Много

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 22:25, 25 листопада 2017; D.buchynska (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Мно́го, нар. = Багато. Да побіжи в чисте поле, чи йде ляхів много. Макс. Не у мнозі. Не во множествѣ. Не гнівайся, тестю! не у мнозі зять іде. Мет.


Сучасні словники

Словник Бориса Грінченка

Багато нар. 1) Богато. Старша дочка їх дуже багато живе. Богодух. у. 2) Много. Де багато господинь, там хата неметена. Посл. Багато в його грошей. Багато книжок попрочитував. Він же вийшовши, почав проповідувати багато. Єв. Мр. І. 45. Нам сього вина треба багато. Чуб. ІІІ. 102. В селі довго говорили дечого багато. Шевч. 115. Не багато Луговський гетьманував: півтора года булаву держав. АД. II. 124. 3) Очень, сильно. Вона багато скидається на його. Кролев. у. Ой вона багато гордує. Н. п. Ум. багатенько.

Значення у інших словниках

1. прислівник (якісний) до багатий ◆ 3 обох боків портрета висять кінці багато вишиваного рушника Коцюбинський

2. у великій кількості (протилежне мало) ◆ Поїдеш далеко, Побачиш багато; Задивишся, зажури­шся,— Згадай мене, брате Шевченко

3. у значенні числівника велика кількість кого-, чого-небудь ◆ Рідні пісні на­віювали на нього багато споминів Гончар

4. у значенні присудкового слова ◆ Вужів було так багато, що Соломія скоро перестала звертати на них увагу Коцюбинський

5. у значенні іменника ◆ Він [В. Самійленко], як, мабуть, і кожен з письменників, багатьом по­добається, а багатьом ні Коцюбинський

6. у сполученні з вищими ступенями прикметника і прислівника значно, далеко ◆ Ті здорові квітки були багато кращі од квіток, що ма­люють по стінах дівчата Нечуй-Левицький

7. Присл. якісний до багатий 1, 3, 4. Ми в дружній живемо сім'ї, Розумно і багато (Максим Рильський, I, 1956, 362); Вони [українські культурні діячі старшого віку].. одслопили перед усіма народами багато обдаровану душу нашого народу (Володимир Самійленко, II, 1958, 393); З обох боків портрета висять кінці багато вишиваного рушника (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 45).

8. присл. У великій кількості; протилежне мало. Поїдеш далеко, Побачиш багато; Задивишся, зажуришся, — Згадай мене, брате! (Тарас Шевченко, I, 1951, 69) // у знач. числ. Велика кількість кого-, чого-небудь. Рідні пісні навіювали на нього багато споминів (Олесь Гончар, III, 1959, 132); // у знач. присудк. сл. Вужів було так багато, що Соломія скоро перестала звертати на них увагу (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 361); // у знач. ім. багато, багатьох. Він [В. Самійленко], як, мабуть, і кожен з письменників, багатьом подобається, а багатьом ні (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 197); Багатьом не повернутись уже ніколи до рідних своїх хат (Олександр Довженко, II, 1959, 78).

9. Багато хто (кого, кому і т. д.) — про неозначено велику кількість людей. В публіці палка цікавість. Багато хто спинається, щоб краще стежити за боєм Нартала з пантерою (Леся Українка, II, 1951, 542); Багато що (чого, чому і т. д.) — про неозначено велику кількість предметів, явищ і т. ін. Я усе згадала собі..; згадала багато чого (Марко Вовчок, I, 1955, 228); Вицвіли в матері очі від чекання, сліз і багато чого (Олександр Довженко, I, 1958, 33). 3. у сполуч. з вищ. ст. прикм. і присл. Значно, далеко. Ті здорові квітки були багато кращі од квіток, що малюють по стінах дівчата (Нечуй-Левицький, II, 1956, 171); [Дівчина:] Вона багато молодша від тебе? (Леся Українка, II, 1951, 97).

Тлумачення слова у сучасних словниках

Ілюстрації

Медіа

https://www.youtube.com/watch?v=_I5vzGZUmz4

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання