Тайстра

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Тайстра, -ри, ж. Сумка, котомка. Kolb. І. 69. Ум. Тайстерка, тайстронька, тайстрочка.

Сучасні словники

Словник української мови.Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ТАЙСТРА, и, жін., діал. Гуцульська торбина, яку носять через плече. Харчі гарненько склала [Парасочка] в писану тайстру, додала чистий шматок сала і, як зачало розвиднятися, пустила чоловіка в дорогу (Василь Стефаник, I, 1949, 250); І в кожного, навіть у дітей, через плече писана тайстра (Василь Кучер, Дорога.., 1958, 144); Він [І. Франко] бачив, як на пагорбі крутому Селянський син згинався, як Микула; А другий, тайстру взявши, йшов із дому В Америку чужу (Любов Забашта, Калин. кетяг, 1956, 12).


Ілюстрації

Тайстра.jpg Тайстра1.jpg Тайстра2.jpg Тайстра3.jpg

Медіа

Див. також

Тайстра

Все про ткацтво

Джерела та література

Українська минувшина

Цікаві факти

Сумки - здавна суттєвий компонент щоденного і святкового комплектів одягу. Серед групи тканин для сумок можна виділити бесагові - з них виготовлялися різноманітні за формою і величиною перекидні сумки господарського призначення, великі (чередарські) і малі (дитячі) тайстри та чоловічі тайстрини.

Практичність їх форм зумовлена специфікою життя і побуту селян. Як бесаги, так і великі тайстри використовувались для перенесення їжі та інших речей на велику відстань від дому: на роботу або в поле.

Малі дитячі тайстри використовувались як шкільні сумки для зошитів і книжок та іншого шкільного приладдя. Чоловічі тайстрини були теж невеликі і однотонного білого кольору, а інколи з вишитими узорами і закривались перекидною частинкою полотна. В цих тайстринах старші мужчини носили піпу (люльку), кресало (запалювальний пристрій), ножик та цілий ряд інших предметів необхідних мужчині в роботі.

Не менш поширеними були домотканні сумки для щоденного користування - тайстри. Як бесаги, так і тайстри виготовляли з однотонного білого конопляного полотна, і вони поряд з своїми функціями були доповненням до одягу селян.В інтер'єрі житла тканим виробам належала провідна роль, бо вони створювали своєрідність інтер'єру і були свого роду етнічними символами.