Иней

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Иней, -нею, м. Иней. Ком. II. 25. Будуть твої карі очі инеєм уростати. Чуб. V. 603.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

І́НІЙ, і́нею, чол. Тонкий шар кристалів льоду, що утворюється осіданням водяної пари з повітря на охолоджені предмети; паморозь, наморозь. З чорної дірки [вікна] виходила сиза пара, осідаючи на віконниці інеєм (Панас Мирний, IV, 1955, 193); Мороз береться, мабуть, дужче, бо вбрались в іній дерева (Наталя Забіла, У.. світ, 1960, 27); // перен. Про сивину. — Дарма що ото голова інеєм взялась, — додала Корніїха, — а на Центральній недавно так розбушувався, що дружинники й такого хотіли остригти (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 11).

Словопедія Російсько-український словник (Українська академія наук)

ИНЕЙ іні[е]й (-нею), (г)иней, наморозь, паморозь (-зи), намерз (-зу), шержінь (-женю), (гал.) морозок (-зку). [Стоять двоє кучерявих яворів у густому інею (Васильч.). Білий, як гиней (Звиног.). Сивий туман осідав білою памороззю (Корол.). Хати сяли під памороззю на сонці (Г. Барв.). Він іде - увесь як біль білий: геть намерзом намерз (Радом. п.). Білим пухом укриється земля, а дерева, укутані ніжним шерженем, схиляються одно до одного (Григ.)]. -ем покрыться - інеєм припасти, укритися, урости, обморозитися, морозом узятися, (о мн.) инеєм поприпадати, повкриватися, повростати, морозом побратися; см. Заиндеветь [Дроти (телеграфні) як инеєм повростали (Волинь)]. Иней покрыл - іній укрив що. Иней сел - іній ліг, упав (на що).

Вікіпедія

І́ній — шар кристалів льоду, що утворюється на горизонтальних поверхнях (ґрунті, траві, предметах) шляхом сублімації водяної пари внаслідок їх радіаційного вихолоджування до від'ємних температур. Утворюється в ясні тихі ночі. У холодну пору року (за температур нижче 0°С) замість роси утворюється тонкий шар кристаликів льоду - іній. Іній — це відкладення льоду на тонких і довгих предметах (гілках, проводах, деревах, ґрунті, траві, предметах) при тумані, шляхом сублімації водяної пари внаслідок їх радіаційного вихолоджування до від’ємних температур. Утворюється в ясні тихі ночі. Він буває кристалічним і зернистим. Кристалічний іній утворюється в результаті водяного пару і складається з кристалів льоду, які наростають з вітряного боку при слабкому вітрі і температурі не нижче 15 градусів. Довжина кристаликів, як правило, близько 1 см, але може досягати декількох см. Зернистий іній — снігоподібний рихлий лід, що наростає з вітряного боку предметів в туманну, вітряну погоду, в основному в горах. Утворюється при намерзанні крапель переохолодженого туману; може досягати в товщину іноді 50 і більше см..

Медіа

Додаткові дані

Народні прикмети про іній

Якщо ясного дня з'являється лапатий та голкастий іній - чекай різкого похолодання і хуртовини; якщо вночі був іній - сніг удень не йтиме.

Іній або сніг - на мокре літо і дорід зернових.

Як за два тижні перед Різдвом рясний іній, то перед Петром буде на гречці рясний цвіт.

На деревах рясний іній - озимина дасть добрий урожай.

Іній на стіжках - на мокрий рік.Іней у франції

Іне́й (фр. Ineuil) — муніципалітет у Франції, у регіоні Центр-Долина Луари, департамент Шер. Населення — 236 осіб (2011). Муніципалітет розташований на відстані близько 240 км на південь від Парижа, 130 км на південь від Орлеана, 36 км на південь від Буржа.