Химерія

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 18:15, 11 листопада 2021; Vsbondar.fzfvs20 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Химерія, -рії, ж. = Химера. Харьк. г.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках 1.Химера (гр. Χίμαιρα): 1. У давньогрецькій міфології — вогнедашаче страховисько з головою лева, тулубом кози й хвостом дракона; походила з племені безсмертних богів. 2. перен. Витвір хворобливої уяви, фантастична, нездійсненна, дивовижна мрія. З. Морська риба підкласу суцільноголових. Має хрящовий кістяк. Жир печінки Х. використовують як лікарський препарат. 4. У рослинництві — організм, що складається із спадково різних тканин. Трапляються в природі й утворюються внаслідок щеплення.

2.Химера — вогнедишна потвора з давньогрецького епосу. Її ім'я використовується у сенсі «дивне», «несправжнє», «збірне» дещо.

3.623 Химера — астероїд

4.Химера (гаргулья) — фантастичні тварини в архітектурному оздобленні будинків, див. наприклад Будинок з химерами.

5.Химера — рід риб родини Химерових

6.Химера європейська — риба родини химерові

7.Химера — організм, утворений з генетично різнорідних тканин

8.Химера — організм, що ніколи не існував, але був хибно реконструйований на основі викопних решток організмів різних родів (видів)

9.Химера — поняття з теоретичних поглядів Лева Гумільова

Ілюстрації

Химері1.jpg Химері2.jpg

Медіа

Див. також

Химера (міфічна істота): що це таке, як виглядає, міфологія Міфами і легендами про великі подвиги відважних героїв здавна славилася Греція. У творах Гомера, Софокла, Евріпіда, Есхіла розкривається міфологія того часу. Яскравими її персонажами були різні чудовиська і істоти, які відомі до цього дня, наприклад, такі, як химера.

Химера (міфічна істота): що це таке, як виглядає, міфологія

Значний слова химера є безліч:

Тлумачний словник передбачає таке визначення: химера — це нездійсненні мрії, фантазії, химерою в давньогрецькій міфології називають фантастичну тварину зі левової головою і шиєю, тулубом кози і зміїним хвостом. У скульптурі використовують поняття химери і горгулі. Вперше ця дивна істота було згадано в шостий пісні поеми «Іліада». У поемі згадується його божественне походження. Це міфічне чудовисько, породжене Єхидною і Тифоном. Тифон — величезних розмірів велетень, а Ехидна — прекрасна дівчина-напівзмія. У химери є брат — Цербер. Це пес міфічного походження, служить в пеклі, охороняє весь підземний світ. Виростив химеру ликийский цар Амісодар. Буквальне значення слова хімера- «молода коза». У XXI столітті під цим чудовиськом слід розуміти будь-містичне створення неприродного походження, яке поєднує в собі безліч сутностей. Опис вказує, що невдало виведені види і провалилися експерименти теж можна віднести до розряду цих істот. Жило чудовисько на самій вершині гори краги. Внизу повзали змії, на пасовищах паслися кози, а на вершині знаходилося лева лігво. Зовнішність дочки Єхидні і Тифона описується по-різному в залежності від джерел, а також від епохи.

Химера (міфічна істота): що це таке, як виглядає, міфологія

Є безліч варіацій, як виглядає ця істота:

в творі Гомера — це чудовисько з головою лева, тілом кози і хвостом змії; в міфологічної поемі «Теогонії» Гесіода — істота має трьома головами: третя і остання зміїна голова знаходиться на кінці хвоста монстра, з усіх голів вивергається полум’я; Аполлодор описує істота як тварина, у якого посеред тулуба знаходиться голова кози, і вона теж дихає полум’ям; деякі античні джерела стверджують, що у тварини є ще крила, вбити її непросто, вона володіє непробивною шкурою. Також читайте: Лінія життя і розуму: з'єднуються, перетинаються, хіромантія З давніх-давен химери і горгулі ототожнювалися, але ці тварини мають принципові відмінності. Слово горгулья походить від латинського gurgulio, що дослівно перекладається, як дихальне горло. Французька версія La Gargouille сталася від слова, яке імітує дзюрчання води.

Це фантастична істота зображують в різних варіаціях: чортів, драконів, левів і багатьох інших тварин. У середньовіччі в архітектурі часто використовувалися скульптури. Такі дивні і страшні горгулі прикрашали фасади будівель.


Основна їх мета в ті часи — відведення води з дахів. Вода лилася прямо з відкритої пащі істоти. Химери ж не мали якоїсь конкретної мети і виконували лише декоративну функцію. Тварі оживають вночі і лякають людей.

У міфології химеру вважають злісною й небезпечною твариною. Вона ототожнюється зі вселенським злом. Вона вбивала мирних жителів в селах, жорстоко розправлялася з худобою і спалювала полум’ям все, що стояло у неї на шляху. Ніхто не наважувався кинути їй виклик.

Її завжди ненавиділи боги Олімпу, вона намагалися завоювати весь світ, але незабаром цар Лікії послав хороброго юнака Беллерофонта, якого недолюблювали античні боги. Встромивши в пащу чудовиська спис, сидячи на крилатому Пегасі, відважний герой убив примари. Тварина намагалася спалити Беллерофонта, але свинцевий наконечник, встромився в її пащу, розплавився і знищив сутність. За легендою тіло істоти навіки залишилося на Алейский рівнинах. Згадки про цей подвиг збереглися для нащадків в давньогрецьких міфах.

У багатьох легендах ці сутності постають як символ зла і нечисті. Пізніші античні джерела наділяють її іншими властивостями і характеристиками. Одна з легенд про химери говорить, що це чудовисько — охоронець рівноваги. Вона дотримується рівновага добрих і злих сил світі і є охоронцем спокою.

Також читайте: Джулія Ванг: вигнання бісів, битва екстрасенсів, як розпізнати одержимість


Триголового має прихований сакральний сенс. Голова лева означає мудрість і справедливість, змія — злість і обман, а коза їх врівноважує. Вона ж — годувальниця. Вбити їх неможливо.

Мислителів здавна хвилювало питання походження чудовиська, але кожна легенда описує свою історію. Є дві найпопулярніші версії. Перша версія запевняє, що поява істоти тісно пов’язане з тваринами, які жили на схилах вулкана Янар. Друга версія вважає, що поява химер якимось таємничим чином залежало від піратських кораблів із зображеннями левів, кіз і змій.

Між світлою і темною сторонами людини йде постійна неусвідомлена боротьба, але їх існування окремо один від одного просто неможливо. Роздвоєння особистості або деформація психіки, яка знищує внутрішнє єство людини, іноді сприймається, як психологічний образ.

Химера (міфічна істота): що це таке, як виглядає, міфологія

Химерою є внутрішні і суперечливі терзання. Існує кілька версій про те, що значить химера. Синонімом химери в сучасній психології може вважатися безумство людини.

Джерела та література

Зовнішні посилання