Циганщина

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Циганщина, -ни, ж. Свадебный обрядъ во вторникъ (или среду), состоящій въ выпрашиваніи переодѣтыми (цыганами и пр.) свадебными гостями, различныхъ даяній, кот. потомъ пропиваются. Также: люди, кот. участвуютъ въ этомъ обрядѣ и самый добытый даянія. МУЕ. ІІІ. 170. Як прийдуть усі люде до дому молодого, то тоді починається циганщина. Циганщина збірається увечері. Убереться один чоловік у жіночий убір, а другий чоловік убереться у салдатський мундір, а пику умаже сажею, і тоді забірають усі люде мішки і йдуть циганити з музиками. (Придя въ хату, переодѣтые играютъ роль цыганъ, танцуютъ, а остальные — выпрашиваютъ и крадутъ). Нациганять усячини, та тоді прийдуть до весільного батька і продадуть кому небудь свою циганщину, а на ті гроші куплять собі горілки, бо батько весільний циганам не дає горілки. (Затѣмъ пируютъ). МУЕ. І. 155. (Полт.).

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЦИГАНЩИНА

1. Стиль російських романсів та їхнього виконання, створений як наслідування циганських мелодій і циганської манери виконання;
// Пісні, романси такого стилю.

2. заст. Те саме, що циганство. — Що ти там дров нарубав? Дуже мені приємно одержувати з редакції листи про твою поведінку... — Ніяких я дров не рубав. А що веду боротьбу з циганщиною та бродяжництвом, так це мій обов'язок по службі (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 150).

3. заст. У весільному обряді — ходіння по хатах переодягнутими циганами та ін. і випрохування різних речей; люди, які брали участь у цьому обряді, та подаровані речі. Як прийдуть усі люде до дому молодого, то тоді починається циганщина. Циганщина збирається увечері. Убереться один чоловік у жіночий убір, а другий чоловік убереться у солдатський мундир, а пику умаже сажею, і тоді забирають усі люде мішки і йдуть циганити з музиками.. Нациганять усячини та тоді прийдуть до весільного батька і продадуть кому-небудь свою циганщину, а на ті гроші куплять собі горілки, бо батько весільний циганам не дає горілки (Словник Грінченка).

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

ЦИГАНЩИНА, -и, ж., розм. 1) Стиль російських романсів та їх виконання, створений як наслідування циганських мелодій і циганської манери виконання. || Пісні, романси такого стилю. 2) заст., етн. У весільному обряді – ходіння по хатах переодягнутими циганами і випрохування різних речей; люди, які брали участь у цьому обряді, та подаровані речі.

Ілюстрації

Циганщина1.jpg Циганщина2.jpg Циганщина3.jpg

Медіа

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії

Життя народів Цигани — термін, який вважається збірним і включає в себе кілька десятків різних народностей. У багатьох російських регіонах досі можна побачити циганські табори, просочені духом пушкінській Бессарабії. Їх одяг — нескінченний свято, а їх традиції та культуру більшості з нас ніколи не зрозуміти. Вони заводять сім'ї дуже раноВік для заміжжя у циган починається з 14 років. Під час будь-якого торжества кожна дівчина, якій вже виповнилося 14, буде намагатися танцювати до самого закінчення свята, оскільки знає, що в даний момент батьки неодружених синів вибирають потенційних наречених і ретельно придивляються. Дівчина, якій не вдалося вийти заміж до 19 років, вважається вже старою дівою. В якості викупу за наречену вони несуть банки з золотом. Батько нареченої або її брати призначають за наречену викуп золотом в кілограмах або банках. Наприклад, вони можуть попросити кілька трилітрових банок золотих прикрас: кілець, ланцюжків, сережок та ін На весіллі вони всім гостям демонструють «честь» нареченої. В день весілля старші жінки сім'ї закриваються з нареченою в спальні, щоб перевірити, незаймана вона. Позбавлення невинності відбувається там же, без будь-якої участі нареченого, після чого біле простирадло з плямою крові виносять на красивому підносі і демонструють всім гостям. Весілля між циганами різних країн неможлива. Весілля з циганом з іншої країни рівносильна весілля з представником іншої народності, а значить неможлива. Вони часто всиновлюють дітей.

Циган зобов'язаний мати у своїй родині хоча б одного сина. Якщо ж спадкоємець тривалий час не з'являється, тоді батьки всиновлюють хлопчика з притулку. При цьому дитина може бути будь-якої національності і володіти будь-якою зовнішністю. Почасти саме звідси пішов поширений міф про те, що цигани крадуть дітей. Вони не вважають за потрібне віддавати дітей до школи. Як правило, цигани відправляють дитину в школу тільки для того, щоб він навчився писати і читати, оскільки вже з 6-8 років його починають привчати до сімейного справі. Тому, якщо після 3-го класу дитина все ще продовжує ходити до школи, замість того щоб допомагати батькам торгувати, вважається, що він витрачає час даремно. У них жінка не може знаходитися вище чоловіки. У двоповерховому циганській хаті ні одна жінка не може піднятися на другий поверх, поки чоловік знаходиться на першому. Їх жінки завжди носять дві спідниці і фартух.