Джерельний

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Джерельний, -а, -е. Ключевой. Е! у цій криниці була славна джерельна вода; та серед літку така холодна, що й губами не доторкнешся. Харьк. г. Лебед. у.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках Похідне від слова ДЖЕРЕЛО - 1. Потік води, що утворюється внаслідок виходу підземних вод на поверхню землі. В місцях, де долини рік або балок прорізають водовмісні верстви, підземні води виходять на поверхню і утворюють джерела або природні криниці (Курс загальної геології, 1947, 126); З-під коріння липи било джерело погожої води (Іван Франко, VI, 1951, 33); * Образно. Біля джерел молочних рік, що починаються на сотнях і тисячах молочно-товарних ферм наших колгоспів та радгоспів, стоїть багато людей (Радянська Україна, 29.XI 1960, 1); * У порівняннях. Забурчало по селу, мов у джерелі: «Як то можна!.. щоб вільна козачка за кріпака оддавалась!» (Марко Вовчок, I, 1955, 22). ♦ Бити джерелом — активно, бурхливо виявлятися. Народна ініціатива, що джерелом б'є у наших колгоспників, подолає всі труднощі (Василь Кучер, Засвітились вогні, 1947, 29). 2. чого, перен. Те, що дає початок чому-небудь, звідки постає, черпається щось; основа чого-небудь; вихідне начало, Єдине, — але зате і непереможне, — джерело сили робітничого руху, це — свідомість робітників і широта їх боротьби (Ленін, 20, 1950, 333); Соціалізм назавжди покінчив з пануванням приватної власності на засоби виробництва, цим джерелом розколу суспільства на ворогуючі класи (Програма КПРС, 1961, 12); // Про того або те, від кого або звідки довідуються про що-небудь. Про сю річ [справи видавництва] .. я хотіла б знати дещо докладніше з місцевих джерел (Леся Українка, V, 1956, 98); Поява чужої людини була не тільки приємною зустріччю: це було єдине джерело новин (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 16). 3. спец. Писемна пам'ятка, документ, на основі якого будується наукове дослідження. Давні джерела завжди змішували кіммерійців з скіфами.

Ілюстрації

Джерело.jpg Dzerelo.jpg Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Було взято з сайту - http://www.pisni.org.ua/songs/8320654.html Прослухати виконання ви можете за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=ES_Q2tt_nnw

"Джерело"

Слова: Святослав Вакарчук Музика: Святослав Вакарчук Виконує: Океан Ельзи

Коли моє серце так схоже на чайку, Так схоже на чайку у клітці подій, Воно тільки б'ється, воно не літає, Воно не здіймає в душі моїй хвиль. В ту мить моє щастя заховане в скриню, Закрите від неба байдужістю днів... Я знаю, ти можеш відкрити всі двері, Я знаю, ті маєш ті в'язки ключів!..

Приспів: Кожен день Ти даруєш мені надію! Кожен день Повертаєш тепло! Бачиш, як Чари кохання діють, Ніби чиста вода Набуває в весні, Ти - моє джерело!..

Коли моя сила мене покидає, Немов у землю потоки води, Раптово зникає і холод проймає, І голос звучить мій не так, Як завжди. В ту мить ти єдина, хто зможе відчути, Хто може знайти так потрібне тепло, Мені б хоч на хвилю з тобою побути, Мені б хоч на хвилю в твоє джерело...

Приспів.

Ти - моє джерело! Ти - моє джерело!

Див. також

Джерела та література

Академічний тлумачний словник - http://sum.in.ua/s/dzherelo

Зовнішні посилання

[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/{{{Факультет права та міжнародних відносин}}}]]