Відвал

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 21:52, 11 січня 2014; Марченко (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Відвал, -лу, м. Отчаливаніе. Мнж. 180.

Сучасні словники

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Відвал, -лу, м. Отчаливаніе. Мнж. 180.

Словник української мови

ВІДВАЛ, чол. 1. род. у. Дія за значенням відвалити 1 і відвалитися 1. Відвал пустої породи. 2. род. а. Різальна частина плуга або землерийної машини, що відділяє та перевертає ґрунт. Поява в стародавній Русі плуга з лемешем, череслом, відвалом і колісним передком.. є результатом тривалого розвитку землеробського знаряддя на Русі (Нариси стародавньої історії УРСР, 1957, 401); Відвал у грейдері. 3. род. у. Купа землі, накидана під час копання, риття ями тощо. На одвалах нір вигрівались на сонці байбаки(Натан Рибак, Помилка.., 1956, 247); // спец. Насип із пустих порід, шлаку і т. п. Навіть на відвалі, де самоскиди розвантажуються, ґрунт розрівнюють і зсовують до краю насипу потужні бульдозери (Літературна газета, 21.VI 1951, 4). Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 560.

СЛОВНИК ІСТОРИКО-ЕКОНОМІЧНИХ ТЕРМІНІВ ТА ОДИНИЦЬ ВИМІРУ

Плуг — найбільш досконале тяглове орне знаряддя, яке має відвал і при роботі перевертає шар ґрунту та підрізає коріння бур'янів. Відва́л (рос. отвал, англ. spoil bank, spoil; н. Kippe f, Abraumkippe f, Halde f, Abraumhalde f) — це насип на земляній поверхні із пустих порід, одержуваних при розробці родовищ корисних копалин, хвостів збагачувальних фабрик. У світі обсяг відвалів порід, що утворилися, і виробничих відходів становить понад 2000 км3. В Україні утворилось 1063 породних відвалів, з яких біля 15-20% — ті, що горять, при цьому значна частина з них діючі. Вони займають площу 7188 га, де зберігається біля 1,7 млрд.м3 породи. Основна частина відвалів порід (1009) розташована на Донбасі[1].


[1] Відвал — гірничо-технічна споруда, яка призначена для тимчасового або постійного розміщення розкривних порід, некондиційної мінеральної сировини. В залежності від способу укладання розрізняють такі В.: к о н і ч н і (або терикони) — найчастіше утворюються при відкатці породи рейковим транспортом (в перекидних вагонетках або скіпах) з поступовим нарощуванням колії; х р е б т о в і — утворюються при вивезенні породи вагонетками підвісної канатної дороги або конвеєрами (стаціонарними чи пересувними), а також відвалоутворювачами розкривних порід; п л а с к і — утворюються при вивезенні відходів (порід) у самоскидах та формуванні штабелю за допомогою бульдозерів. За місцем розташування виділяють внутрішні (у виробленому просторі кар'єрів), зовнішні — за межами кар'єру та комбіновані. У залежності від механізації відвальних робіт, В. розподіляють на екскаваторні, бульдозерні, конвеєрні та гідравлічні.

Онлайн-бібліотека освітньої та наукової літератури EduKnigi.com

ВІДВАЛ – штучний насип, що утворюється внаслідок розміщення пустих порід під час розробок корисних копалин, а також не використовуваних побічних продуктів (зола, шлак, щебінь, бруд) на спец, відведених відкритих місцях.

Ілюстрації

Відвал 01.jpg Відвал.jpg

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії

Терикон Терико́н (фр. Terri — відвали породи, фр. Conique — конічний) — відвали, штучний насип з порожніх порід, витягнутих при підземній розробці покладів вугілля й інших корисних копалин.