількість грошей.

У системах обробки інформації — знак, що використовується для кодування інформації.

Ілюстрації

Цихвіра1.jpg Цихвіра2.jpg

Медіа