Цифрувати

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Цифрувати, -рую, -єш, гл. Украшать вензелями изъ снурковъ брюки или верхнюю одежду. Гол. Од. 79.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

ЦИФРУВА́ТИ, ую, уєш, недок., перех.

1. Позначати цифрами; нумерувати. Цифрувати сторінки.

2. діал. Розшивати одяг вензелями з шнурків і т. ін.


ЦИФРО́ВАНИЙ, а, е.

1. Дієпр. пас. мин. ч. до цифрувати 1.

2. діал. Дієпр. пас. мин. ч. до цифрувати 2. Він любив свій гуцульський одяг і мріяв про новий кожушок, цифрований, як у них казали, сап'яном.., мотилями (Агата Турчинська, Зорі.., 1950, 74).

ЦИФРОВИ́Й, а, е.

1. Прикм. до цифра 1. Створення швидкодіючих цифрових обчислювальних машин було справжньою революцією в обчислювальній техніці (Наука і життя, 3, 1971, 18); Через тую перерву очі його майнули-первбігли по тому цифровому рядкові, який він оце був накреслив (Агатангел Кримський, II, 1972, 205); Заповнювати цифровий індекс [на конверті] можна чорнилом будь-якого кольору, крім зеленого і жовтого (Радянська Україна, 22.I 1971, 4); За останні роки виникла нова галузь кібернетики — теорія цифрових автоматів.. Вона визначає шляхи створення високоефективних і в той же час найбільш простих керуючих систем (Наука і життя, 6, 1964, 17).

2. Позначений цифрами, виражений у цифрах. Найменування матеріалів бувають цифрові, літерні або літерно-цифрові (Матеріально-технічне постачання.., 1959, 29); А. Малишко використовує військові зведення, цифрові дані, цитує звернення командування І Українського фронту. Це поєднання документальності, ліричного пафосу і епічної широти в зображенні подій визначає своєрідний стиль нарису А. Малишка (Історія української літератури, II, 1956, 247).

Словник синонімів

НУМЕРУВАТИ, ую, уєш, недок., перех. Ставити на чому-небудь номери в послідовному порядку. Пишу тобі, як бачиш, щодня, хоч потрохи. Листи нумерую, щоб ти знала, чи не пропав який лист (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 143); Кожне пташине яєчко загортали у вату.., нумерували і записували в каталог (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 403).

Ілюстрації

Цифр2.jpg Цифр.jpg Цифр6.jpg


Джерела та література

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

uk.worldwidedictionary.org