Уздечка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 21:15, 23 листопада 2019; Ovkryzhovyi.fpmv19 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Уздечка, -ки, ж. = Вуздечка. Та ж уздечка що на коня, що на кобилу. Ном. № 7996.

Значення

Уздечка, наголов'я - частина спорядження і упряжі, що надівається на голову коня і призначена для управління тваринам.

Будова уздечки

Уздечка складається з наступних елементів:

Суголовний (потиличний) ремінь: суголовний ремінь проходить на потилиці коні, прямо за вухами. Він утримує наголов'я на коні і є його основою.

Нащёчние ремені: два ременя по обидва боки, які йдуть від суголовного ременя до трензельне кілець. Вони утримують вудила в роті коня, і саме від довжини цих ременів залежить стан вудил в роті.

Підборідний ремінь: підборідний ремінь кріпиться до суголовному з двох сторін і проходить у коня під ганашем. Він також утримує вуздечку на голові. Деякі вуздечки (в основному вестерн-оголовья) не мають Підборідний ременя. Для безпеки і комфорту коні, між ганашем і Підборідний ременем повинен проходити кулак.

Налобний ремінь (налобник): налобник кріпиться за суголовний ремінь з двох сторін під вухами. Він майже не утримує вуздечку на голові коня, так що це більшою мірою прикраса.

Капсуль: капсуль - ремінь на хропіння коня. Обмежує рух рота коня і не дає йому піти від тиску вудил. Щоб не викликати дискомфорту у коня і не заважати жувати, капсуль не повинен бути перетягнутий. Не всі коні потребують капсулі.

Поводи (привід): довгий ремінь, який з двох сторін прикріплюється до вудил. Саме завдяки приводу вершник впливає удилами на рот коня.

Вудила (трензель): металева конструкція (зазвичай з двох (трензель дев'ятка) або трьох (трензель вісімка) рухомих частин), яка кладеться коні на беззубий край щелепи і здійснює тиск на нього.

Види уздечок

«Англійські» наголов'я Трензельне наголов'я: наголов'я англійського типу. Найпопулярніший тип наглов'я. Складається з суголовного, підборідного і налобного ременя, капсуля і трензеля з одним приводом.

Оголовье з пелямом : то ж трензельне наголов'я, тільки з пелямом замість трензеля і двома поводами (один впливає на саме гризло, інший - на важіль). Іноді замість двох поводів до важеля і трензель прикріплюють маленький шкіряний ремінь, який вже в свою чергу кріпиться до одного приводу. Нерідко використовується разом з ланцюжком.

Мундштучне наголов'я: то ж трензельне наголов'я, тільки з додатковими удилами (і поводами) - мундштуком.

Вестерн-наголов'я: використовується в вестерн-дисциплінах. Використовується без капсуля. Також часто замість звичайного налобника використовується ремінь на одне вухо, який утримує наголов'я, але при цьому подібні вуздечки часто не мають і Підборідний ременя. Бестрензельние

Хакамора: конструкція, що дозволяє управляти конем без трензеля. Замість трензеля використовується особливий носовий ремінець, який за певних рухів наїздника створює тиск на обличчя, підборіддя і перенісся тварини, сигналізуючи про ті чи інші команди. Інтенсивність впливу хакамори залежить від матеріалу, з якого виготовлені ремінці, і довжини дужки вудил. Чим більше довжина, тим більше діапазон інтенсивності впливу на перенісся. Зазвичай хакамори виготовляються з м'якої сириці. У кінному спорті використовувати хакамору можуть тільки найдосвідченіші наїзники, які змогли вибудувати з конем довірчі відносини і абсолютне розуміння команд тваринам. Також використовується при роботі з кіньми, у яких є проблеми з ротовою порожниною або з зубами.

Кавессон: традиційне безжелезное наголов'я, що використовується прихильниками академічної школи виїздки коней з давніх часів і до цього дня. Кавессон є шкіряне наголов'я, що складається з нащёчно-потиличного ременя, Підборідний ременя і носового ременя з трьома кільцями. У носовому ремені розміщений металевий ланцюг без зазубрин, за рахунок чого він краще прилягає до носу коня. Ланцюг, як правило, обертається поролоном, що робить ремінь м'яким, точним і запобігає розтягуваню.

Кавемора: комбінація кавессона і хакамори без ланцюгів.

Вуздечка Кука: винахід англійського ветеринара доктора Роберта Кука (англ. Robert Cook). Розробка даної вуздечки - результат досліджень Роберта Кука про шкоду «заліза» (тобто трензеля), які вершники тримають у роті коня. На думку Кука удари заліза про губи, зуби, ясна і щоки тварини наносять його здоров'ю очевидної шкоди.

Вуздечка Кука, позбавлена ​​заліза, діє тиском на ніс і потилицю коня

Ілюстрації

Уздечка14.jpg Уздечка13.jpg Уздечка12.jpg