Урда

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

У́рда, -ди, ж. = Вурда.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

У́РДА, и, жін., зах.- Варений невитриманий сир. [Маруся:] Так, ходила я До нього сира й вурди купувати (Іван Франко, IX, 1952, 324).


УРДА Ву́рда (мак. урда, болг. урда, извара, серб. вурда, угор. orda, zsendice) — варений сир, який виготовляють на Гуцульщині (Закарпатській та Івано-Франківській областях) та Балканах із сироватки та овечого молока. Після приготування сичужного сиру, отриману сироватку ставлять в каструлі на вогонь, додають свіже овече молоко (1 - 2 л на 10 л сироватки). Коли на поверхні почне утворюватися біла піна, то щоб уникнути пригорання, потрібно за допомогою дерев'яної лопатки очистити дно каструлі від утвореного згустку.

При подальшому нагріванні на поверхні утворюється "шапка" сиру. Краще трохи не доводити до кипіння — при цьому сироватка виходить зовсім прозорою, і вихід сиру може бути трохи більшим, але цілком можна і допускати кипіння. Отриманий сир відкидають на полотно.

Вурду можна вживати як звичайний сир. А щоб він був ніжнішим і смачнішим, сироватку краще віджимати не повністю. При цьому сир можна злегка посолити. У морозильній камері вурда може зберігатися невизначено довгий час.

Цей сир відомий не лише у Карпатах. Він є дуже популярним в Італії та інших країнах Середземномор'я, де його називають рікотта або брюель і готують за такою ж технологією, але з коров'ячого молока. У Сербії цей сир також називається вурда і виробляється як з козячого, так і з коров'ячого молока. Популярними є фестивалі вурди — "Вурдіяди". Сербська вурда зазвичай виготовляється в домашніх умовах у сільських регіонах Сербії.

Ілюстрації

Вурда1.jpg Вурда2.jpg Вурда3.jpg Вурда4.jpg

Медіа

Див. також

Рікота

Джерела та література

Вурда Вікіпедія

Академічний тлумачний словник української мови

Зовнішні посилання